A felhők miért viselkednek nejlonfóliaként, miért gyengébb alattuk a felszíni levegő lehűlése?
Azaz ilyenkor télen nagy hideg akkor lesz hajnalra, ha tiszta, csillagos az ég, míg felhős éjszakán nem lesz olyan hideg.
Pedig a felhőkben a levegőn kívül csak némi víz van, de ugye nem egybefüggően, tehát tudnak keveredni, örvényleni a részecskék, de szigetelőanyagként sem jobb a víz, mint a levegő.
Azért mert visszaverődik róluk a hősugárzás és csak töredék része jut ki, mint tiszta idő idején.
Felhőkben pedig nem némi víz van, hanem iszonyú sok.
Oké, hogy visszaverődik, de miért, az a kérdés.
Nincs sok víz a felhőben, úgy tudom, max. néhány tíz gramm köbméterenként, vagyis a térfogathoz képest elenyésző.
Hogyne. :D
Egy átlagos, egyszerű bárányfelhő köbkilométerenként kb. ezer tonna vízből áll. Ha ezt visszaszámolod, akkor köbméterenként kb. egy liter víz alkotja. Ez nem nagy kiterjedésű, felhők között kicsinek és könnyűnek számít az ekkora méretű.
A vízpárának van egy olyan tulajdonsága, hogy visszaveri az infravörös sugarakat (vagyis a hősugárzást). Elnyeli, majd újra kibocsátja, jó részét vissza a Föld irányába. Így amíg a hősugarak oda-vissza "pattognak" a felhőrétegben ill. a felhőréteg és a Föld között, addig csak kis része tud kisugárzódni az űrbe, vagyis csak lassan tudja a hőt a Föld elveszíteni.
Ha jól írtad az ezer tonnát, akkor kicsit elszámoltad, mert köbméterenként csak 1 milliliter a víz mennyisége. :)
Ettől függetlenül a magyarázatod érthető, köszönöm!
Ja, és nem visszaverésről van szó, de még arról sem, hogy a Föld irányába bármivel többet sugározna vissza.
Elnyel->melegszik, és a saját hőfokának megfelelően sugároz. Ha egyetlen üvegréteg lenne a világűr (4K) és a talaj (legyen mondjuk 275 K) között, akkor az hőfoka a kettő között lenne. (Azért nem középen, mert a kisugárzott energia nem egyenesen arányos a hőmérséklettel) Azaz a talaj már nem a 4K-es világűr sugárzását kapja vissza, hanem egy jóval melegebb üvegét.
A felhő felfogható úgy, mint több egymás feletti üvegréteg - ezek hőmérséklete kifelé haladva egyre kisebb.
Szóval a kisugárzás mindig ugyanannyi, a hőleadás pedig a kisugárzás-elnyelés egyenlege. Emiatt nem mindegy, hogy a 4K-es világűr látszik az égen, vagy egy ahhoz képest meleg felhő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!