Miért esik feszültség egy ellenálláson ha az ellenállást egy egyenáramú körbe helyezzük? Mit csinálnak másképp az elektronok egy vezeték darabban mint egy ellenállásban?
Ha a kérdés a nemfém ellenállás és a fém vezető közti különbségre vonatkozik, íme:
Nem fémes kristályos vagy nem kristályos anyagoknál általában az atommagok és molekulák ragaszkodnak a saját elektronfelhőjükhöz. Az áram folyásához szabad elektronnak kell haladnia az anyagban, az meg nemigen van. Viszonylag nagy feszültséggel lehet csak "meggyőzni" az elektronokat, hogy átbukdácsoljanak az anyagon. A fémek rácsszerkezete más, minimum a legkülső elektronhéjuk elektronjait "közkinccsé teszik", gyakorlatilag szabadon kirándulnak az egész rácsban. Innentől ha a fémrács egyik végén kap elektront, a másik végén minimális energiával ki tud lépni egy, mindenki eggyel lép odébb, nem annak a szerencsétlen elektronnak kell átküzdenie magát az egész rácson hogy kijöjjön a túlvégen. Ettől jó vezetők a fémek. Ez a fenti elég pongyola magyarázat volt, de rettenetesen leegyszerűsítve erről van szó. :)
Köszönöm a választ. A fém vezetőkre vonatkozott a kérdésem.
Tehát ha egy elektron(amit a villamos térerősség gyorsít) belép a fémrácsba egyik végén a mozgási energiáját adja át a vele ütköző másik elektronnak és ez az elektron halad tovább és így tovább. Ezek szerint ha egy fémrácsban kevesebb a szabad elektron a rácsba belépő elektron nehezebben tudja átadni a mozgási energiáját(mivel kisebb az esélye egy másik szabad elektronnal való ütközésnek)? Nehezebben jut a villamos térerősség által gyorsított elektron impulzusa a rács egyik végéről a másikra? Ez okozza a feszültségkülönbséget a fémrács két vége között? Mi van hogyha egy atommal ütközik ez az elektron?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!