Gén=genom?

Figyelt kérdés
A genom ugyanaz, mint a gén?
2013. márc. 5. 02:54
1 2
 1/13 anonim válasza:

[link]


1. mondat:

„A genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva, beleértve a géneket és a nem kódoló szekvenciákat is.”

2013. márc. 5. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Ezt olvastam, de nem értem. A gén az ugye információkat hordoz, melyet a DNS-ben található heterociklusos bázisok sorrendjei határozzák meg, tehát az adenin, guanin, citozin és timin sorrendek. És ez azt írja, hogy a genom is örökítő információt határoz meg. Akkor a gének egyenlőek a genommal?
2013. márc. 5. 05:20
 3/13 A kérdező kommentje:

Ja és mégegy kérdés. Egy másik kérdésnél olvastam a válaszban egy ilyet:

"Az emberben 23 féle ilyen kettős spirál van, de minden sejtben mind a 23-ból van két olyan, ami kicsit különbözik. Ezért van 23 pár"

Kérdésem: miért van a 23-on túl mégegyszer 23? Azok miben különböznek tőle?

2013. márc. 5. 05:24
 4/13 A kérdező kommentje:

Na valahogy felfogtam pár órás gondolkozás után :D. De ha nem jó valaki kijavíthatná a gondolatmenetem, ha viszont helyes akkor erősítsetek meg légyszi.

Tehát:

A sejtek sejtmagjában található a DNS, amely cukor-foszfát gerincből és az ehhez kapcsolódó bázisokból áll (A,C,T,G). A DNS szerkezetét tekintve kettős hélix, melyben ezek a bázisok kapcsolódnak oldalláncként és ezek határozzák meg a tulajdonságokat és kódolják az élőrendszerek információit. A DNSen belül sok ilyen kis rövid szakasz található, és ezeket együttesen géneknek nevezzük, melyek szintén információt határoznak meg. (?) Ebben nem vagyok biztos.... A sejtmagban a DNSre a már előbb említett fehérjék felcsavarodnak (hisztin). Ezek osztódások között rendezetlenül helyezkednek el és ez a kromatinállomány. Amikor megindul az osztódás még előtte, ezek tömörülnek és kialakul a kromatinállományból a kromoszóma. Az ember egy sejtjét alapul véve, ami kétszeres genetikai állomány, ugye 46 kromoszómából áll, amiből 1-1 párt alkot, mivel az egyik apai a másik anyai. Mind a két homológ kromoszóma pár pedig egy tulajdonságért felelős, viszont ez nem jelenti azt, hogy genetikailag azonos lenne. (pl: szemszín - barna/kék) A sejtosztódás eredményeként a létrejövő új sejtnek ugye azonos kromoszómákkal kell rendelkeznie, ezért a kromoszómák megkettőzik magukat aminek eredménye az lesz, hogy kialakulnak a kromatidák, ez az a jellegzetes X-alak, amik majd két kromoszómának fognak megfelelni, de az osztódás során ezek középen összevannak fogva. És a sejt magorsói segítségével szétválasztja ezeket és létrejön az új sejt.


Valami ilyesmi? Vagy el vagyok tájolva?

2013. márc. 5. 07:05
 5/13 A kérdező kommentje:

Na és mégegy kérdés biztos, ami biztos.

[link]

A fentebbi kép alapján feltételeztem azt, hogy a kromoszómák az osztódásuk után alakítják ki az X-alakot. Viszont rengeteg képen azt látom, hogy a kromoszóma alapból X-alakú. Most akkor ez, hogy van? A kromoszomák sima pálcikák vagy alapból X-ek?

2013. márc. 5. 07:35
 6/13 hollófernyiges ***** válasza:
Alapvetően jól gondolod. A kromoszóma egy hosszú DNS-darab. Az X-forma csak sejtosztódáskor, szuperfeltekert állapotban van, az két szál, középen összekötve, egyébként egyszálas formában közepesen (hisztonokra) feltekerve lebeg a magban. 23 kromoszóma van a sejtben, de mindegyik két példányban, amelyek nagyon (de nem teljesen) egyformák. A gén egy szakasz a DNS-en, amiről mRNS íródik át és (többnyire) fehérje lesz belőle. A genom meg ez az egész hóbelevanc (a 23 kromoszóma) együtt.
2013. márc. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Van ugye a DNS, aminek a szerkezetét leírtad. Ezen vannak szakaszok, amelyek fehérjéket kódolnak, azt nevezzük géneknek. Viszont vannak olyan szakaszai is a DNS-nek, amelyek nem kódolnak fehérjét (és bizony ezek vannak többségben:D).
2013. márc. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Bizony! 9:1 arányban ráadásul! :D
2014. jún. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Azóta már egyetemen üldögélek. Most volt sejtbiológia, genetika szigorlatom. Egészen pontosan 97%-a a DNS-nek nem határoz meg semmit, és sokáig "junk"-nak gondolták. És 5-ös lett a szigóm :) Milyen jó ezt olvasgatni.
2014. jún. 21. 09:13
 10/13 anonim ***** válasza:
Szuper! :) Megkérdezhetem milyen szakon voltál-vagy? Gratula a szigorlathoz :)
2014. jún. 21. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!