Biofizika, bionika magas szintű műveléséhez a matematika mely részterületei szükségesek?
Atomfizika szerintem nem nagyon. Esetleg amennyi az alap sugárvédelemhez kell… A statisztikus fizika is inkább mint a termodinamika egy lehetséges megközelítési módja jön be, szóval inkább a termodinamikát mondanám helyette. Ha a molekulák felépítése, modellezésének alapjai érdekelnek, akkor a kvantummechanikát sem úszod meg, aminek a mély megértéséhez a klasszikus mechanikát is nagyon kell vágni…
Matek… Az elektrodinamikához feltétlen kell vektoranalízis, és akkor minden, ami annak a megértéshez szükséges: differenciál és integrál számítás, többváltozós függvények analízise, lineáris algebra… A statfiz meg nincs meg valószínűségszámítás nélkül. Hogyha a szervezeten belüli információáramlással akarsz foglalkozni, akkor simán jól jöhet a gráfelmélet és egyéb diszkrét matekos dolgok…
+ kell még kémia is, szerves kémia, amiben be kell magolni egy csomó vegyület nevét, ezért nem akartam azzal foglalkozni, és mentem inkább fizikaszakra. Szóval a fenti rizsa erősen egy fizikus hozzáállását tükrözi… Egy orvos vagy egy bionikus pontosabban meg tudja mondani, hogy mi mennyire kell, nyilván nem kell annyira vágni a fizika részét, mint egy fizikusnak.
Éppen az idegrendszer működése és hasonló szép dolgok iránt érdeklődöm, mellé olvasgattam a napokban néhány tudományosabb igényű cikket "kvantumbiológia" keresési témában, jelenleg sci-fi hatású elméletekről... Ennek folytán atomfizika alatt inkább kvantummechanikát értettem.
Vektoranalízis szerintem nem nehéz, hogyha tud integrálni az ember, kérdés, milyen szinten kérdik majd az egyetemen.
Szerves kémia magolós része nincsen ínyemre, de számomra minden biokémiai reakció kisebbfajta csoda :)
Kb. mindegyik. Talán számelmélet nem annyira, de a többi igen. Pl. a kvantumfizikánál néminemű hálóelmélet is fog kelleni, meg valszám szarásig, analízis, klasszikus és funkcionál is, lineáris algebra, csoportelmélet, meg ami még ezekhez csapódik.
@1: Szerencsére van szisztematikus nómenklatúra, nem kell minden nevet betanulni,, csak néhány szabályt, így a név és a szerkezet között bijekciót lehet létesíteni.
Úgy is megtanulsz mindent az egyetemen alapoktól. Muszáj lesz :) Persze nagy előny, ha már tisztában vagy a dolgokkal, de nem kötelező. Szerintem nem is feltétlenül jó, ha most nekiállnál egyedül a többváltozós függvényanalízisnek vagy egyetemi fizikának... lehet jobb, ha az egyetemi környezetben és előadókkal, nyelvezetükkel tnaulod majd meg. Persze Deriválás, integrálás, lineáris algebra alapjai oké ha megvannak.
... de ha más egyetemre járnál, és nem gimibe (ahogy értettem) akkor persze más a helyzet... érdemes felkészülten átiratkozni.
A konkrét témához az elmondottakon túl nagyon-nagyon fontosak a diszkrét matematika területei, pl.: Kombinatorika(itt a gráfelmélet a leginkább). Ha tudsz angolul, akkor minden fontos matematikai háttérinfó megtalálható ebben a könyvben(az analízis kivételével):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!