Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért különbözünk egymástól...

Miért különbözünk egymástól külsőre?

Figyelt kérdés
Úgy értem, más fajok egyedei közt több hasonlóság van, mint az emberek közt. Ennek van valami evolúciós oka és/vagy funkciója? Esetleg biológiai alapja?
2013. febr. 25. 23:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdés. Egyik oka lehet a divat: különféle frizurák, arcszőrzet viselése, öltözködés. Másrészt lehet olyan oka is, hogy mivel emberi arcokat sokkal többször látunk, és sokkal többet, jobban meg tudjuk különböztetni őket. Egy európai például sokkal egyformábbnak látja a négereket, japánokat, kínaiakat, mert nem szokta meg őket.


De ezek mellett is igaz, hogy az emberek közt tényleg nagyobb különbségek vannak (már méretben is)


Még egy ok lehet talán az, hogy az állatok közt sokkal erősebben működik a szelekció. Ha egy állat nem elég nagy méretű, valószínűleg könnyebben esik áldozatul, pusztul el. az embereknél ilyen hatás nincs.


Vagy még egy: az ember sok rassz keveréke, és igazából nem a fajtól, hanem a fajtáktól lehet elvárni, hogy hasonlítsanak. Kutyák közt is rengeteg különböző faj van, az egészen kicsiktől a hatalmasakig, és ezek mégis egy faj, egymással képes szaporodni.


Innen nézve az egyes emberfajták közt még sokkal kisebb a különbség, mint pl. a kutyafajták közt.

2013. febr. 25. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Jav: kutyák közt is rengeteg különböző FAJTA van
2013. febr. 25. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nem rossz. Én azzal pontosítanám a kérdésem, hogy azok a különbségek milyen célból jönnek létre, amik miatt nem vagyunk teljesen egyformák. Hol az a határ, ami miatt mind felismerjük, hogy ez egy ember, és mégis látjuk, hogy nem úgy néz ki, mint mi. Ez gén-szinten dől el?
2013. febr. 25. 23:47
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, más fajok egyedei is különböznek egymástól. egyszerűen sok embert látsz, ezért megtanulod a jellegzetességeiket.


A fekete, vagy ázsiai embereket is gyerekként én egyformának láttam, de ma már elég sokat láttam őket filmekben meg az életben, hogy mostmár képes vagyok őket megkülönböztetni (bár pl a koreaiakat még mindig nehéz :)). De pl nagymamám rottweilerét is tuti felismertem volna a többi rottweiler közül.


Mostanában fedeztem fel, hogy a járművekkel is ugyanez a helyzet: egy tankos játékkal kezdtem el játszani pár éve, és kezdetben minden tank ugyanolyannak tűnt. Aztán egy évre rá már képes voltam kiszúrni azt is, ha egy t-34en nem a szokásos cső van, vagy egy másik tankon nem a megszokott torony.


Most egy repülős játékkal kezdtem el játszani, és szintén az a gondom, hogy mindegyik ugyanúgy néz ki, de a többiek azt mondják ők már elég jól meg tudják különböztetni őket.

2013. febr. 26. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igen jogos, köszönöm. De a kérdés lényege nem ez, kár is volt belekevernem, csak valahogy el akartam magyarázni mire is vagyok kíváncsi.:) Tehát annak mi az oka, hogy vannak alacsonyak és magasak, vastag és vékony ajkúak, kis és nagy orrúak stb.? Számomra csak odáig logikus, hogy a szem-, bőr-, hajszín alkalmazkodás az adott éghajlathoz. Hogy miért van akinek közel ülő a szeme is miért van akinek távol, ezt nem tudom :)
2013. febr. 26. 00:10
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ennek nem evolúciós oka van, hanem maga az evolúció az oka :P meg persze betegségek, életmód, stb.


Az emberi (és állati) szervezet nagyon bonyolult, ebből következően rengeteg dolog befolyásolja a működését. Ezen tényezők nagy része nem kritikus, tehát attól, hogy valakinek kicsit erősebb az állkapcsa, még nem lesz életképtelen. Ebből következően elkerülhetetlen, hogy az élőlények különbözzenek egymástól egy kicsit.

2013. febr. 26. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Akkor mondhatjuk, hogy véletleneknek köszönhető? Mind 1-1 mutáció? Mondjuk valamilyen hatásra módosul bizonyos gének működése és ez megjelenik külső tulajdonságokban?
2013. febr. 26. 00:36
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

sokak szerint az egész emberi faj gének mutációjával jött létre, szal az emberi faj minden egyes tagjának a kinézete is mutációk miatt olyan, amilyen.


De ezek a mutációk nagyrészt nem a vizsgált egyedben történtek, hanem még az ő ősei között. Egypetéjű ikrek (sőt, néha nem iker-testvérek) nagyfokú hasonlósága bizonyítja ezt pl, meg az, hogy a gyerek hasonlít az anyjára és az apjára is.


Csak az emberi populációban annyira sok változata van a kinézetnek, hogy ezek kombinációi szinte mindig egyedi utódokat eredményeznek.

2013. febr. 26. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Az evolúció lényege, hogy a rendkívül eltérő környezetben élő egyedek a környezettel kölcsönhatásban vannak. Azaz az eltérő környezet eltérő hatásokat gyakorol az ott élőkre. E hatások némelyike "életképtelen" változatot eredményez, de sok olyan változat van, amely életképesnek bizonyul. Ezek széles palettáját látjuk most. Nyilván volt oka például a ferde vagy egyenes szem, lapos vagy hegyes orr kialakulásának, de még nem ismerjük annyira a mutációk kialakulásának körülményeit, hogy megnyugtató stabil választ adhassunk. Van néhány eltérés, amelyre sejtjük a magyarázatot, ilyen például, hogy minél zordabb vidékre megyünk, annál magasabbak az emberek. Ez feltehetően az adott klímában történő túlélési esélyekkel van összefüggésben.
2013. febr. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!