Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jobb vagy könnyebb...

Miért jobb vagy könnyebb korai embrionális sejtből klónozni mint testi sejtből?

Figyelt kérdés

2013. febr. 20. 22:01
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
A differenciálódott sejteket értelemszerűen nehezebb visszalakítani, mint eleve egy őssejttel dogozni, ami totipotens.
2013. febr. 21. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mert a testi sejtek már többször osztódtak, ezáltal a DNS-állományuk már károsodott (főleg a telomer régiók). Dolly is ezért halt meg fiatalon, mert a genetikai állománya idős volt.
2013. febr. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
csak a telomerek? egyébként a DNS ugyanaz kéne legyen nagyjából, és technikailag nincsen különbség az eljárásban, vagy igen?
2013. febr. 21. 13:12
 4/10 A kérdező kommentje:
mi az a totipotens?
2013. febr. 21. 13:12
 5/10 anonim ***** válasza:

a rendszeres és kitartó edzés aktiválja a telomeráz enzimet, amely megállítja a teloméra rövidülését.


...tehát aki lusta, az hamarabb meghal.

2013. febr. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
ez most mire volt válasz?
2013. febr. 21. 15:19
 7/10 anonim ***** válasza:
totipotens=bármilyen sejt lehet belőle
2013. febr. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Az embrionális sejtekből bármilyen sejt kialakulhat, még nem differenciálódtak (még nem lett belőle több fajta sejt, pl: hámsejt, máj-, izom-, ideg-, stb.), de ezekből a sejtekből a sejtekből bármi lehet. Ahogy osztódik a keletkezett sejtek véglegesen átalakulnak ezekké a specifikus sejtekké, amik csak egy bizonyos célnak felelnek meg. Ezeket nem lehet visszaváltoztatni, vagy átváltoztatni. Azt gondolom tudod, hogy minden sejtnek a szervezetünkben megvan az előre megírt élettartama, ezért az állomány folyamatosan cserélődik. Képzeld el, mi lenne, ha a ujjad begyén a bőr hámsejtjei helyett egyszercsak elkezdenének pneumociták, azaz tüdősejtek képződni. Lassan átköltözne a tüdőd az ujjadba?! Ez abszurdum, minden csak a saját helyén funkcionál és ennek érdekében a már differenciálódott sejtek nem változnak át más fajta sejtté. Általában mindenhol a szervezetben (kivétel néhány típusú sejtet, mint az idegsejt) vannak pluripotens sejtek, amik biztosítják a nagy mértékű elhalálozás utánpótlását (sérülés vagy betegség esetén), de ezek nem alkotnak szöveteket, nem tudjuk őket begyűjteni. Viszont az embrionális sejtek mind ilyenek, ezért bárhova dugod be, kb az lesz belőle, ami a környezetében van (úgy képzeld el mint egy jokert, vagy kaméleont). Remélem érthetően elmagyaráztam.

Még annyit tennék hozzá, hogy könnyebben elképzeld, hogy a kezdetben végülis egy zigóta vagy, egy darab sejt, ami osztódni kezd. Ezeből a kezdetleges sejtekből, amik még ugyanolyanok, lesz az összes szerved, ha magadra nézel, azért már nem vagy egy paca... :P

2013. febr. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Leveltetu ***** válasza:
Mindenkeppen a megoldas odaat van....ez azt jelenti, kapcsold ki a gepet, a tevet meg a radiot es menj ki szepen setalni a parkba egyet es szerezz baratokat..Hidd el, a hatralevo eleted sokkal konnyebb lesz. :))
2013. febr. 27. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom ez hogy jön ide, talán beszívtál, nem csoda, hogy csak 36%-ban adsz hasznos válaszokat :)
2013. febr. 27. 20:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!