Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Új tanulási módszer, (hasonló...

Oversoul 1 kérdése:

Új tanulási módszer, (hasonló mint a MÁTRIXban)?

Figyelt kérdés

Persze még x idő mire ez működni fog, de:

- Hogyan hat majd ez a munkaerőpiacra? Tegyük fel gyors is lesz a módszer, pár hét alatt be lehet tölteni mondjuk bárki fejébe mindenféle egyetemi tananyagot, illetve egyéb gyakorlati mintákat. Ki dolgozzon akkor? Kire lesz szükség és kire nem?

Vagy ez majd megint csak egy igen szűk elit számára lesz elérhető és lesznek ilyen "szuperemberek", csoportok?

stb..

Vélemény?


[link]



2012. dec. 23. 10:14
 1/10 anonim ***** válasza:
Úgyse fogod megélni, mire olyasmi lesz, szóval felesleges ezen meditálni! :D
2012. dec. 23. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 2xSü ***** válasza:
86%

Hogy a cikkben leírtak mennyire felelnek meg a valóságnak, azt most egy kicsit hagyjuk figyelmen kívül, tételezzük fel, hogy valóban kitalálunk valami ilyesmit.


Az ismeret nem minden. Tulajdonképpen eszközökkel ma is ez a helyzet áll fenn. Nem tudsz valamit? Sebaj, ott az internet, különböző szakmához kötődő adatbázisok, szakkönyvek. Egy kőműves nem attól lesz jó kőműves, hogy többet tud a malterról vagy a tégláról. Egy jó asztalos sem attól igazán jó, hogy több technikát ismer, bár ez is része a dolognak.


Anno az informatika nagyon felbuzdult, elkezdtek szakértői rendszereket építeni. Végül is logikus. Ha megnézzük, hogy több ezer orvos milyen vizsgálatokból milyen diagnózist állít fel, akkor ezt szépen össze lehet gyűjteni, és automatizálni lehet a diagnózis felállítását. Csakhogy az informatikusok azzal szembesültek, hogy sok nagyon jónak tartott orvos nem tudta megfogalmazni, hogy miért gondol erre, vagy arra a betegségre, illetve olyan dolgokból következtetnek, amit nem mertek névvel felvállalni. (Pl. volt olyan orvos, aki – furán hangzik, de – a vizelet ízéből következtetett. Ez szakmailag elfogadhatatlan, gusztustalan, nem egy olyan dolog, amit egyrészt fel lehet vállalni névvel, másrészt nem egy olyan dolog, amit egzaktul lehet algoritmizálni).


Vagy a programozó nem attól jó programozó, hogy ismeri a programnyelvek függvényeit, a számítógép, a hálózatok működését. Ez is elengedhetetlen persze, de nem ettől lesz valaki jó programozó. Aki jó, az nem tudja megmondani, hogy mitől jó.


Nagyon sok szakmában fontos az intuíció, a gyakorlat, a tehetség. Hiába tudok mindent a fafaragásról, ha nincs kézügyességem, vagy nincs ötletem, nincs esztétikai érzékem.


Sok szakmában már most sem feltétlenül a szakmai tudás számít, hanem emberi tényezők, hogy ki milyen személyiséggel rendelkezik, hogy gondolkodik, hogy képes csapatban dolgozni, hogy alkalmazkodik, milyen célokat tűz ki maga elé, mit tart fontosnak az életben, a munkában. A szakmai rész is fontos, de az könnyen pótolható. Volt ismerősöm, aki úgy ment el egy céghez programozni, hogy nem ismert egyetlen programnyelvet sem, életében nem programozott. Beletanult. Azóta banki szoftvert fejleszt…

2012. dec. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"Nagyon sok szakmában fontos az intuíció, a gyakorlat, a tehetség. Hiába tudok mindent a fafaragásról, ha nincs kézügyességem, vagy nincs ötletem, nincs esztétikai érzékem. "


De épp ez az, hogy amennyiben a 'kézügyesség', 'esztétiaki érzék', 'szakmai intuíció', csak egy minta az agyban és ez másolhatóvá válik, akkor...


az eredeti tanulmányt nem találtam ingyenesen...

" [link]

Think of a person watching a computer screen and having his or her brain patterns modified to match those of a high-performing athlete or modified to recuperate from an accident or disease. Though preliminary, researchers say such possibilities may exist in the future.


Ha ugye kihagyjuk az ezoterikus magyarázatokat, akkor nincs olyan 'egyediség', amit ne lehetne lemásolni - idővel, amint lesznek rá megfelelő eszközök, bárkinek az agyát át lehet majd írni pl hogy atomfizikus legyen, vagy költő, csak szerezni kell egy jó mintát...

Jelenleg ugye az az elfogadott, hogy minden információ, tapasztalat, beíródik az agyba úgy ahogy és akkor ebből áll össze, az éppen aktuális személyiség, namost ez nem olyasmi ami állandó, de ha még ráadásul gyorsan, 'gombnyomásra' lehet majd bővíteni, változtatni...

Ha ez tömegesen elterjedne igen érdekesen átalakul(hat)na a társadalom szerkezete...

2012. dec. 23. 12:29
 4/10 A kérdező kommentje:

nah, csak megvan, utolsó két bekezdés ami érdekes

[link]

előző link javítva:

[link]

2012. dec. 23. 12:40
 5/10 anonim ***** válasza:

"De épp ez az, hogy amennyiben a 'kézügyesség', 'esztétiaki érzék', 'szakmai intuíció', csak egy minta az agyban és ez másolhatóvá válik, akkor... "


Hiába plántálják bele az agyába a fafaragás minden csínját-bínját, ha a keze mondjuk nem olyan felépítésű, hogy el tudja végezni a faragáshoz szükséges aprólékos, motoros funkciókat, vagy mert remegősebb a keze az átlagnál. Pl. nem fogja tudni a megfelelő szögben tartott kezével a szükséges erőt kifejteni, vagy nem fogja tudni a megfelelő módon pozícionálni a kezét, hiába van meg neki a szükséges erőkifejtéshez kellő ereje.

2012. dec. 23. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Persze, jó, a féllábúba is hiába töltenénk bele a kung fut, de ettől még mindenképpen hasznára válna


Gondolom ezután az agy hozzáigazítaná az új információt a testhez, nem is tehet mást (vagy sérüléshez vezetne, mert azt hinné képes rá?)


De értem így még ha az információ ugyan az is, kifejezése egyedi lesz

Akkor, ha mester nem is lehet mindenkiből, viszont a hozzá nem értők csoportjából így sokan átkerülhetnek a középszerűek közé

pl akinek a testi adottsága -elég- jó, csak mondjuk nem foglalkozott az adott dologgal eddig.

2012. dec. 23. 14:32
 7/10 anonim ***** válasza:

Ugyanmár, csak kötekedtek, a kérdezőnek teljesen igaza van.


Itt nem csak memóriáról van szó, amihez a neuronok hozzáférhetnek, hanem maguk a neuronok másolódnának át. Ha lehetne lokalizálni egy-egy mesterséget (márpedig többé-kevésbé lehet, sőt az agy elég rugalmas, szal bizonyos hibák, vagy hiányzó kapcsolatok is hamar helyreállnának), és magát az agy mintáját sikerülne átmásolni egyik helyről a másikra, akkor minden átkerülne: az intuíciók, a gyakorlat, sőt még talán egy, a szakterület iránt korábban nem érdeklődő ember is érdeklődővé válhat, tehát a motiváció is átkerülhet.


És akkor a kérdésre válaszolva: igazság szerint az internet megjelenése is hasonló. Már az oktatás is átalakult kicsit. Ahol én tanultam pl egyetemen, ott már nem kell jegyzetelni, a tanár készít jegyzetet, ami mindenki számára hozzáférhető. Így sokkal gyorsabban haladhat, és a diák figyelhet magára a tudásra, nem kell a körmöléssel küszködnie. Ezenkívül a témával kapcsolatban gyorsan hozzáférhet a neten dolgokhoz. Persze angol nyelv nem árt, és minél speciálisabb a tudományág annál kevesebb plusz információ, és annál rendezetlenebb formában áll rendelkezésre, de már akkor is ég és föld ahhoz képest, hogy 10 éve pl mi volt.


A munkahelyeken se hiszem hogy kizáró ok már manapság, ha valaki nem tudja hogy mikor volt bastille ostroma, vagy hogy mi a gyorsulás képlete. Hiszen a wikin pár pillanat alatt utánanézhet ezeknek. Manapság sokkal sikeresebbek a "Neo"-féle emberek, akik ügyesen navigálnak a "mátrixban" (a neten).


De egy kis összeesküvés-elmélet: először ez a technológia elérhetővé válik néhány ember számára. A felfedező kedvűeknek, és lehet hogy csak a pénzesebbje engedheti meg ezt magának egyáltalán. Valószínűleg nagy sikere lesz ennek, ezek az emberek előnyhöz jutnak. Úgyhogy jó eséllyel egyre többen fogják ezt igénybe venni. A mai helyzetet látva elkerülhetetlen, hogy 1-2 multicéghez kerül majd ez az egész technológia. Főleg hogy senki se szeretné, ha az agyában valami noname cég turkáljon.


Szóval szerintem feltételezve hogy ez a technológia tényleg működne majd, nem túl őrült következtetés az, hogy a jövőben szinte minden embernek szanaszét lesz műtve az agya, lehet hogy nem lesz ritka az, hogy valakinek az agyának a 60%a pl más agyakból származik. És ezek az emberek lesznek előnyben. Aki elkerülni szeretné ezeket, annak nagyon nehéz dolga lenne. És minden hatalom az emberek agya felett egy multinál lenne.


Tegyük fel, hogy ez a multicég nem él vissza ezzel a hatalommal. Még ekkor is fenn áll a veszélye annak, hogy az emberek belterjessé válnak. Ez szinte ugyanaz lenne, mintha az emberek genetikáját kezdenénk el közelíteni egymáshoz. Ha mindenki a legmenőbb géneket szerezné be, akkor az egész világ, hiába vagyunk 7milliárdan, belterjessé válna.

De itt nem genetikáról van szó, hanem agymintákról. Ma az emberek genetikája szinte teljesen megegyezik. Az agy sokkal inkább eltér. Ezért az agy belterjessé válása valszeg sokkal durvább következményekkel járna.

Milyen következmények? Egy társadalom, ahol mindenki ugyanúgy gondolkozik, ugyanúgy reagál dolgokra, ugyanazok a dolgok jutnak eszébe. Mindenki képtelen lenne outoftheboxra, mert mindenkinek szinte ugyanolyanok lennének az agymintái. Az hogy a kulturális különbségek eltűnnének a legkevesebb. Aki ért a genetikához az tudja, hogy milyen fontos a genetikai állomány sokszínűsége. Minden zsákutcába teljes gázzal hajtanánk be, mert nem lennének köztünk, akiknek alternatívái volnának, akik máshogy gondolkoznak, akik lefékezik, elbizonytalanítják a többséget ha valami nem tetszik nekik.


És most tegyük fel, hogy a multicég visszaélne a hatalommal. Olyan elképzelhetetlen ez? Nézzetek csak körül: politika, reklámok mindenhol. Állandóan mosni próbálják az emberek agyát. Ráadásul szerintem mindenki elfogadja, hogy a multicégeknek gyakran vannak politikai érdekeltségeik. Szerintetek egy multicég passzolná a lehetőséget hogy közvetlenül olyanná alakítsa az emberiséget amilyenné szeretné? Nem volna szükség többé reklámokra és propagandákra, egyszerűen "véletlenül" átkerülnének a megfelelő minták a mesterségek mellé. Lehet, hogy ennek a lehetőségére még a szerződésben is felhívnák a figyelmet. De senkit se érdekelné, mert ha nem vagy része a mátrixnak, akkor semmi esélyed.

2012. dec. 23. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Új tudás felfedezéséhez még mindig kelleni fog az ember. Szerintem olyan lenne, mint most. Minden embernek van egy alapvető tudása (lehet pl. a születéskori tudás, ami igen csekély, vagy az általános iskola utáni tudás példának) ami körül-belül azonos szinten van a többiekével, majd innen fejlődnek tovább bizonyos irányokba. Ha mindenkit felemelünk a nagyobb tudás szintjére, szerintem ugyanúgy mindenki haladna tovább a számára érdekesebb vagy még felfedezetlen területek felé.
2012. dec. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

javaslom nézzél Csillagkaput, az jobban próbálja illeszteni a sci-fit a lehetséges valósággal.


egyik, illetve kettő részben is a főszereplő eleinte Jack O'Neil ezredes agyába letöltenek egy idegen adatbázist. Miután elkezd egy ősi nyelven beszélni, elfelejt a saját nyelvén, nagyon okos lesz, aztán majdnem megőrül.


Kb erre számíthatsz ha egy halom új információt hirtelen az agyadbatömnek. Az emberi agy nem képes kezelni ezt.

2012. dec. 23. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

9:


Végignéztem az eredetit és az Atlantiszt is :D

Na nem ma volt, de emlékszem...


Ugyanakkor az is csak egy elképzelés, de mivel még nem csináltunk ilyet így lehet, nem ez történne...

Másrészt az információ mennyisége is kérdéses, mennyit tudna így befogadni egyszerre? Hol a határ amitől már túl sok egyszerre?


De én itt inkább olyasmire gondolnék, hogy mondjuk ilyen módszerrel egyszerre több különböző szak anyagát is be lehetne - esetleg majd - nyomni valaki fejébe.

És akkor itt nem is számít a testfelépítés sem különösebben, mint egy fafaragónál mondjuk. Hanem azt jelentené, hogy egy fizikusból egyszerre lehetne matematikus, vegyész, biológus, orvos, informatikus.


Ez nem lehetetlen, most is van, aki több szakot is megcsinál, akár egyszerre is. Viszont ez a folyamat talán jelentősen felgyorsulhat és kiszélesedhet majd...

2012. dec. 23. 22:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!