Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen az ólom-karbonát oldat...

Milyen az ólom-karbonát oldat kémhatása?

Figyelt kérdés
A karbonátokról tudom, hogy erősen lúgosak, de mintha valahol azt olvastam volna, az ólomé savas. A kettő együtt semleges kémhatást eredményez?

2013. máj. 8. 20:32
 1/6 Silber ***** válasza:
Az ólom-karbonát gyakorlatilag vízoldhatatlan anyag. Az ólomcsövek is azért nem okoznak mérgezést, mert a felületükön egy masszív ólom-karbonát réteg alakul ki.
2013. máj. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi, de nem ez volt a kérdés.
2013. máj. 8. 20:43
 3/6 Silber ***** válasza:
Hogy akarod megmérni valaminek a pH-ját, ha egyszer fel sem oldódik basszus?
2013. máj. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Mindenkinek igaza van. Silber-nek azért, mert éppen az oldhatatlanság miatt lesz az oldat kémhatása semleges. A kérdezőnek is van némi igaza, mert a karbonátionok lúgosan, az ólomionok savasan hidrolizálnak, és valóban, a kettő kompenzálja egymást, és előfordulhat, hogy jelen esetben pont tökéletes a kompenzáció, és akkor is semleges az oldat. Azt kéne tudni, hogy mondjuk egy ólom-klorid oldatnak meg egy nátrium-karbonát oldatnak mennyi a pH-ja (azonos koncentráció esetén persze). Ha tippelnem kéne, szerintem a karbonát azért erősebb bázis mint amilyen erős sav az ólomion. De még egyszer mondom, ez így tényleg értelmetlen mivel az ólom-karbonát oldhatósága tényleg nagyon kicsi.
2013. máj. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az előző válasz hemzseg a tárgyi tévedésektől.

A karbonátok valóban általában lúgosak, de azért mert a szénsav gyenge sav és ha erős bázishoz kapcsolódik akkor hidratáláskor bázikus lesz az oldat.

Az ólom ilyen formában lúgos kémhatású. Gondolj csak az ólom-nitrát oldatra ! Ott a savas pH-t a nitrát okozza.

2013. máj. 12. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"A karbonátok valóban általában lúgosak, de azért mert a szénsav gyenge sav és ha erős bázishoz kapcsolódik akkor hidratáláskor bázikus lesz az oldat."


A hidrolízisről beszélsz. A gyenge sav + erős bázis reakciójából képződő só oldata bázikus, de ennek nem az a közvetlen oka hogy a bázis erősebb, hanem a hidrolízis.



"Az ólom ilyen formában lúgos kémhatású. Gondolj csak az ólom-nitrát oldatra ! Ott a savas pH-t a nitrát okozza."


Mi van? Mi az hogy a nirtát savas pH-t okoz? A salétromsav okozna savas pH-t, a nitrátionnak már nincs leadható protonja, hidrolizálni meg az nem tud. Mindig a gyenge komponens hidrolizál. Pl az előbb a karbonát, az gyenge sav ionja ezért lúgosan hidrolizál. Itt az ólomion hidrolizál mert a nitrát erős savnak a maradéka. Méghozzá savasan hidrolizál, mert az ólom-nitrát felfogható ólom-hidroxid és salétromsav sójaként. Egyértelmű hogy az ólom-hidroxid a gyenge komponens, tehát annak az ionjai hidrolizálnak.


Megfelelő utánajárás nélkül nem oltogatnék...

2013. máj. 12. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!