Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tisztában vagyok az instabil...

Vierre* kérdése:

Tisztában vagyok az instabil atomok bomlásának okával és a felezési idő fogalmával, azonban sehol nem találok információt arról, mi van a stabil atomokkal?

Figyelt kérdés
Az instabil izotópokról mindenhol van infó, de mi van a szénnel, a hidrogénnel, a nitrogénnel stb?A stabil atomok hogyan "múlnak" ki? Egy mondatot leltem erről, miszerint a stabil atomok bomlását még nem sikerült megfigyelni. Ezt nem értem. Egy stabil atom meddig marad meg?

2013. máj. 21. 19:42
 1/6 Shai-Hulud ***** válasza:

A stabil atomok stabilak mert nem bomlanak el. :-)


De ez sem igaz. A fizikai elméletek szerint a proton is elbomlik kb. 10^30 év alatt. De az még odébb van, a Világegyetem még csak 1,4*10^10 éves... Szóval még várni kell egy keveset, míg ez a jelenség megfigyelhető lesz.

"A bomlás során a magban kötött protonok egyike neutronná alakul, miközben egy pozitron és egy elektronneutrínó távozik. A keletkező atom neutronszáma tehát eggyel nő, a rendszáma (ill. protonszáma) eggyel csökken, miközben a tömegszáma (vagyis a nukleonszáma) változatlan marad."

[link]


Pedro

2013. máj. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, de ami engem érdekel, az az, hogy mi lesz egy stabil atommal? Értem a Béta bomlást, amit ha stabil atomokra vetítek megengedi, hogy egy Hélium atomból a neutron elvesztésével Hidrogén atommá váljon? Erről nem találtam anyagot sehol...ha most keletkezik egy szén atom és nem- tegyük fel- nem találkozik másik atommal, amíg világ a világ szén atom marad? Mi van a stabil atomokkal? Halad az űrben egy hidrogén atom, amíg kölcsönhatásba nem lép más atommal hidrogén atom lesz és kész? Évmilliókig?
2013. máj. 21. 20:49
 3/6 A kérdező kommentje:

A béta bomlás alapvetően neutron vagy protonfeleslegre illetve elektronbefogásra apellál. A stabil atomok, amelyek nem izotópok, egyikkel sem rendelkeznek. Azonos számú proton és neutron a magban, vagy csak proton (H) illetve a protonnal megegyező elektron, vagy zárt elektronhéj (hélium).

Abban az esetben ha nincs felesleg vagy hiány :), az atom hogyan bomlik el, ha nem lép kapcsolatba más atommal?

2013. máj. 21. 21:02
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez a „milyen a stabil magok bomlása?” kérdés olyan, mint hogy „milyenek a földönkívüliek?”. Ahogy te is írod, ilyet még nem sikerült megfigyelni. Ez nem jelenti azt, hogy nem fordulhat elő, de elég valószínűvé teszi, hogy te az életbe nem fogsz ilyet látni. Amúgy biztos van cikk arról, hogy miért stabilak a stabil atommagok.


> …mi lesz egy stabil atommal?

Megmarad egy jó darabig. Mondjuk addig, még nem találkozik egy másik atommal, amivel magreakcióba lép.


> Halad az űrben egy hidrogén atom, amíg kölcsönhatásba nem lép más atommal hidrogén atom lesz és kész?

Igen. Nem tudunk róla, hogy másnak kéne vele történnie. Elméleti fizikusok – ahogy Pedro írta – filozofálnak azon, hogy esetleg nagyon hosszú idő után elbomlanak, de ilyet még NEM mértek ki.


>Évmilliókig?

Nem. Inkább évmilliárdokig. Bár az alapján amit Pedro ír billiárd évbilliárdokig.


> az atom hogyan bomlik el, ha nem lép kapcsolatba más atommal?

Nem tudjuk. A házad hogyan dől össze, ha senki nem dönti le?

2013. máj. 30. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A radioaktív atommagok SPONTÁN bomlanak. Ott áll, és anélkül, hogy bármivel is kölcsönhatásba lépne, egyszer csak átalakul. Magától.


A stabil atommagok ezzel szemben nem bomlanak el. Ha békén hagyod őket, azaz nem bombázod őket más részecskékkel, akkor az idők végezetéig változatlanok maradnak.

2013. máj. 30. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. A kérdésem természetesen elméleti jellegű volt, abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy érdekel. :) Azt gondolom, az a válasz volt nekem mérvadó, amelyik egy mondattal és külön körök nélkül megadta a választ, köszönöm még egyszer.

A Földön kívül nem is olyan ritka, hogy atomok nem lépnek kölcsönhatásba egymással, nyilván itt a Földön illetve bármilyen reagáló közegben más a helyzet. Sehol nem találtam erről infót, így még egyszer köszönöm, rendkívül érdekes számomra ez a téma :)

2013. máj. 31. 08:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!