A jövő gigantikus földi, és űrbéli teleszkópjaival
képesek lehetnénk meglátni élőlényeket a szomszéd
csillag esetleg lakott bolygójának felszínén?
Nem.
Itt olyan nagy távolságokról van szó, hogy normál teleszkópokkal képtelenség lenne ilyen felbontást, ekkora nagyítást elérni. Mint ahogy a mikroszkópoknál sem lehet egy határ fölé növelni a nagyítást, ez ugyanúgy igaz a távcsövekre, teleszkópokra is.
De az idegen bolygók élőlényeit nem is így keresik ám! :-)
Pedro
2013. márc. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
2/14 A kérdező kommentje:
de ha mondjuk építenének a világűrbe egy több száz kilométer átmérőjű teleszkópot, akkor lehetne?
Nem. Ismét mondom, a nagyítás nem növelhető egy határ fölé. Hiába növeled az eszköz méretét a többszörösére, nem tudsz nagyobb nagyítást elérni vele.
Pedro
2013. márc. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
4/14 A kérdező kommentje:
és az interferometria?? pl most építik a The European Extremely Large Telescope-ot, ami 40 méteres lesz, mert több távcső fényét adják össze , mint egy méhkaptár sejtjei
Ha nem baj, beszállok a kérdezősködésbe. A mikroszkópnál nyilvánvaló, miért vannak határok; ha a részecskék nagyobbak mint a vizsgált objektum, nem kapsz semmit sem. De egy nagyítónál miért lenne maximálisan elérhető elméleti nagyítás?
2013. márc. 6. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
Kérdező, és az felmerült benned, mi a fenének költenének el ilyen irdatlan mennyiségű pénzt olyasmire, amit ezerszer egyszerűbben és olcsóbban meg tudnának csinálni - már ha érdekes lenne ilyen mértékben valaki számára?
Azt is meg tudnád mondani, ki hajlandó erre pénzt áldozni, és mi térülne neki vissza belőle?
Az embereknek a gondolkodó része szép sorban halad a megismerésben, aszerint, mi a következő lépés, és tudja-e finanszírozni. Ezért az általad felvetett gondolat nem jut eszébe. Ezt gondolom.
2013. márc. 6. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
Dubinak. Van maximálisan elérhető nagyítás. Oka az, hogy nincs végtelen sűrűségű információ. Szerintem pontosan tudni fogad mire gondolok, ha azt mondom, egy digitális kép nagyíthatóságát az szabja meg, hogy az érzékelő cellában hány pixel információt tudsz egységnyi helyre zsúfolni.
2013. márc. 6. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem szabad elfeledkezni a nagy távolságoknál a fény irányának útközbeni torzulásánál, sőt itt valószínűleg még a térgörbületek is beleszólnak. gondold el, mennyire kicsi iránytorzulás kell mondjuk 100 fényév távolságból mondjuk 2 méter eltéréshez. Na ez már több mint egy átlagember magassága. Egyszerűen az elvi felbontásod is rosszabb ilyen távolságból, mint a látni akart dolog, hát még a gyakorlati.
2013. márc. 6. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
Ez mind oké, de a torzulások kiszűrésével és egy megfelelően nagy és jól összeállított lencserendszerrel szerintem elvileg sincs nagyítási határ. Mármint szögnagyításra gondolok, nem a mikroszkóp féle nagyításra.
2013. márc. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
Tegyük fel, hogy egy 10 fényévre levő bolygón sétál Reptoid Béla galaktikus ingatlanügynök. Ragyogó napsütés van éppen, így Reptoid Béla testéről csak úgy pattognak le a fotonok, és repülnek szanaszét a galaxisban. Ezeknek a fotonoknak a jelentős része elnyelődik, mondjuk a légkörben, itt-ott. 10 fényév sugarú gömbre kell elosztani kb. egyenletesen ezt a sok-sok fotont. Mi itt 10 fényévnyire hiába építünk egy optikai távcsőt, még így is csak a töredéke ér el hozzánk a Béláról lepattanó fotonoknak. Azok is egyenletlenül törnek meg a lencsén, itt már beleszólnak az anyag egyenetlenségei, a lencse rácsszerkezete, stb… Pont ezért nem lehet egy bizonyos nagyításnál többet elérni.
2013. márc. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: