Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A láva légköri nyomás nélkül...

A láva légköri nyomás nélkül is folyékony marad?

Figyelt kérdés

A legtöbb anyag légköri nyomás nélkül nem létezik folyékony állapotban.


Amikor a Föld kialakult, azt mondják sokáig lávaóceán borította a felszínt, ebben az időszakban a Földnek valószínűleg nem volt légköre.


Tehát a láva légkör nélkül is folyékony tud maradni, vagy ilyenkor a láva kipárolgása által keletkezett egy olyan magas nyomású légkör amiben a láva folyékonyan tudott létezni?



2013. máj. 29. 00:19
 1/5 anonim ***** válasza:
A föld folyékony állapotban szakadt ki egyéb más bolygóval egy nagyobb anyaghalmazból és nyilván a felülete hült ki elöször majd egyre vastagabban.Minek kellene légkör ahhoz hogy folyékony maradjon?Tévedsz a légkör szükségességét illetően a láva a kihűléstől szilárdul meg a folyadékok meg a hőmérséklet szerint folyékonyak meg szilárdak, és nem a nyomás szerint!
2013. máj. 29. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Abban is tévedsz hogy a földnek nem volt légköre mert mindíg gáz borította, ugyanis amelyik bolygónak nem volt gázburka annak később se lett!
2013. máj. 29. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 szpeti1991 ***** válasza:

Ez is téves, ugyanis a Földnek több légköre is volt, s mint a legtöbb bolygó esetében, a kezdeti légkört (csúnya, de használt szóval) "elfújta" a napszél. Ezt nevezzük elsődleges légkörnek, s ha jól emlékszem, alacsony rendszámú gázok alkották (He, H), de ez már nem tuti.

A másodlagos légkör pedig éppen a vulkanikus tevékenység miatt alakult ki. Ebben volt vízgőz. A vízgőz felhalmozódásából óceán alakult a körforgásban. Ez a víz védetté tehette az élőlényeket az akkor még erősen a felszínre jutó káros sugárzástól (a másodlagos őslégkörben kevés volt az oxigén, így az ózon is), amelyben így kialakulhatott az élet, egy idő után fotoszintetizáló élőlények is (kb 10 méteres mélységben), amelyek oxigént termeltek. És bumm. (Persze ez egy egyszerűsített "mese" ilyen formában.)


A folyékonyság függ a nyomástól (nem légköri nyomástól, bármilyen nyomástól), de a hőmérséklet fontosabb. Akkor azon a nyomáson és hőmérsékleten kibukásig folyékony lehetett a láva, de gondolom a felső kéreg hamar megszilárdult.

2013. máj. 29. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 szpeti1991 ***** válasza:
A 'több légköre volt' mondat alatt azt értem, hogy egymás után több, egymástól többé-kevésbé független légkör is lehetett. Elfújt elsődleges légkör feltételezés, nem bizonyítható, de esélyes. Abból akár több is lehetett egymás után. A másodlagos légkörre oxigénhiány, de vízfelhalmozódás volt jellemző. A harmadlagos ebből alakult ki, oxigénnel elsősorban. Így pontosabb.
2013. máj. 29. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"folyadékok meg a hőmérséklet szerint folyékonyak meg szilárdak, és nem a nyomás szerint!"


Ez nem igaz, az anyag halmazállapotát a nyomás és a hőmérséklet együttesen határozza meg, egyik sem fontosabb. Fizkémen külön tétel volt a p-T-görbe, ami alapján megadható a halmazállapot.


Kérdésre: A láva, magma azért folyékony, mert nagyon magas a hőmérséklete, igazából egyébként nem is folyékony, hanem kvázi plasztikus, vagyis folyékonyként viselkedik, de valójában szerkezete szerint szilárd. Gázok a mai lékkör előtt is voltak a bolygó körül, a gravitáció nem engedte elszökni őket, az intenzív geológia is sok gázt és gőzt termelt.

2013. máj. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!