Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Idegtudósok rendszerint...

Idegtudósok rendszerint szeretik felosztani az agyat különböző régiókra. Egyéni szinten ez mennyire releváns?

Figyelt kérdés
Mindenkinek ugyanott vannak a különféle régiói? Nyilván nem minden, mert például a japánoknak tök máshol van a beszéd és írás központjuk tudtommal. De vannak olyan területek, amik mindenkinél ugyanott vannak? Ha igen, akkor ezt a genetika szabályozza, vagy az embrionális fejlődés során alakul így? Egyáltalán el lehet-e választani a kettőt értelmesen? És mik azok a régiók, amiknek a szerepét nem tudja más átvenni? Mert mondjuk a macska fülére rá lehet kötni a szemét, de ember esetén felnőtt korban sok sérülés már maradandó hibákat okoz.

2013. ápr. 26. 10:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Na akkor nem vagyok idegtudós, még csak tanulni sem tanulok ilyesmit.

De:

az idegtúdós=ideggyógyász szakorvos ez az első megjegyzésem.


Kettő: Mivel az ember egy egységes faj, így számos terület azonos helyen van. Az egy felosztható kölönbözö részekre, melynek mind megvannak a funkciói. Ezek nem egy önkényes meghatározás volt, hogy jött egy XY nevű "idegtúdós" aki p. azt mondta, hogy limbikus agyterület felel a képzeletért. Ezt egy MRI nevű berendezéssel figyelték meg. Megfigyelték, hogy pl. beszéd, olvasás számolás közben mely területetek aktiválódtak.Ez egy hosszadalmas mértési sorozat eredménye volt.


Egyéni szintre: ha egy illető bizonyos területeket gyakran használ, akkor egy-egy régió mérete sokkal kiterjedtebb lesz. Pl. ha az illető matematikus, akkor az azért felelős terület mérete sokkal nagyobb lesz, vagy egy zenész, pl. zongorista, annak a tapintásért felelős agyterület mérete lesz sokkal nagyobb, nyilván más egyéb területek rovására.

-Az agyterület genetikai fejlődésben van meghatározva. Ezután mivel az agy egy intelligens szerv attól függ, hogy ki mit használ ki belőle. Az a személy, aki pl. vak lett, annak a látóközpontjának rovására növekszik a többi érzékelőközpont mérete stb.


Mivel az idegsejtek csak az embrionális fejlődésben osztódnak és jönnek létre, ezért később egy agysérülés nehezen gyógyul. Mivel egy sérülésben esetleges sok idegsejt elpusztúlhat, emiatt a régieknek kell átvenniük annak helyét, viszont ehhez úgy idegpályák kialakulása szükséges, ami viszont sok időbe telik, ha túl nagy a távolság a célterület, és egy idegcsoport között,ami képes lenne ezt a funkciót is ellátni, akkor nem is mindig lehetséges.


A macska példádban: hát ezzel nem vagyok tisztában, hogy ilyet csináltak volna. De ember esetében sokkal nehezebben alkalmazkodik egy másik terület egy agyfunkcióhoz.Tehát ha ezt meg is csinálnák, akkor is lehet, hogy szemével "hallana" az illető. Tehát lennének hallásérzékelései a szem helyet, és bizony az agy összetetsége miatt nehezebben fogja átvenni ezt a funkciót. Másrészt kopp másik helyen található meg, olyan jó 10 cm-el arrébb kellene bekötni.

2013. ápr. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
a vizuális kéreg eléggé speciális. És ahogy mondod, adott esetben elég távol eshet más érzékszervektől. Szóval vakoknál mit csinál a vizuális kéreg? Én azt gondolnám a hallásuk úgy jobb, hogy a hallási terület sűrűbb és esetleg picit kiterjedtebb, és több a kapcsolata más részekkel, de nem a vizuális kéreg kezd el ezzel foglalkozni nagy részben.
2013. ápr. 26. 11:50
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem született vakságnál a limbikus terület és a hallásért felelős terület kapcsolódik a látásért felelős területtel.

Azaz a vak a hallából tájékozódva megkíséreli elképzelni azt a helyet ahol van-> ebből pedig előállítja a képet, így a hallásával "lát"

Született vakságnál pedig csak a hallásért felelős terület és a limbikus terület aktiválódik. a látőközpont egyáltalán nem fog, nem is lesz aktív. Így az más feladatot lát el.

2013. ápr. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!