Az alábbi elméleti szimuláció során tapasztalt anomália hogyan magyarázható? Egy esemény megtörténte függhet-e a megfigyelő rendszeren belüli vagy azon kívüli helyzetétől?
Mondjuk a Marsot elragadná egy fekete lyuk, és a bolygó a fénysebesség 99 %-val száguldana az Androméda felé, egyenletes sebességgel.
Ugyanakkor a Marson olyan értelmes civilizáció élne, amelyik képes a fénysebesség 99 %-val haladó űrhajó megépítésére. Egy ilyen űrhajót lőnének fel a Marsról szintén az Androméda felé az említett sebességgel.
Ha a Földről egy fénynyalábot küldenénk a Mars felé, akkor ott a relativitáselmélet szerint a beeső fénysugár sebességét kereken 1 c-nek mérnék.
Ha ez a fénysugár halad tovább az űrhajó felé, akkor az űrhajón szintén 1 c sebességgel fognak becsapódni a fotonok, tehát a Földről küldött fénysugár beéri a Marsról fellőtt űrhajót.
Az én kételyem viszont az lenne, hogy amennyiben ezt az eseményt kívülről szemléljük - konkrétan mondjuk a fénysugár vonalára merőleges távoli pontból - akkor úgy tűnik, hogy nem fog a Földről kibocsátott fénysugár becsapódni az űrhajóba, mivel az űrhajó Földhöz mért sebessége 1,98 c.
Viszont a fotonok űrhajóba történő becsapódásának megtörténte nem lehet viszonylagos, az vagy beteljesül, vagy nem!
Egy ilyen külső megfigyelő esetében szerintem értelmezhető két test egymáshoz viszonyított mozgásában a fénysebességnél nagyobb érték, vagy tévedek? Ha ez a megállapításom helyes, akkor pedig az említett külső megfigyelő azt tapasztalja , hogy a Földről küldött fénysugár soha nem érheti utol az űrhajót.
Ugyanakkor az is felvetődhet, hogy egy ilyen távoli megfigyelő milyen sebességgel (és mihez képest)halad.
Mi a véleményetek, a fénysugár utoléri az űrhajót?
Úgy gondolom a kérdező is tisztában van, többé-kevésbé a Lorentz féle transzformációval. Vagy ha nem akkor utána néz a neten. Ha több inerciarendszer van és arra kitalálunk egy képletet pl. Lorentz-transzformáció, azzal szemben nem igazán lehet vitatkozni. Ha nagyon akarnám lehet, hogy én is tudnék olyan egyenletet írni egy koordináta rendszerre ami teljesen más szemszögből világítana rá az addig ismert és elfogadott fizikai és matematikai törvényszerűségekre.
A kérdező egy mondatát ragadnám ki, amin talán érdemes elgondolkodni " A fotonok az űrhajóba történő becsapódásának megtörténte nem lehet viszonylagos, az vagy beteljesül, vagy nem!" Ezt lehetne boncolgatni, természetesen a többi kérdéssel együtt. És ne keverjünk bele olyasmit, hogyha innen nézem akkor ez van, ha meg onnan nézem akkor meg az van. Mert csak egy igazság van! De melyik az?
Válaszolva a kérdező legutóbbi hozzászólásában felvetett kérdésére:
Így van, a földi megfigyelő nem mérhet 20 fokos elmozdulást 1 másodperc alatt. Ezt csak akkor mérhetné, ha érvényes volna a sima, nemrelativisztikus sebességösszeadási képlet. De éppen az a helyzet, hogy ez nem érvényes. Az ő rendszeréből nem 1,98*c lesz az űrhajó sebessége, hanem 0,999949497*c, ami (ha 0,99*c felel meg 10 fok/másodpercnek) 10,1005 fok/másodperces sebességet jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!