Mit gondoltok, a jövőben a kontinenseknek milyen lesz az elhelyezkedése?
Tervezek egy spekulatív jövőbeli evolúcióról szóló könyvet, de volt egy térkép, ami elég szépen bemutatta a kőzetlemezek jövőbeli mozgását.
Egy könyv végében volt található, de az már eltűnt, és a könyv címe sem jut az eszembe. A különféle földtörténeti korokról volt benne szó.
A kontinensek évente cm nagyságrendben mozognak, úgyhogy elég hosszú idő lesz, mire valami látható változás lesz itt... millió vagy milliárd évekre gondolj.
Azalatt az evolúció az egész élővilágot gyökeresen meg tudja változtatni.
A jövőbeli szuperkontinensről hallottam, de még nem tudni, hogy melyik verzió jön be.
z utóbbi egy-két évtizedben több kutató is megalkotta a saját változatát a jövőbeli szuperkontinensre, amelyet a szakmában Amasiának[2] (Amerika és Ázsia nevéből származtatva) vagy Novopangeának neveztek el. Az előbbi elmélet Chris Hartnady dél-afrikai, utóbbi Roy Livermore brit kutató nevéhez fűződik. A két hipotézis abban tér el egymástól, hogy az előbbi szerint az Antarktisz marad a helyén, a másik szerint viszont az is "felúszik" északra. Jelenleg nincs aktív törészóna a déli kontinens körül, de ez nem jelenti azt, hogy ilyen tektonikai képződmény a jövőben ne alakulhatna ki. Merőben eltérő viszont Christopher Scotese (Texasi Egyetem) elképzelése, aki hosszan kutatta a kontinensek múltbeli elhelyezkedését, és ebből próbálja kivetíteni elénk a jövőt. Úgy véli, a következő 50 millió évben Afrika északnak nyomulva eltünteti a Földközi-tengert, és Európával ütközve egy a Himalájához hasonló magashegységet gyűr fel Európa déli peremén, az északnak haladó Ausztrália pedig Borneóval együtt Dél-Kínához forr.[3] Úgy 200 millió év múlva szerinte megáll az Atlanti-óceán terjeszkedése, ehelyett alábukási zóna keletkezik Amerika keleti partvidékén, az Atlantikum bezárul, és Észak-Amerika összeforr a már egyesült európai-afrikai kontinentális kéreggel. Az így létrejövő szuperkontinenst Pangea Proximának nevezte el.
Csak az ideáig vezető útra lennék kíváncsi.
Az Atlanti-óceán folyamatosan tágul, tehát Amerika tovább távolodik Afrikától és Európától.
Afrika közeledni fog Európához, lassan bezáródik a Gibraltári szoros, majd a Földközi tenger és új hegyláncok gyűrődnek fel.
India is tovább "nyomódik" neki Ázsiának és Ausztrália is közeledik hozzá...
Aztán majd valamikor lesz újabb szuperkontinens, de az evolúciós szempontból már nagyon messzi idő...
A dínók ugye olyan 65 millió éve haltak ki és azóta teljesen átalakult az élővilág, szóval ennél nagyobb mértékben tök felesleges gondolkodni, mert már "túl" spekulatív...
50 millió év múlva kb így fog kinézni a Föld:
Ami esetleg még neked érdekes lehet (kicsit kisebb időtávlatban jelentősebb változások):
1. Úgy 1 millió év múlva Kalifornia elválik a szárazföldtől és sziget lesz, kicsit északabbra mint most van.
2. A Gibraltári szoros bezárulása is bekövetkezik pár millió éven belül...
google:earth of the future
és youtube-on is elég jók vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!