Pár mondatban a biológiai oxidáció összefoglalása?
Glikolízis: A glikolízis a sejt citoplazmájában zajlik le és oxigén mennyiségétől függetlenül végbe megy. A folyamat kezdetén a glükóz izomerizálódik és ATP hasítása közben (foszforiláció) fruktóz-1,6-biszfoszfáttá alakul. A fruktóz elbomlik glicerinaldehid-foszfátra és eloxidálódik. Az oxidáció eredményeként glicerinsav-foszfát keletkezik. Az oxidációban közreműködnek az NAD+ nevű szállító molekulák (mivel ugye nincs O2), melyek felveszik a hidrogéneket, így redukálva magukat (NADH+H+). Az oxidációban energia is felszabadul, és egy foszfátcsoport beépülve kialakítja a glicerinsav-difoszfátot, ami azt jelenti a glikolízis során lényegében a molekulák feltöltődnek energiával foszfátcsoport formájában. Ezek lehasadnak (defoszforiláció) és energia (ATP) szabadul fel. Piroszőlősav keletkezik. Végeredményben: kevés ATP, sok NADH+H+
Citromsav ciklus: A Krebs-ciklus oxigén jelenlétében megy végbe és helye a mitokondrium. A keletkezett piroszőlősav átalakul egy acetil-csoporttá és belép a citrátkörbe. Rákapcsolódik egy koenzim-A molekulára, majd leválik és egy oxálecetsavhoz kapcsolódva alakítja ki a citromsavat. A citromsav továbbiakban részlegesen eloxidálódik szén-dioxid távozása közben, miközben a szállító molekulák redukálódnak: NAD+ és FAD+. Újra oxálecetsav jön létre és kezdődik a folyamat előlről.
Terminális oxidáció: A mitokondrium belső membránjában zajlik le. A folyamatban az NAD+ és FAD+ által szállított hidrogének (protonok, elektronok) használódnak fel. Elektronjaikat leadják egy vastartalmú enzimnek, az ún. citokrómoknak. A citokróm vas-ionja (Fe3+) felveszi az elektront és redukálódik (Fe2+). A mellette lévő vas-ionnak (Fe3+) átadja a felvett elektront, ezért az előzőleg redukált vas-ion visszaoxidálódik, melyből sok-sok ATP szabadul fel. A folyamat így ismétlődik sokáig, ezért az elektron energiaszegény állapotba kerül. A folyamat végén a végső elektronfelvevő az oxigén lesz. Csakhogy az oxigén közelében még nincsenek protonok, de azt tudjuk, hogy a szállítók protonokat is biztosítanak a terminális oxidációban. A protonok koncentrációja ezért meg is nő a sejten belül, mely ioncsatorna kinyílását eredményezi, ugyanis egy fehérje konformációja megváltozik. A csatorna egy ATP-áz enzim, vagyis a rajta keresztül haladó protonok közben ATP szintetizálódik. A protonok a már oda került elektronokkal képesek oxigénből víz kialakítására.
:) Ilyen egyszerű. Ez mondjuk emelt szintű anyag. Nagy vonalakban, ha csak az a célod, hogy fogalmad legyen róla:
Glikolízis: A glükózból átmeneti több szénatomos vegyületek keletkeznek, melyek foszfátcsoportokkal töltődnek fel. Ezek a folyamat végén lehasadnak és kis mennyiségű energia szabadul fel, létrejön a piroszőlősav. Az oxidációt NAD+ segíti, mivel oxigén mennyiségétől független a glikolízis. Eredmény: kevés ATP, NADH+H+ (redukált forma)
Citromsav-ciklus: A piroszőlősav acetil-csoporttá alakul és bekapcsolódik a citrátkörbe, melyből végeredményként citromsav keletkezik. A citromsav eloxidálódik, szén-dioxid távozik. Az oxidációból energia szabadul fel, és itt is NAD+ (és FAD+) segíti az oxidációt, mely a felvett hidrogénektől redukálódik. Végeredmény: sok NADH+H+.
Terminális oxidáció: A szállító molekulák leadják a hidrogénjeiket protonok elektronok formájában. Különböző enzimeken keresztül, mely során nagyon sok ATP képződik, eljutnak a végső elektronfelvőhöz, az oxigénhez és víz jön létre.
Szerintem ezek a legfontosabbak. Esetleg még a bruttó egyenlet:
C6H12O6 + 6O2 = 6CO2 + 6H2O
A glükóz ugye a folyamat elején, a glikolízis során jelenik meg, az oxigén a terminális oxidációban alakul vízzé, ezért lesz a termék, a szén-dioxid pedig a citromsav-ciklus során távozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!