Csak szerintem abszurd, hogy azt a rengeteg lebomló hulladékot müanyag szemeteszsákokba kidobjuk?
Így még az esélye sincs meg hogy újra a körforgásba visszakerüljön az anyag.
A rengetek müanyag szemét ami keletkezik azt újra kellene hasznosítani, elég józan paraszti ésszel belegondolni hogy mi lesz így 50-100 év múlva, mindent el fog lepni a müanyag szemét.
Itt a városomban a szeméttelep mellett volt egy tó régen, még születésem előtt elvileg halak is voltak benne, mostmár egy darab sincs, olyan mérgezett lett a víz. Ha nem hasznosítjuk újra a müanyagokat, elemeket, feleslegesen mindenhez vegyszereket használunk szépen lassan az emberiséggel is végezni fog a szemét nem csak ezekkel a halakkal.
Csak én félek ettől? Itt egy videó a harmadik világból, ahová több ezer tonna müanyag, elektronikai hulladékot szállítottak, elég durva látvány.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OkpBc..
A műanyag zsákok nem túl ellenálló anyagok. Csak annyira, hogy azt az igénybevételt kibírják, amire tervezték őket. Ezt régen még nem tudatosan a természetóvás, mint inkább a költségkímélés címén tették. Így könnyen felhasadnak, kiszakadnak, a növények gyökerei is át tudják szakítani, apróbb rovarok (pl. hangyák) is ki tudják rágni. Ezen felül a zsákok sem hermetikusan és sterilen kerülnek lezárásra, tehát bennük is megindulnak a bomlási folyamatok, még akkor is, ha nem szakadnak ki az elszállítás, lepakolás során. Tehát ugyan a műanyag zsákok lehet hogy nem bomlanak le, de a bennük összegyűjtött szerves hulladék ugyanúgy lebomlik, mintha nem is lenne zsák körülötte. Legfeljebb nehezebben tudnak távozni a zsákból a bomlástermékek.
Ma már viszont úgy tervezik a zsákok anyagát, hogy néhány év után megkeményedjen, így a legkisebb fizikai behatás során is összetördelődik, mintha üvegből lenne. Az ilyen zsákokban tárolt komposztanyag teljes mértékben újra részt tud venni a természetes körforgásban.
Saját tapasztalatom, hogy a Fogarasi úti Tesco megnyitása körüli időből származó Tesco-s műanyag zacskók, a szekrény mélyén állva, ennyi idő eltelte után minden fizikai behatás nélkül is egy-két centiméteres, sőt kisebb darabokra porladtak szét.
Ennek ellenére van okunk tartania a szemétből a környezetbe jutó számtalan mesterséges anyagtól.
Elég régi cikk, azóta remélem változott valami esetleg téves a hír.
Ma dobtam ki a müanyag szemetet, nagy zsák müanyag csomagolópapír stb gyűlt össze január óta ami a szemétbe landolt a maga végtelen + 1 nap a lebomlási idejével. Sokszor gondolkozom mostanában ilyeneken, tök felesleges kínai vackokat, játékokat, promóciós müanyag szemeteket termelnek ki tonna számra, feleslegesen.
A hulladék előbb-utóbb úgyis visszakerül a körforgásba, emiatt nem kell aggódni. Más kérdés, hogy ez olyan lassan történik meg, hogy addig jelen tendenciák mellett többször elhasználnánk a Földet.
Ilyen fogyasztás mellett az 50-100 év is túl sok.
1. Ha a reklámszatyrot huzamosabb ideig napsütés éri, apró fecnikre esik szét. (Többször jártam így az erkélyen tárolt cuccokkal.)
--> A szemétdombok hatalmasak ugyan, de a felületet mindenképp érik a napsugarak.
Plusz: a szeméttelepeken felhalmozódó hulladékot (vagy egy részét legalábbis) el szokták égetni. Eszerint a weboldal szerint Magyarországon jelenleg 22 db szemétégető működik:
Egyszer láttam egy filmet az egyik budapesti szemétégetőről: kiválogatják az újrahasznosítható és a veszélyes hulladékokat, a többit pedig elégetik.
2. A reklámszatyrok a földben is elbomlanak néhány év alatt, pedig ott nem kapnak napfényt. (Láttam, milyen állapotban van egy ilyen zacskó. :D)
3. Sokat nem tudunk tenni, kivéve ha valaki ellenállhatatlan kényszert érez a Greenpeace és hasonló szervezetek aktivistájává válni.
Amit tudunk: szelektíven gyűjtjük a szemetet.
3. 1 Szerencsére egyre több településen van lehetőség erre: külön konténerek - papír, műanyag, színes üveg, fehér üveg, fém.
A fémtartalmú cuccokat el lehet vinni a külön gyűjtőhelyekre, vagy odaadni a településeket járó gyűjtögetőknek. Néhány iskolában is szokott lenni vasgyűjtési akció.
3. 2 Az elektromos készülékeket szintén a kijelölt gyűjtőhelyekre lehet elvinni, nálunk például a szemétszállítást végző cég telephelyére. Sőt, évente kétszer két-három napig akcióznak is: a város három pontjára lehet vinni különböző dolgokat (háztartási berendezések, autógumi, akkumulátorok stb.); az utóbbi időben már többször is fordulnak a kamionok. :)
3. 3 Az elemeket sok iskolában és üzletben felállított gyűjtőedénybe lehet bedobni, tudomásom szerint ez az ország nagy részén adott lehetőség.
3. 4 A lejárt (vagy akár a le nem járt) gyógyszerek veszélyes hulladéknak számítanak, ezért tanácsos - sőt, talán kötelező is - a gyógyszertárakban elhelyezett gyűjtődobozokba dobni ezeket.
3. 5 Izzók és néhány elektromos cucc leparkolására lehetőség van a Tesco üzletekben.
Más most nem jut eszembe, de ha mindenki csak ennyire odafigyelne, már szebb lenne a világ...
A videódban (is) látható jelenségre viszont sajnos nincs ráhatásunk. (Megjegyzem, Magyarországon is "divat" pl. a kábelégetés, csak sokkal kisebb mennyiségben; pedig úgy tudom, itt jogszabályok is tiltják ezt, csak senki nem érvényesíti.)
És nem akarlak elkeseríteni, de sajnos az emberek többsége nem befolyásolható, nehéz növelni a felelősségtudatukat, ezzel pedig csökkenteni a trehányságukat.
Nem csak nálatok pusztulnak a halak, máshol is, pl. a madarak. Engem legutóbb ez a videó akasztott ki:
De mutatok kreatív újrahasznosítási ötleteket is, mert bár én csak megcsodálom ezeket, de hátha van, aki le is utánozza. :)
"Sok kép van a neten ilyen elpusztult állatok gyomráról, dugig van műanyagdarabokkal."
Azok nem bomlástermékek, hanem sima szemét.
Ne keverjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!