Ha van egy kétállapotú rendszerünk egyensúlyban, akkor
a Boltzman eloszlás megmondja a tartózkodási
valószínűségeket, de hogyan lehet az átmeneti
valószínűségeket az idő függvényében megadni?
Figyelt kérdés
hiszen a Boltzman eloszlás mögött lehet egy nagyon gyorsan ide-oda ugráló folyamat is,
de egy lassan elbomló folyamat is, ami hosszabb időre kiátlagolva ugyanazt az eloszlást adja.
Mitől függnek az időállandók, úgymond felezési idők? Csak az energiától?
És mi a képlet erre ill. az átmeneti valószínűségekre?
Nagyjából az energiától, tömegtől és a szabadsági fokoktól függ egy rendszer eloszlása. A tömeg és szabadsági fog molekulánként teljesen egyedi, ezt külön elő exponenciális faktornak (A) nevezik. Egy konstans adott vegyületnél. Az Arrhenius egyenlet megadja a rekaciósebességi állandót (k), változó benne a hőmérséklet. Az aktivációs energia szintén vegyületre jellemző konstans érték. Ha emeled a hőmérsékletet, a Boltzman valószínűségi eloszlás eltolódik, átlagosan több molekula fog rendelkezni az aktivációs energiával (Ea), ami a sikeres ütközéshez kell, hogy reakció lépjen elő.
k=A exp(-Ea/RT)
R az egyetemes gázállandó. Maga a exp(-Ea/RT) rész azokat az ütközéseket adja meg, aminek elég energiája van ahhoz, hogy reakció lépjen fel.
2013. febr. 18. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 A kérdező kommentje:
én itt most nem feltétlenül sok szabadsági fokú rendszerről beszélek, hanem egy két állapotú rendszerről! Lehet egyetlen spin, atom, molekula, vagy akármi két lehetséges energia szinttel.
2013. febr. 19. 00:12
3/7 anonim válasza:
A valószínűség fogalmában keresendő a megoldás. Te ezt úgy képzeled, mint egy konkrét helyet, ahol a rendszer adott eleme éppen van, és azt kérdezted, mi van, amikor az egyik "helyről" a "másikra" megy éppen. Semmi, mert a kérdés értelmetlen, a valószínűségi eloszlás ugyanis nem azt jelenti, hogy az elemnek van "helye" ahonnan, vagy ahová megy.
2013. febr. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
Kérdező, kommentedből világosan kiolvasható, hogy tökéletesen félreérted a helyzetet. A spin nem anyag, hanem tulajdonság. Egyetlen atomra, stb. nem értelmezett a Boltzman eloszlás. A törvények érvényesülésének feltételei és értelmezési tartománya van. Kezdd az elején, középiskola első osztály.
2013. febr. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 Dubi válasza:
Nem értem végül is mire keresed a választ. A fentiek alapján egy kémiai reakcióra kérdeztél rá. Most meg nem tudom mi köze van a felezési időnek egy szubatomi részecske megtalálási valószínűségéhez, meg a többi... teljes káosz :D Pls írd körül rendesen a dolgokat.
2013. febr. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 A kérdező kommentje:
Tudom hogy mire nem értelmezett a Boltzman eloszlás, de a gyakorlatban mégis sok esetben lehet használni akár tőzsdei vagy társadalmi elméletekben is, mint empíria. Nekem éppen egy biológiai rendszerre kéne képlet. De ha senki nem tud válaszolni, akkor ne irogassatok mindenfélét, ami nem válasz. Nem kell bizonyítás vagy precíz állítás, az is jó ha egy ötletet írtok, csak idő paraméter szerepeljen benne és legyen konzisztens.
2013. febr. 19. 11:54
7/7 A kérdező kommentje:
vagy az is jó, ha teljesen precízen valaki leírja nekem egy kétállapotú atomra mi a képlet!
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!