Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az alábbi feladatok megoldása?

Bmate96 kérdése:

Mi az alábbi feladatok megoldása?

Figyelt kérdés

Van-e olyan számtani sorozat, amelyben az első n tag összege n, az első 2n tag összege n^2 és az első 3n tag összege n^3?


Az ABCD konvex négyszög egy tetszőleges belső P pontját kössük össze rendre a négyszög AB, BC, CD, DA oldalának E, F, G, H felezőpontjával. Igazolandó, hogy az AEPH és CGPF (esetleg elfajuló) négyszögek területének összege egyenlő a BFPE és DHPG (esetleg szintén elfajuló) négyszögek területének összegével.


2013. febr. 10. 13:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Első: A triviális számtani sorozat, aminek az első eleme 0, és a differenciája is 0, pont ilyen. Tehát van ilyen számtani sorozat.


A második az ronda geometria, de biztos az is egyszerű. Majd valaki leírja a megoldását.

2013. febr. 10. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem jó, hülyeséget írok, bocsánat!
2013. febr. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A megoldás menete:

Legyen a számtani sorozat első tagja E, a növekménye d. Ekkor az E, E+d, ..., E+(n-1)*d, ..., E+(2n-1)*d, ..., E+(3n-1)*d sorozatról beszélünk, ebben 3 ismeretlen van, n>0 egész, E és d tetszőleges (nem feltétlenül egész, de először próbáljuk arra). A sorozat megoldóképletével felírjuk az első n tag összegét, amely egyenlő n-nel. Ezután hasonlóan az első 2n, majd első 3n tag összegére is a megfelelő egyenlőségeket. Három egyenlet, három ismeretlen. Célszerű az elsőből és másodikból rögtön n-t kifejezni, és egymással egyenlővé tenni.


A négyszögben keletkező négyszögek területeinek egyenlőségére a következő gondolatmenetet alkalmazzuk. Segédként a P-t kössük össze a csúcspontokkal is. Ekkor 8 db háromszöget kapunk, sorra beszámozva őket, azt kell megmutatni, hogy az 1-től 4-ig sorszámozott háromszögek összege egyenlő az 5-től 8-ig terjedőkével. Vegyük észre, hogy az 1. és 5., 2. és 7., 3. és 6., 4. és 8. háromszögek területe egyenlő, mert páronként a magasságuk és alapjuk azonos hosszúságú (A P pontból sorra az eredeti négyszög oldalaira bocsátott merőlegesekről van szó, az egyes háromszögek pedig az egyes oldalak felezőponttal elválasztott oldalaihoz tartoznak, a két alap tehát egyenlő).

2013. febr. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. febr. 10. 18:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!