Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen elektromos töltése van...

Milyen elektromos töltése van az atomnak? (lent kifejtve)

Figyelt kérdés

Persze rá lehet vágni hogy semleges (mint ahogy minden bizonnyal is hiszen nagyon magabiztosan állítják a tanárok hogy az atom kifelé semleges elektromos töltésű), de ha az elektronok és protonok töltése tényleg kiegyenlíti egymást akkor miért képesek az atomok taszítani egymást?

Sokszor lehet hallani hogy ha leülünk akkor nem is érintkezünk a székkel, csak "lebegünk" fölötte hisz az elektromágneses kölcsönhatás taszítóereje miatt nem képes 2 atom érintkezni. Tehát hogy is van ez? Az atomok semlegesek, de mégis képesek taszítani egymást ionizálódás nélkül?

Remélem érthetően fogalmaztam meg a kérdésemet.

A válaszokat előre is köszönöm. :)



2013. ápr. 11. 19:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Egészen addig a pontig, amíg az atomok "egymáshoz nem érnek", semlegesek. Ha tovább közelítjük őket, akkor eldeformálódik az elektronszerkezetük, így diplólusokká válnak, amiknek már közelben igenis van elektromos tere.
2013. ápr. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Dubi ***** válasza:

Nagyjából semleges, de valójában nem teljesen, az elektronok nem tudják teljesen lefedni a pozitív magtöltést, míg lehet olyan pillanat vagy terület is, ami éppen negatív töltésű. Általában elég semlegesnek tekinteni őket, amíg nem akarsz komolyabban foglalkozni velük.


Az atomok azért taszítják egymást, mert a taszítóerő exponenciálisan nő a távolság csökkenésével, míg a vonzerő ilyenkor kevésbé jelentős, az nagyobb távolságokban tud érvényesülni. Ilyesmi:


[link]


A taszítóerő a pozitív, a vonzerő a negatív. Aztán persze nem megy a taszítóerő sem végtelenbe, csak a természetben egy neutroncsillag szokta ezt rendszeresen átlépni, egymásba préselve a protonokat és elektronokat így neutronokat képezve (meg persze mindenféle csillagrobbanások, extrémségek). Az hogy ráülsz egy székre közel sem elég ehhez :D

2013. ápr. 12. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Dubi ***** válasza:
Jólvan facepalmos idióta, attól még h középsuliban neked azt mondták, semleges, még nem jelenti azt, hogy tényleg az... Tudod nem mindenbe szoktak belenyolódni és van hogy csak egyszerűsített elméletet vágnak hozzád. Jó megközelítés a semleges a legtöbb esetben, de közel sem tökéletes.
2013. ápr. 12. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Dubi ***** válasza:
Látom dúl az értelem köztetek :)
2013. ápr. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az atomot érdemes elképzelni méreteiben. Ha az elektronfelhőjén kívülről vizsgálod, akkor semleges, amennyiben gömbszimmetrikus a töltés eloszlása. Ezt szerintem tanultátok. Az elektron azonban nagyon parányi a felhő méretéhez, azaz klasszikusan a pálya sugarához képest. Úgy képzeld el mondjuk, mint a Hold a Föld körül, bár a pontos arányok nem stimmelnek. Amint két atom jobban megközelíti egymást, mint az elektronpálya sugara, akkor már nem lehet az erőket a középpontba koncentrálni és összevonni, azaz nem ejtik ki egymást. Ez a tartomány elég hatalmas az elektron méretéhez képest.
2013. ápr. 27. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!