Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt olvasom, hogy az enzim...

Azt olvasom, hogy az enzim rekcióspecifikus katalizátor, azaz csak egyféle biokémiai reakciót katalizál. Ez elvi dolog, vagy csak a természetben előfordulókra igaz? Elvileg lehetne mesterségesen készíteni vegyeset is?

Figyelt kérdés

2013. márc. 3. 14:39
 1/5 Dubi ***** válasza:

Maga a reakciótípus általában specifikus, de nem csak egy adott vegyületnél működhetnek. Most bocsi hogy angoul írom ki a nevüket, magyarul nem tanultam! Például az aconitase enzim képes dehidratálni az isocitric savat és a citric savat, természetesen csak ha megfelelő sztereoizomereket veszünk. Anti elimináció történik mindkét esetben, ez egyfajta reakciótípus de 2 külön reakció (ugye mást reagáltattunk).


Mesterségesen gondolom nincs akadálya a multifunkcionális enzimek létrehozásának, de amennyire tudom, "a természet nem volt ilyen ötletes". Aztán ki tudja, talán mégis léteznek ilyen enzimek, csak még nem hallottam róluk, vagy nem fedezték fel őket.

2013. márc. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Vajon a természetben miért nincsenek ilyenek, hiszen amúgyis olyan sokszorosan csatoltak a sejtek reakcióhálózatai.
2013. márc. 3. 17:46
 3/5 anonim ***** válasza:
Mit értesz azon, hogy "elvi dolog"? Hogy kalapáccsal szöget lehet beütni a falba, és nem lehet varrni az vajon elvi dolog? Nem lenne előnyösebb egy olyan kalapács, amivel varrni is lehet, hiszen az emberek néha szöget vernek be, néha varrnak...
2013. márc. 12. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Éppen ezt kérdezem. Svájci bicska például létezik, mert hasznosnak bizonyult, de kalapács, amivel varrni lehet az nem, mert ez meg nem bizonyul túl hasznosnak. A természetben viszont ezen a területen úgy látszik, hogy semmiféle svájci bicska nem lehet, ezért fölmerül, hogy talán valami akadályozza a létrejöttét.
2013. márc. 12. 10:00
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, csakhogy a savjcibicska se jó igazán semmire sem. A sejtnek meg célszerszámjai vannak, amelyek egy típusú reakciót tudnak katalizálni, de azt nagyon gyorsan.


Olyan van, hogy egy nagyobb polipeptid láncra több katalitikusan aktív domén van felfűzve, amik más-más reakciót katalizálnak, de gondolom az világos, hogy nem az, amire te gondolsz.

2013. márc. 12. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!