Hogy néz ki egy elektron?
A "Hogy néz ki egy elektron?" kérdés önmagában feltételezi, hogy a szemeddel mint érzékszerveddel szeretnéd megtapasztalni egy elektron kinézetét. A szemed bizonyos hullámhosszú elektromágneses hullámokat nyel el, és ezekből állít elő az agyad számára értelmezhető képet. Az elektromágneses hullámokat az atomok pályáin keringő elektronok nyelik el és bocsátják ki. Tehát bármilyen elektromágneses hullámról van is szó, az elektronok a felelősek a kibocsájtásukért.
Visszatérve a szemedhez, bármilyen elektromágneses hullámot is nyel el (vagyis fényt érzékel), azt nem sokkal korábban egy elektron bocsájtotta ki. Úgy is mondhatnánk, hogy a szemed által érzékelhető minden elektromágneses hullámot valamely elektron bocsájtott ki. Tehát végeredményben bárhová, bármerre is nézel, az elektronokból jövő fényhullámokat fogja fel a szemed. Ergo egy elektron kinézete csak attól függ, hogy épp milyen hullámhosszú fénysugarat bocsájt ki magából.
Vagyis csak körül kell nézned, és mindenhol elektronok tömkelegét láthatod :)
Túlságosan nagy hiba nélkül elképzelhetjük az elektront egy icipici golyónak, de ez korántsem teljesen igaz.
Egy Penning-csapdában megfigyelt magányos elektron sugarának maximális értéke 10^-22 m. Létezik egy fizikai állandó, a klasszikus elektron-sugár, amely ennél jóval nagyobb, 2,8179x10^-15 m. Ez azonban egy olyan egyszerűsített számítás végeredménye, amely figyelmen kívül hagyja a kvantummechanika törvényszerűségeit, ugyanis a valóságban az elektronnak nincs ismert térbeli struktúrája (alapvető tulajdonságai a spin, az invariáns tömeg, a töltés és a mágneses momentum).
Szerencsésebb, ha kiterjedés nélküli pontként, vagy a különböző mezők helyi gerjesztett állapotaként tekintünk az elektronra.
Ez hülyeség.
Az elektron csak azért sugározza ki a fényt, mert így szabadul meg fölös energiájától. A radiátor se úgy néz ki, mint az az energia, amit lead.
Az elektront is a kvantummechanika dualitása jellemzi. Egyszerre hullám és részecske természetű, tehát elég felfoghatatlan maga a jelenség.
"Túlságosan nagy hiba nélkül elképzelhetjük az elektront egy icipici golyónak, de ez korántsem teljesen igaz. ..."
Ez igaz, csak épp semmi köze a kérdéshez :) Te azt írtad le, hogy milyennek képzeljük el az elektront, milyen modellt veszünk alapul egy elektron jellemzéséhez. A kérdés viszont az, hogyan néz ki számunkra, vagyis milyennek látnánk egy darab elektront.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!