Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy az evolúció...

Miért van az, hogy az evolúciónk során oxigénre volt szükségünk az életben maradáshoz, nem pedig a légkörben nagyobb mennyiségben levő nitrogénre?

Figyelt kérdés
Például a fáknak a fotoszintetizáláshoz CO2-re volt szüksége, ami a földtörténeti vulkanizációs folyamatok után adott volt.
2013. febr. 13. 22:35
 1/6 anonim ***** válasza:
Tévedsz nem az életben maradáshoz volt szükség hanem azok az egyedek fejlődtek tovább amelyek oxigénnel éltek meg ugyanis akkor a széndioxid több volt sokkal mint most és akkor sokkal több volt mint a nitrogén.A szén később beépült a szervezetekbe, ezt bányásszuk ma!
2013. febr. 13. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor, ha jól értelmezem, a Co2-t hasznosítottuk, vagy akkor még az O2 volt nagyobb mennyiségben? És, hogy került oda az a rengetek N2 és miért nem jöttek létre olyan fajok amik azt hasznosítják.
2013. febr. 13. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A nitrogén túl stabil, emiatt nem jó elektron akceptor. A megfelelő elektron akceptorok közül az oxigén a legabundánsabb. Azokon az élőhelyeken, ahol ez nem így van, ott mást használnak az élőlények.
2013. febr. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A CO2 volt nagy mennyiségben és a CO2-t használó szervezetek jöttek először amíg az O-t használók el nem kezdtek szaporodni.
2013. febr. 13. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Dubi ***** válasza:
100%
A nitrogénvegyületeket elemi nitrogénné redukálták más élőlények.
2013. febr. 13. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
59%

Hát erről könyvet lehetne írni (és akár még az is lehet hogy van), de azért ami eszembe jut:


1) Ahhoz hogy a nitrogént kémiai folyamatokban használhasd, ki kell szakítani a nagyon stabil molekuláris állapotából ami rengeteg energiát igényel (elektromos ívhegesztésnél, villámláskor keletkezhet elemi N), ráadásul kevesebb energiát is nyersz vele (bár pár bakteriális enzim hatékonyan csökkenti a bontáshoz szükségest energiát).


2) Ha ezt meg is tudod csinálni, lebontásnál lenne egy csomó lúgos anyagod (ammónia, különböző aminok...) amik még reakcióképesebbek is.


3) A legnagyobb probléma talán, hogy a N2 bontását teljesen víztől szeparált helyen kell végezni, mert az elemi N gyorsan salétromsavat képezne a vízzel.


4) Ilyenkor a víz mellet nagy mennyiségben kéne számolni más anyaggal (felteszem hogy NH3-val) és nagyon sok baki lehet egy ilyen sokkal bonyolultabb kémiai rendszerrel.


5) Ha már ugy is adva van a víz, mint az élet építőköve és az egyetlen H forrás (amely a kémiai energia alapja) felmerül a kérdés, hogy mi legyen a sok 'O' (inert oxigénnel) amely magában nagyon veszélyes szabadgyök viszont a legkézenfekvőbb anyag, ha oxidálni akarunk.


6) Igaz hogy a levegőben sok a N2, de azt tudni kell hogy ilyenkor még szárazföldi életről nem beszélhetünk, és a nitrogénnek még az oxigénnél(!) is rosszabb az oldhatósága, tehát gyakorlatilag nincs a vízben nitrogén (N2).


Most csak ennyi jutott eszembe, de biztosan van még nagyon sok, talán ennél jobb érv is.

A kérdés megfogalmazásával kapcsolatban, igaz hogy nitrogénből több van, de igazából ez esetben ez nem fontos mivel az a 21% is annyira nagy mennyiség hogy bőven elég a létfenntartáshoz (a kifújt levegő is nagyon sokat tartalmaz).

Amúgy léteznek baktériumok (nitrogéngyűjtő baktériumok) amelyek képesek a N2 bontására, de ennek a részleteiben nem vagyok otthon :(.

Ja és nég egy dolgot egyértelműsítenék:

"CO2-t használó szervezetek jöttek először amíg az O-t használók el nem kezdtek szaporodni." Nem teljesen tiszta ez a fogalmazás, mivel itt a két "használó" teljesen mást jelent. Az itt említett CO2 "használók" (lsd. pl növények) is oxigént használnak az életben maradáshoz, csak ők nem táplálkozással oldják meg az energia utánpótlást, hanem fényenergiával, az építőanyagnak pedig (többekközt) CO2-ot használnak. (erről a nagyszerű rendszerről még órákat lehetne mesélni).

2013. febr. 14. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!