Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúcióban történt olyan,...

Az evolúcióban történt olyan, hogy egyazon fajból az életképesebb populáció kiirtotta, kiszorította a kevésbé életképeset?

Figyelt kérdés

Ha igen, akkor pontosan hol és mikor?

Ha lehet forrás megjelölést is kérnék.


Minden választ normális köszönök! :)



2013. máj. 18. 17:41
 1/9 anonim ***** válasza:

Igen, erre a példa:

1. amerikai őslakosok vs. gyarmatostók

2. Dél-Afrika vs. gyarmatosítók

3. ausztrál bennszülöttek vs gyarmatosítók

4. Maori vs. Moriori népek a Polinéz szigetvilágon.

2013. máj. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Pl.: nyírfa araszoló lepkék - Manchaster: ipari forradalom

Az ipari forradalom előtt a nyírfák törzsének színe megegyezett a világos lepkék színével, míg a sötétek feltűnőek voltak rajta. A természet tette a dolgát, a rovarevők a sötéteket könnyen kiszúrták és táplálékként fogyasztották, míg a világosak elterjedhettek, ezzel kiszorítva a sötétet. Az ipari forradalom ideje alatt a füst, korom a nyírfák törzsét sötétté változtatta, mely a sötét lepkék számára volt kedvező. A világos lepkék rikítottak a nyírfákon, így könnyedén felismerték őket a ragadozók. Az ipari forradalom hatására a világos lepkék csaknem teljesen megszűntek létezni, míg a sötétek több, mint 90%-ban elterjedtek. Ez a természetes szelekció, az evolúció pillére.

2013. máj. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Az evolúció pont arról szólt hogy az alkalmazkodóképesebb maradt meg!Amit a nyírfalepkéről írt a hozzászóló az meg azt bizonyítja hogy az ember tevékenysége is beavatkozott az evolúciób és ma is folyik az evolúció.Én 71 éves vagyok és gyerekkoromban a verebek kizárólag magot ettek, megfigyelhettem hogy egyre több rovart lepkét fogyasztanak az idők folyamán, ma szinte több rovart fogyasztanak a verebek mint magot, ez is evolúciós változás!
2013. máj. 18. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. máj. 19. 08:39
 5/9 anonim ***** válasza:

Egy olyan példát is tudok mutatni, amit te magad is biztos láttál már: A balkáni gerle a harmincas éve óta teljesen kiszorította a vadgerlét itt Magyarországon a városokból, de azóta eljutott egész Angliáig is.

[link]

2013. máj. 20. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:

Először is az a kérdés, pontosan mit nevezünk egy fajnak, illetve egy populációnak. Többféle definíció van mind kettőre, de egyszerűsítve mondhatjuk, hogy egy faj egyedei egymással potenciálisan termékeny szaporodásra képesek, egy populációt pedig olyan egyedek alkotnak, melyek egy helyen élnek és egymással szaporodni képesek.

Tehát (legtöbb esetben) ha egy faj egyedei egy helyen élnek, akkor azok egy populációba is tartoznak, ilyen értelemben nem tudja az egyik populáció kiszorítani a másikat. A nyírfaaraszolós egy populációban zajló szelekcióra vonatkozik, a balkáni gerle és a vadgerle pedig két külön faj.

Természetesen lehetnek kivételek, az első bejegyzésben szereplő emberes példa ilyen (bár itt inkább kultúrális evolúcióról van szó). Mindenesetre az emberen kívül más példát most nem jut eszembe. Talán a társas élőlényeknél lehet ilyen (oroszlánok, hangyák), de szerintem az se túl jó példa, mert ott is van szaporodási kapcsolat a csoportok között.

Ha pedig valamilyen tényező megakadályozza az egy helyen előforduló populációk közötti szaporodást, akkor elvileg már külön fajokról beszélünk, bár a fajokat is sokszor elég nehéz pontosan körülhatárolni.

2013. máj. 20. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

Nézz utána, a csimpánzok hordái milyen területi harcokat folytatnak. A szomszédos hordákat kegyetlenül kiirtják, ha a területre igényt tartanak. Csak a legharcosabb, legagresszívebb hordák maradnak meg.

Valamikor az ősember is így válogatódott ki. Az evolúciós fejlődésben talán a csoportközi rivalizációnak sokkal nagyobb szerepe volt, mint a kardfogú tigrisnek meg a hideg teleknek. :)

2013. máj. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 sadam87 ***** válasza:
Éppen ilyesmire gondoltam az utolsó előtti bekezdésben. Nem igazán vagyok képben sajnos a csimpánzok szociális életét illetően, szóval simán lehet, hogy ez egy tökéletes példa a kérdésre. De arra azért felhívnám a figyelmet, hogy a csoport és a populáció nem szinoníma, attól, hogy egy fajnál van csoportszelekció, még nem jelenti azt feltétlenül, hogy populációk között zajlik a szelekció. Pl. úgy tudom, a gorilláknál is a fiatal hímek sokszor elhagyják a csoportot, és új csapatot keresnek maguknak. Szóval az a kérdés, mit is tekintünk pontosan egy populációnak.
2013. máj. 21. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Amit leírtál, az az evolúció elméletének az egyik fontos szelete, szóval a választ te is tudod...
2013. máj. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!