Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Potenciálkülönbség hozza...

Potenciálkülönbség hozza létre az elektromos teret?

Figyelt kérdés
Ha ez így van, akkor miért és hogyan?
2013. máj. 20. 21:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Az "elektromos tér" az egy modell a mi fejünkben. Ebben a modellben úgy gondoljuk, hogy az elektromos tér forrása a töltés.

Miért? Mert ez írja le legjobban a tapasztalható jelenségeket. (Ez nem egészen így van, de nem akarlak elrettenteni az elektromágneses tértenzorral...)


A potenciálkülönbség a teret leíró térerősséggel szemben KÉT pont viszonyát írja le. Gravitációs analógiával:

lejtő meredeksége = térerősség

magasság (ami ugye valamihez képest értelmezett) = potenciál

2013. máj. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez oké és köszönöm a válaszod, de még mindig nem értem, hogy miért hozza létre a teret.
2013. máj. 21. 07:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Mert az olyan, azért.


Ez kábé annyira értelmetlen filozófikus kérdés, hogy miért hozza létre mondjuk a Föld a gravitációs teret.


Tapasztalunk jelenségeket, pl. hogy az alma lefelé esik.


Erre kigondolunk modelleket.


Pl.:


távolhatás: a Föld az alma tömegével egyenesen, távolságával pedig fordítottan arányos erővel hat az almára, azért mozog úgy, ahogy.


mezőelmélet: a Föld létrehoz egy gravitációs mezőt (ami távolságnégyzettel fordított arányban csökkenő térerősségű, így erővonalképpel szemléltethető), és ez a mező hat kölcsön az alma tömegével.


variációs elv: az alma olyan pályán fog mozogni, amely mentén haladva egy bizonyos mennyiség integrálja minimális.


Ezek közül az elméletek közül vannak matematikailag ekvivalensek, akkor az lényegében ugyanaz - ha néhány probléma szempontjából valamelyik kényelmesebb vagy szemléletesebb akkor azt használjuk. Meg vannak eltérőek is, pl. a mezőelmélet szerint ha a Föld eltűnne, a mező nem azonnal szűnne meg, tehát ha valami változás van, akkor idő kell, míg a hatás a távolba ér. Ilyenkor ha valamilyen kísérlet dönt a kettő között (pl. ha detektálnánk gravitációs hullámokat), akkor a hibás modellt legfeljebb annak egyszerűsége miatt tartanánk meg, ismerve annak korlátait.


Szóval az elektromos tér egy modell a tapasztalható jelenségekre, ráadásul középiskolás fokon is tanítható, szemben a bonyolultabb modellekkel, elrettentésül:

[link]

2013. máj. 21. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ezzel most sikerült rávilágítanod pár dologra, köszönöm a válaszodat. Lehet hülyeséget írok, de azért leírom, hogy én hogy tudom elképzelni ezt, örülnék, ha leellenőriznéd.

Potenciál tömören megadja az egységnyi töltés adott pozíciójába való szállításához szükséges munkát. Ezek szerint azonos potenciálú helyeken ugyanannyi töltés van jelen és ugyanolyan konfigurációban helyezkednek el, ha ez így van az elektromos terek amiket létrehoznak ekvivalensek, így a két pont között "kioltják" egymást. Ha az egyik helyről elveszek egy töltést, megváltozik a potenciál, ekkor ennek az eloszlásnak a tere ennek megfelelően változik és a terek eredője nem lesz nulla.

Ez mennyire reális elképzelése a modellre tekintve?

2013. máj. 23. 08:32
 5/5 anonim ***** válasza:

>Potenciál tömören megadja az egységnyi töltés adott pozíciójába való szállításához szükséges munkát. Ezek szerint azonos potenciálú helyeken ugyanannyi töltés van jelen és ugyanolyan konfigurációban helyezkednek el

Nem, minden pontnak van potenciálja, de nincs minden pontban töltés. A potenciál azt mutatja meg, hogy mennyi munkát végzNÉNK (avagy mennyi munkát végezNE a tér, ezek ellenkező előjellel megegyeznek) míg a töltéseket egy kiindulási helyről adott helyre viNNÉNK. Ahogy a gravitációs térben a magasság: annak a pontnak is van magassága, ahová nem cipeltem még tömegpontot. De a magasság ismeretében meg tudom mondani, hogy mennyi munka árán lehetne oda mondjuk 2kg tömeget felvinni.

2013. máj. 24. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!