Miért alakult úgy, hogy a férfiaknak mély a nőknek pedig magasabb hangjuk van?
A hang magasságát a (valódi) hangszálak vastagsága határozza meg: minél vastagabbak, annál mélyebb a hang.
De a kialakulás miértjére nincs válasz. Ezt kb. bármire vonatkozóan megkérdezhetnéd, pl. csontozat, izomzat, szőrzet stb. Miért pont így, miért nem fordítva?
A hang mélysége összefüggésben van - többek között - a tesztoszteronszinttel (minél több, annál mélyebb), na de ezzel nem vagyunk előbbre, hogy miért...
Vannak állatok, pl. rágcsálók, ragadozómadarak, ahol a nőstény a nagyobb, kíváncsi lennék, hogy náluk a testméret vagy tesztoszteronszint győz, azaz melyik nemnek mélyebb a hangja.
Még folytatva a 2-at:
A területvédő emlősöknél(ide tartozik az ember is) elsősorban a hímek feladata a revir (saját terület) megvédése. A terület tulajdonjogát hangoztatni kell, pl. szarvasbőgés, farkasvonyítás, majmok zajongása, énekesmadarak dala, stb.
Az alacsony frekvenciás, azaz mély hangok terjedése sokkal jobb, mint a magas hangoké, talán ezért mélyült el sok emlősnél a hímek hangja.
Volt már ma hasonló kérdés, a testszőrzettel kapcsolatban. Szerintem itt is hasonló lehet a háttérben. Fizikai oka lehet: a mély hang ugyanolyan hangerő mellett messzebbre hallatszik el, vagy másképp fogalmazva ugyanolyan távolságra a mély hang nagyobb hangerővel ér el.
A vadászó férfiaknak nagyobb szükségük volt arra, hogy ha egy vadállattal szembekerülnek, akkor a hangjukkal meg tudják azt félemlíteni, legalább arra a néhány másodpercre, míg a társai is odaérnek. Ellenben a nőknek erre nem volt szükségük a barlangban vagy annak környékén, ahol leginkább tartózkodtak. Erre utal talán az is, hogy a gyerekeknek is magas a hangjuk, ráadásul függetlenül attól, hogy fiúk-e vagy lányok. Ebből következően valószínűsítem, hogy az emberi hang eredendően magas, és a férfiak hangja mélyült el valamikor az evolúciónk folyamán.
Azért a nők is hatalmas területeket bejártak, hogy elegendő növényt, gyümölcsöt összegyűjtsenek, és közben jócskán eltávolodtak a gyűjtögető csoport többi tagjától is, azaz az erősebb hang nekik sem ártott volna.
Még a tesztoszteronhoz: függetlenül a mély hang kialakulása okától, a fennmaradása, erősödése mellett szól a nemi vonzereje. A nők ugye még manapság is vonzóbbnak tartják a mély hangú férfit, mint a kappanhangút. (Kappannak ugye a hízlalás miatt kiherélt kakast hívják, tesztoszteron híján az ő hangja is magas marad.)
Úgy látom, megint ott vagyunk, ahol a part szakad: semmi bizonyosság, csak találgatások és elméletek, amik ráadásul cáfolhatóak...
És ha ezt szóváteszem, mint a Sceptic által említett kérdésnél is, akkor csak a lepontozás a válasz, de semmi bizonyíték. :P
Részemről egyébként nem vitatom, hogy egy "kappanhangú" férfi vagy egy nagyon mély hangú nő furcsa; de szerintem csak azért, mert eltérnek a megszokottól.
Az éneklést tekintve én például kifejezetten szeretem a szoprán magasságot is bíró fiúk és férfiak hangját; igaz, a basszust is. :D
A nagyon mély női énekhangokat ugyanúgy... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!