Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet azt tudni, hogy egy...

Lehet azt tudni, hogy egy pontmutáció nagyságrendileg mekkora valószínűséggel életképes, mekkora valószínűséggel jó/rossz/semleges?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 26. 17:58
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem, tekintve, hogy véletlenszerű. Ráadásul olyan nincs a természetben, hogy jó és rossz, ezek ember alkotta szubjektív foglamak, semmi értelme a biokémiában.
2013. ápr. 26. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Makoscsiga ***** válasza:

Ezek nagyon nehezen számszerűsíthető dolgok... ha azt nézzük, hogy pusztán a kódoló régióban bekövetkező mutációk közül is sok ugyan azt az aminosavat kódolja (same sense), és ezen mutációk a legvalószínűbbek (tranzíciós mutációk), és a genom legnagyobb része nem kódoló, ami nyilván nagyobb hibatűréssel bír, akkor azt gondolhatjuk, hogy a mutációk túlnyomó többsége nem befolyásolja a fitneszt. Viszonylag kis része káros és még kisebb része hasznos. az, hogy egy mutáció hasznos-e vagy káros természetesen objektíven értékelhető dolgok: csak meg kell nézni, hogy az adott mutációt hordozó egyedek milyen mértékben képesek résztvenni a következő generációban. Persze azt ilyenkor mindig hozzá kell gondolni, hogy ezek mindig egy adott időpillantban és helyen érvényes megállapítások.


A wikipédia szerint élesztőben végzett kísérleteknél a mutációk mitegy 7%-a volt káros.

"studies have shown that only 7% of mutations in yeast that are not in genes are harmful."

[link]

2013. ápr. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"a mutációk túlnyomó többsége nem befolyásolja a fitneszt"


Hogyan kell ezt pontosan elképzelni?


A lehetséges genomok száma csillagászati méretű, sőt végtelen, ha tetszőleges hosszút is megengedünk. Az élet komplexitása lenyűgöző és hajlandó az ember kis valószínűségűnek tekinteni, ráadásul az evolúció változó környezetben de mindig életképes sorozatokon keresztül kell fejlődjön, nem folytonos de viszonylag kis ugrásokon keresztül, tehát ez is egyfajta kényszer. Másrészről van egy örökölt hardware, amiben a genom csak a software. Ami nem világos számomra, hogy mik az arányok, azaz mihez lehet viszonyítani egy genom életképességének valószínűségét? Korábban úgy gondoltam, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy egy véletlen genom életképes legyen, mert az olyan mintha egy véletlen levesből élet lenne. De lehet hogy ez nem is így van, mert a hardware az többet számít a latba, és bár nyilván sok genom életképtelen lenne, de meglepően nagy százalék működőképes? És ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz, milyen az átjárás, az evolúció az életképesek között? Ha van elég idő, akkor mindig van lehetőség a továbbfejlődésre, vagy ez ritka? Van-e határa a fejlődésnek?

2013. ápr. 26. 20:19
 4/7 Makoscsiga ***** válasza:

"Ami nem világos számomra, hogy mik az arányok, azaz mihez lehet viszonyítani egy genom életképességének valószínűségét? Korábban úgy gondoltam, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy egy véletlen genom életképes legyen, mert az olyan mintha egy véletlen levesből élet lenne."

Nem tudom, hogy honnan veszed ezt a "véletlen genomot"... Véletlen genom sosem keletkezik. Pontmutációkról volt szó, ami egy már meglévő, funkcionális genomban történik véletlenszerűen, de az csak egy betű eltérést eredményez. Olyan, mintha valaki egy könyvben elüt egy betűt... attól nagy valószínűséggel a szöveg ugyan olyan érthető marad, sokan észere se veszik, néhányan bosszankodnak miatta, de csak kis valószínűséggel képes olyan hibát okozni, ami miatt érthetetlen lesz az adott könyv. És nyilván még ksiebb valószínűséggel javít rajta. De itt sem beszélünk arról, hogy egy könyv megjelent a semmiből.


"Ami nem világos számomra, hogy mik az arányok, azaz mihez lehet viszonyítani egy genom életképességének valószínűségét?"

Nem tudom, hogy pontosan mire gondoltál. (általában elég ködösen fogalmazol) Itt nem "valószínűségeket" becsültek, hanem kísérletesen határozták meg az egyes variánsok életképességét, azaz milyen arányban képesek megjelenni a következő generációban.


"Másrészről van egy örökölt hardware, amiben a genom csak a software."

Ezzel nem értek egyet. Mert a genom létrehozza a maga hardwerét, amire az élő anyagon kívül nem igen látunk példát.


A többi mondatodat nem tudtam értelmezni.

2013. ápr. 26. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hardware nélkül nem tud semmit a genom. Egy DNS-t leraksz az asztalra, az nem csinál semmit. Rengeteg örökölt hardware van az örökölt software mellett, ami működőképessé teszi a rendszert. És éppen azt mondom vagy kérdezem, hogy számomra úgy tűnik ez talán fontosabb, mint a genom, ha egyáltalán össze lehet hasonlítani. Bár véleményem szerint össze lehet.
2013. ápr. 26. 21:11
 6/7 A kérdező kommentje:
A pontmutációs kérdéshez a következő kérdésemnek már nem volt köze. Egyébként a könyv hasonlattal nem értek egyet. Vannak ugyan hibajavító kódok a genomban, de ha nagyobb egységekben gondolkodunk (3-as egység), akkor nem biztos hogy egy egység hibája alapján a könyv olvasható, azaz életképes marad nagy valószínűséggel, vagy ha ez így van akkor az magyarázatra szorul.
2013. ápr. 26. 21:15
 7/7 poiu ***** válasza:

Makoscsiga: a hivatkozott cikk jó, de egyrészt nem kísérlet, hanem genomok összehasonlítása, másrészt nem káros, hanem végzetes mutációkról beszél.

Kérdező: nem lehet tudni, mert leszámítva a halálos fejlődési vagy anyagcserezavarokat okozó mutációkat, az életképesség a környezeten múlik. Minden kutyának a farkas az őse. A farkasok elég egyformák, a kutyák nagyon sokfélék. A sokféleséget új mutációk hozták létre. Ezek nem életképesek a farkas környezetben, de jól elvannak az új környezetben. Az biztos, hogy a mutációk zöme semleges, a maradék túlnyomó többsége pedig káros.

2013. ápr. 28. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!