Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy számolunk távolságot...

Hogy számolunk távolságot mikor fénysebességről beszélünk?

Figyelt kérdés
Nem értem, h tudják megállapítani, h a különböző csillagok mennyi fény évre találhatóak tőlünk. Azt a részét,mennyi a fénysebesség értéke még értem, h állapíthatták meg, de a csillagok távolsága? Milyen más információ kell még, h megértsem, h számolják ki a távot, mert a sebesség önmagában nekem kevés információ ehez. Érdekes h bárhol kerestem csak ennyi volt, megmondják mennyivel száguld a fény és aztán, h az űrben mi milyen messze van ezzel a mérték egységgel.
2013. febr. 10. 23:02
 1/5 anonim ***** válasza:
A csillagok távolságát más módszerekkel határozzák meg, például a parallaxis meghatározásával.
2013. febr. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Pinocchio ***** válasza:
Szerintem te valamit nagyon elnéztél.A fényév csak egy mértékegysége a hosszúságnak(nyilván célszerűbb ezzel számolni),a távolság kiszámítása már egy másik dolog.
2013. febr. 10. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Pinocchio ***** válasza:
Aogy az lőttem lévő írta paralaxis.Vagy például egy csillag színképe alapján megállapítják hova sorolható be és abból megmondják az abszolút fényességét.Ha az megvan a mért fényességből(látszólagos) már meg is határozható a távolság.
2013. febr. 10. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A világűrben nagyon bonyorult távolságot számítani. Egy távolság létrát használnak, amivel egyre távolabbi objektumok pontos távolságát lehet meghatározni.

[link]


1) A legközelebbi csillagoknál még használható a parallaxis módszere: a föld fél év alatt két csillagészati egységet odébb halad. A közeli csillagok a távoli csillagokhoz képest megváltoztatják a helyüket. A látszólagos elmozdulásból számítható a távolság.

2) Bizonyos változócsillagok fényessége és a változás frekvenciája között arányosság van. Megméred a változást, tudni fogod a valódi fényességet. A relatív és a valódi fényesség alapján a távolság meghatározható.

3) A legtöbb csillag a fősorozatra esik. Azaz a valódi fényesség és a színhőmérséklet között összefüggés van. Megnézed a színét és a látszólagos fényességet, tudni fogod a távolságot.

4) Az extragalaktikus objektumok távolságának meghatározására is változócsillagokat használtak. Amivel aztán bebizonyították, hogy a távoli galaxisok jobban távolodnak. Ezután a távolodás megmérése után könnyen megkapható a távolság.

2013. febr. 11. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
pinnochio biztos nem most hallod először, de azért elmondom neked én is, ha vmire nem tudod a válszt akkor ne válaszolj rá.
2013. febr. 15. 20:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!