A tengeri emlősök (pl. a bálna) igen nagy mélységekre képesek rövid időn belül lemerülni, illetve a felszínre emelkedni. A búvárokhoz hasonlóan miért nem kapnak keszon betegséget?
Figyelt kérdés
2013. febr. 8. 06:03
1/3 anonim válasza:
A búvár sem kap, ha nem lélegzik közben! Lásd a szabadtüdős merülési rekordokat. Pl a 170 méter mélységű rekordmerülés majd felemelkedés 2 perc 40 másodpercig tartott. Tehát ez alatt merült le és emelkedett vissza.
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod - ezt eddig nem tudtam! De a válaszod csak részben kielégítő, mert én a dolog fiziológiai és fizikai összefüggésérei lennék kíváncsi
2013. febr. 9. 17:43
3/3 anonim válasza:
A levegővel van baj, amit a búvár a palackból belélegez. Minden mélységben más keverék kell, és a mai napig kísérletezik, hogy melyik keverék a legjobb.
Ugye a búvár nem oxigént lélegzik be a víz alatt(mert 6 méternél mélyebben mérgező), hanem levegőt, ebben ugye van nitrogén.
Mélyebben a nyomás miatt a nitrogén is bejut a szövetekbe, vérbe, amivel semmi baj nincs, mivel semlegesen viselkedik, idővel kiürül. A baj akkor van, ha a búvár nagy mélységből gyorsan, biztonsági megálló nélkül jön a felszínre.(Vagy csak simán túl sokáig tartózkodott lennt)
Ilyenkor nitrogénbuborékok keletkeznek a szövetekben, vérben, ha a búvárt sürgősen nem szállítják nyomáskamrába, belehal.
Remélem ez már picit kielégítőbb válasz volt. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!