Miért csinálnak ilyen képeket a Holdról és a Napról, ha egyszer azok sosem látszanak ekkorának?
Nap:
Csomószor láttam afrikai filmekben a naplementéről ilyen képeket. Vagy ott tényleg ekkorának látszik?
van ami montázs és van ami valós
teleobjektívvel, ha elég messze van tőled pl az első képen a torony is akkor ilyenek az arányok
ha ezen az oldalon belinkelsz egy netes fotót, akkor nagy valószínűséggel megállapítható, hogy hol nyúltak bele a képbe ... a séma amit a fotó alatt kapsz akkor lesz tele világos részekkel, ha ott a képen valamit buheráltak ... a második kép pl nem is kettő, hanem több képből készült [link]
"Nézd meg azt a képet, ahol Prága tornyai fölött van a Hold. Ilyen nagynak a világon sehol nem látszik, tökmindegy, honnan nézed."
Az a baj kérdező, hogy alapvető optikai ismereteid sincsenek. Vegyük az ominózus tornyos képet. Ha egy alapobjektívvel fényképezed, aminek a látószöge mondjuk 30 fok, nyilván a Hold kicsi lesz, hiszen annak a látszó átmérője 0.5 fok. Igenám de akkor csak a toronytól kb 50-150 méterről tudod ilyen méretűnek fotózni. Most tegyük fel hogy eltávolodsz a toronytól mondjuk 800 méterre. Ha onnan fotózol a tornyod biza összemegy kb 0.5-1 fokos látószögűre (értsd: kisebb lesz...) Na most ha készítesz egy olyan fotót, ahonnan a torony ugyanúgy nagyobbnak látszik, akkor ugye nagyítanod kell, azaz az eredetileg 30 fok körüli látószögedet le kell csökkenteni mondjuk a tizedére, 3 fokra. Ez azt fogja eredményezni, hogy a torony ismét szép nagynak fog látszódni, de minden olyan egyéb tárgy -így a Hold maga is- ami kb ilyen látószög alatt látszik. És hogy relatíve miért oly kevés az effajta kép? Nos azért mert az emberek jó nagy többsége nem engedheti meg magának egy jó minőségű teleobjektív vásárlását.
Hát ez ennyire egyszerű...
Az előző jól írja, plusz még annyit tennék hozzá, nem is kell teleobjektív. Vegyél elő egy képet, amin "rendesen" látszik a Hold és mellette pár építmény vagy fa, vágj ki belőle egy kis részt, amin a Hold is rajta van, és nagyítsd fel képernyő méretűre, ugyanezt kapod.
Vagy: vegyél egy általad irreálisnak vélt képet a kinagyított holddal, menj el a monitortól 10 méteres távolságba, és most döntsd el, hogy reális-e a kép vagy sem.
Szóval egyszerűen a szögekről van szó. A Holdnak van egy valós látszólagos átmérője (fokban kifejezve), ami kb 1 fok. A Földről valóságosan nézve mindig ennyi. De ha bármilyen képen, képernyőn jeleníted meg a Holdat, akkor ez a szög már csak attól fog függeni, hogy milyen messziről nézed a képet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!