Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan hatnak az energiák az...

Hogyan hatnak az energiák az ürben?

Figyelt kérdés
Arra vagyok kiváncsi hogy pl ha van egy test ami x sebbesgel halad akkor az a végtelenségig ugyanazzal a sebbeségel fog haladni ? mivel nins körülöte semmi aminek átadja a mozgási enegiát. Szóval ezzel kapcsolatban szeretnék egykis felhomályosítást. Előre is köszi :)
2013. márc. 19. 00:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Minden test megtartja mozgását míg más energia nem hat rá.Pld egy robbanásból kiszakadt aszteroida ha másik nagyobb test közelébe került a vonzás miatt megváltozik a pályája.Ha ütköznek akkor még kacifántosabb lehet.Jellemző az orosz robbanás ahol pld felszabadult az aszteroida képződésében résztvevő energia.
2013. márc. 19. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

"Arra vagyok kiváncsi hogy pl ha van egy test ami x sebbesgel halad akkor az a végtelenségig ugyanazzal a sebbeségel fog haladni ?"


Pontosan. Newton első törvénye:

"Minden test nyugalomban marad vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig, míg ezt az állapotot egy másik test vagy mező meg nem változtatja."


Vagyis ha semmiféle erőhatás nem érné, akkor akár a végtelenségig megtartja a sebességét és mozgásának irányát. Más kérdés, hogy ez csupán elméleti jelentőségű, mivel Univerzumunk határait nem hagyhatja el, azon belül pedig mindig és mindenhol éri erőhatás, amely sebességére és/vagy pályájára hatással van.

2013. márc. 19. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Az energiák - mindenütt, nemcsak az űrben - úgy hatnak, hogy van egy hordozójuk, néha egy autó, néha egy foton (kivéve egyetlen hatást, amelynek még nem ismerjük a hordozóját, csak tudjuk, hogy van: ez a tömeg gravitációs hatása). Ez halad a maga útján, míg nem találkozik egy másik energiahordozóval. Akkor aztán a körülmények szerint "csereberélnek". Ezt hívják kölcsönhatásnak. Az eredmény, hogy mindkettőnek megváltoznak a tulajdonságai, sebessége, energiája, iránya, vagy egyéb. Emberi léptékkel ez nehezen felfogható, de az űr nem annyira üres. Például a Föld és a Mars között elég tágas űr van látszólag semmi nélkül, de a nap gravitációja ott is hat, ezért az ott utazó test nem egyenesvonalú egyenletes sebességgel mozog, hanem a rá ható gravitációnak megfelelő íven. Aztán érkezik a Mars felé, újabb eltérítés (amit esetleg szemmel nem látsz, de mérhető) és így tovább. Az univerzumban mindig akad valami, ami hatással van az "utazóra". Néha kicsivel, néha nagyobbal. Hiszen több százezer fényévnyire lévő hatásokat is tudunk észleni.
2013. márc. 19. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Az űr nem üres, mindenhol akad egy-két részecske, törmelék, piszok vagy kula, ami ha icipicit is, de hat a mozgó tárgyakra. A gravitációs, elektromágneses hatások is nagyon gyengén, de jelen vannak mindenütt. Semmi sem fog a végtelenségig ugyanarra, ugyanazzal a sebességgel mozogni.


Kis kiegészítés a #2-höz: az univerzum határát nem lehet elérni, mert önmagába záródik. Nincs konkrétan vége, ha a fénysebesség és a relativisztikus hatások nem korlátoznának, akkor is csak "körbe-körbe" lehetne futkozni, a peremét nem érnénk el.

2013. márc. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Szóval azt mondod hogy magának az univerzumnak is van valami hatása egy testre? Pl tegyük fel hogy van egy test , és semmi nincs az útjában , akkor az a test a végtelenségig fog körbe körbe keringeni az univerzumban? és hogy van az hogy nem lehet "neki menni" az univerzum falának? Tudom hogy erre nem nagyon tud magyarázatot a tudomány de azért érdekel.
2013. márc. 19. 14:53
 6/12 anonim ***** válasza:

Az Univerzumunknak nincsen fala. Azt mondják rá, hogy véges, de határtalan. Az az érdekessége, hogy ha elindulsz az egyik irányba (teljesen mindegy hogy melyikbe, szabadon választott), és folyamatosan mégy mindig ugyanazt az irányt tartva, akkor előbb-utóbb visszaérkeznél oda, ahonnan kiindultál. Ráadásul bármelyik irányba indulnál, mindig ugyanez lenne a végeredménye. Persze csak elméletben, mert a fény sem elég gyors ahhoz, hogy a Világegyetem tágulása következtében fellépő távolságnövekedést legyőzze.


Gondolj egy lufira meg egy légyre, amley a lufi felületén mászkál, de felrepülni nem tud. Ez a légy bármelyik irányba is indul el, előbb vagy utóbb visszaérkezik pontosan ugyanoda, ahonnan elindult. Viszont a légynek van egy bizonyos sebessége, aminél gyorsabban nem tud mászni. Ha a lufit elkezded felfújni, akkor annak átmérője növekedni fog. Ha elég gyorsan fújod, akkor a légy hiába megy minduntalan ugyanabba az irányba, sosem fog körbeérni, mert a körbeéréshez szükséges sebessége túl lassú ahhoz, hogy legyőzze a lufi felfújódása következtében növekvő távolságot.


Univerzumunk is egy ilyen lufi "felszíne". Nehéz ezt elmagyarázni, mert nincsenek rá szavak, ugyanis a Világegyetemünk tere tkp. egy négydimenziós lufi felszínét alkotó 3 dimenziós tér. A háron térdimenzióból képtelenek vagyunk kilépni, mint ahogy a légy is képtelen kilépni a háromdimenziós lufi kétdimenziós felszínéből, így csak körbe-körbe tud mászkálni rajta, mint ahogy mi is csak körbe-körbe tudunk m,ászkálni a négydimenziós lufi "felületét" alkotó 3 dimenziós terünkből. A légy ha fel tudna szállni, akkor ki tudna lépni a lufi felszínéről, és elhagyhatná a lufit; ha mi mozgást tudnánk végezni a 4. térdimenzióban, akkor mi is ugyanígy el tudnánk hagyni a 3 dimenziós Világegyetemünket.


A gravitáció egy olyan dolog, hogy a hatósugara végtelen. Igaz, a távolság növelésével a hatása négyzetesen csökken, tehát nagyon nagy távolságból már csak nagyon kicsike hatással van rád, de mindig hatással van rád. Ezért nincs egyetlen olyan pontja sem Univerzumunknak, amelyik mindenféle erőhatástól mentes lenne. Tulajdonképpen a Te kisujjad körme alatt rejtőző kosz is bizonyos mértékű (ámbár igencsak kicsike) gravitáló hatást fejt ki nemcsak a Holdra, a Napra, hanem a tőled akár tízmilliárd fényévnyire lévő galaxisokra is, és vica-versa.

2013. márc. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm a választ , az utolsó mondat tetszett :D
2013. márc. 19. 16:59
 8/12 anonim ***** válasza:

Nagyon bátran dobálóztok olyan szavakkal, hogy energia, meg "gravitációs hatás, kölcsönhatás". Ezzel már kimondod azt, hogy van egy közvetítő részecske ami a gravitációt közvetíti.


Energia pedig egy nagyon kényes dolog, egyáltalán mi az energia? Ami a semmiből termelődik, és a semmibe elvész

2013. márc. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Köszi Scepticnek a kimerítő, fáin válaszért.


#8: szerintem ezen kérdés keretein belül teljesen felesleges lenne belebonyolódni a gravitáció természetébe.

Az energiát meg végképp nem kell bántani, egyáltalán nem kényes dolog. Tény, hogy filozófiai vitákra adhat okot az energia valódi mibenlétének kérdése, de a fizikában az energia egy kellőképp definiált, értett és minden misztikumtól mentes fogalom.

2013. márc. 21. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Igen? akkor mond meg, hogy mi az az energia? Igen, 1915ig, amíg azt hittük hogy van energiamegmaradás, addig lényegesen egyszerűbb volt a fogalom
2013. márc. 21. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!