Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meg lehet fogalmazni valahogya...

Meg lehet fogalmazni valahogyan, hogy mire törekszik egy individuális neuron?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy a fizikában a dinamika mindig megfogalmazható úgy, hogy a rendszer valamit optimalizál, lásd hatásfüggvény, vagy pl. energia minimumra törekszik. Egy komplex rendszer esetében persze magasabb szinten nem feltétlenül egyszerű egy ilyen levet megfogalmazni, de neuronra létezik ilyen? Ha igen micsoda és miért?

2013. febr. 8. 22:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Egy neuron termodinamikai szempontból ugyanarra "törekszik", mint bármi a világon, arra, hogy növekedjen az entrópiája. Miért gondolod, hogy a neuron különleges?
2013. febr. 9. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Ezt én is tudom, de ezt nem lehet megfogni, mert nem tudod kiszámítani vagy becsülni. Vagy van rá modelled?


Egyébként meg nem is igaz! Mert a nyílt rendszerek nem arra törekszenek, az csak zárt rendszer esetén igaz. Egyensúlytól távol lévő nyílt rendszerre pont az ellentéte igaz, ő entrópia minimumra törekszik. Kicsit le vagy maradva ezen a tudományterületen. Kérem olyasvalaki írjon, aki ért hozzá. Előre is köszönöm.

2013. febr. 9. 11:02
 3/14 anonim ***** válasza:
Köszi az oktatást , nagyarcú barátom, ok. Egy dolog azonban továbbra is izgat, miért a neuron érdekel, nem bármilyen sejt?
2013. febr. 17. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Engem a neuron érdekel. Ennyi. Itt nem lehet visszakérdezni a szabályzat alapján.


Egyébként jó kérdés! Azt hiszem más sejtek esetében is nehéz a kérdés, de azért könnyebb elképzelni, mert minden sejt valamire specializálódik, és annak megfelelően az a célja, hogy minél jobban ellássa a feladatát. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor vagy a genetikai programja miatt, ami az evolúció alakult direkt emiatt így alakult, vagy a környező fittebb sejtek hatására elhal. A neuronnál azért nehéz elképzelni a dolgot, mert az egész hálózat specializálódott valamire, ráadásul egymással milyen értelemben versengenének? A májsejtek egyesével is el tudják látni a feladatukat, a neuronok viszont csak együtt hatékonyak. Nem akarlak kioktatni, de ha nem a kötözködés lenne a célod, akkor ennek te is utánagondolhattál volna, mert valóban érdekes kérdést tettél fel. Viszont ha az eredeti kérdésre nem tudsz válaszolni, akkor légyszíves ne használd fórumként ezt az oldalt. Előre is köszönöm.

2013. febr. 17. 10:45
 5/14 anonim ***** válasza:
Na hát, én tényleg nem értem a problémádat, de azt világosan látom, hogy kevés fogalmad van a biológiáról. Nincsen "célja" egy sejtnek, legalábbis olyan értelemben, mint az embernek, akit belülről fűthetnek valamiféle metaforikus értelemben célok. Az, hogy az evolúció során egy-egy sejt célszerűvé alakult, nem jelenti azt, hogy lenne valami belső motivációja erre. A neuron arra a célra fejlődött ki, hogy ingerületet tudjon vezetni, és így magasabb rendű idegrendszerek logikai "áramköri eleme" legyen, és pl. a te fejedben célok alakuljanak ki, sőt olyan elképzelések is létre tudjanak benne jönni, hogy a sejteket is hasonló belső célok mozgatják.
2013. febr. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
a célt nem így értettem, de ez világos volt szerintem. a termodinamikai cél sem egy gondolat az agyadban. cél alatt értsd: időfejlődést meghatározó irány
2013. febr. 23. 16:53
 7/14 anonim ***** válasza:

Amennyire én tudom az időnek van egy termodinamikailag meghatározott iránya. Ez az entrópia növekedésének megfelelő irány.

Hogy miért gondolod, hogy a neuron valamiképpen kérdéses etekintetben, továbbra is rejtély számomra.

2013. febr. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
nem gondolom, csak olyan sok hierarchikus szinttel följebb van a részecskék világánál, hogy nincs értelme vizsgálni. Nincs is értelmezve, ez nem egy gáz! Kettő: nyílt rendszer, tehát az entrópiával nem törekszik maximumra!! Az emberre sem azt mondod, hogy azért vágott pofán, mert éppen entrópiamaximumra törekedett, és ez nem is igaz. Akkor lehet valaminek tudományosan vizsgálni az okait, ha összefüggésbe hozható valamilyen irányban szomszédos hierarchikus szinten lévő elemekkel és leírható a dinamikája. Ha csak megfigyeled az még nem tudomány.
2013. febr. 24. 14:28
 9/14 anonim ***** válasza:
Én nemigen értem, amit írsz, de tudom, hogy működik egy neuron. Így: ingerület jön rá innen onnan, az ingerületi szint eléri a küszöbpotenciált, Na BE, K KI, azaz akciós potenciál, ami az axonon tovaterjed. Kb ennyit csinál. Na meg persze szinaptikus transzmittereket termel, amiket hólyagocskákban raktároz az axon végén, és ha jön az ingeület beleüríti a szinaptikus résbe. Termodinamikailag ugyanazt csinálja mint a többi sejt, energiaigényes biokémiai folyamatokkal az ozmotikus anyagáramlás ellen dolgozva fenntartja homeosztázisát.
2013. márc. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Igen, de ez a tanulást nem tartalmazza.
2013. márc. 5. 12:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!