Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy egy nagy...

Mitől függ, hogy egy nagy kiterjedésű állóvizet tengernek-e vagy öbölnek neveznek el? Pl. Az Arab-tenger és a Bengáli-öböl számomra hasonló méretű, nyílt állóvíz. Tehát még a zártság sem lehet meghatározó tényező, esetleg a mélység?

Figyelt kérdés
2013. jan. 31. 22:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Pedig a zártsága a meghatározó tényező.

Ha a vízfelület geometriai középpontjából a szárazföld több mint 270 fokban látszik, akkor az öböl, vagy beltenger.

2013. jan. 31. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 GLadislaus ***** válasza:
100%

Az Arab-tenger legmélyebb pontja 4652 méter, a Bengáli-öbölé 1340 m. Ugyanakkor a Márvány-tengert is tengernek nevezik, holott annak a legmélyebb pontja 1355 m, a területe elenyésző a Bengáli-öbölhöz képest, és sokkal zártabb is. (Számadatok a wikiből.)

Talán csak hagyomány kérdése, mit hogy hívnak.


Az angol wikipédia bay szócikkében vagy egy ilyen mondat, hogy "A large bay may be called a gulf, a sea, a sound, or a bight.", tehát attól, hogy valami definíció szerint öböl, attól még nevezhetik tengernek.

2013. jan. 31. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kielégítõ válaszokat, azóta a wiki-n is megnéztem a definíciókat. Jó éjszakát :-)
2013. jan. 31. 23:35
 4/8 anonim ***** válasza:
Nos én úgy tanultam, hogy az a tenger ami valamelyik óceán "öble". Azon belül gondolom hagyomány, hogy öbölnek vagy tengernek hívják, sőt erős a gyanúm, hogy nyelvfüggő is.
2013. febr. 1. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 hollófernyiges ***** válasza:
Arab-tengerről én még nem is hallottam, az Perzsa- (vagy Arab-)öböl. Angolul is Persian Gulf.
2013. febr. 1. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 GLadislaus ***** válasza:

#5

[link]

2013. febr. 1. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat. :) Tegnap a Mindentudó Világatlaszt "böngésztem" és világtérképnél megemlítették a a Bengáli-öblöt, mint legnagyobb öböl. Ezek után pillantást vetettem a többi öbölre-tengerre és nem tudtam egyértelmű típusjegyeket levonni.
2013. febr. 1. 12:49
 8/8 hollófernyiges ***** válasza:
Akkor azért Arab-tenger, mert öböl már van belőle :)
2013. febr. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!