Valamit nagyon nem értek a távoli galaxisokkal kapcsolatban. Akkor hogy is van ez?
Szóval, adott egy galaxis, tegyük fel 10 milliárd fényévre. Van a teleszkóp, ami ezt érzékeli. Addig világos a dolog, hogy a fény, ami "felénk jön", 10 milliárd éve indult el onnan, tehát az ennyivel korábbi állapotában látjuk.
Igazából azt nem értem, hogy a teleszkóp egyszerűen befogja ezt a fényjelet, vagy ott az űrben, zoomolgat és egyszer csak lát valamit. Egyáltalán milyen távolságra képes ellátni egy űrteleszkóp?Minél inkább belemélyedek ebbe, annál jobban zavarodok össze. Mert ha a teleszkóp lát egy ilyen, milliárd fényévekre levő csillagot, akkor pont oda lát el, ahol az a csillag x milliárd éve volt, vagy csak arról a pontról a felé érkező fényt látja? Mert ha ellát ilyen távolságba(állítólag a Hubble milliós fényévekre lát, habár ez nekem kicsit gyanús), akkor a mostani állapotát kellene, hogy lássa, nem a millió évvel ezelőttit, mert pontosan MOST lát el odáig.Vagy akkor most hogy is van ez? elnézést, ha kicsit bugyuta vagy érthetetlen:)
> Mert ha a teleszkóp lát egy ilyen, milliárd fényévekre
> levő csillagot, akkor pont oda lát el, ahol az a csillag
> x milliárd éve volt, vagy csak arról a pontról a felé
> érkező fényt látja?
Csak arról a pontról a felé érkező fényt látja.
> Mert ha ellát ilyen távolságba ... akkor a mostani
> állapotát kellene, hogy lássa, nem a millió évvel
> ezelőttit, mert pontosan MOST lát el odáig.
Nem.
Egy 10milliárd fényévvel odébb lévő galaxisnak csak a 10milliárd év alatt ideért fényét tudjuk érzékelni.
Ahhoz, hogy annak a galaxisnak a jelenlegi állapotát lássuk, oda kellene menni.
Tesiórán egymás mellett szaladtok egy egyik osztálytársaddal, és dobáltok egymásnak egy kosárlabdát. Ő félpályánál átdobja neked, közben szaladtok még és te a 3 pontos vonalnál elkapod. Akkor a barátod a hárompontos vonal mellől dobta feléd? Hiszen ott kaptad el…
Szóval a Hubble az arról a pontról felénk érkező fényt látja, ahol az a csillag sok ezer, vagy az galaxis sok millió évvel ezelőtt volt. A fény meg fotonokban jön, ha elég sok fotont sikerül elkapni, akkor pedig az okos emberek ki tudják találni, hogy ez a sok foton egy olyan galaxisból jön, amit még nem neveztünk el, mint ahogy te is ki tudnád találni, hogy melyik osztálytársad dobálja feléd a labdákat, ha elég sokat dob feléd.
A különbség a labdákhoz képest itt az, hogy egy galaxis vagy egy csillag kapásból minden irányba rengeteg foton lő ki, így jön belőle a Föld felé, és a Hubble-űrtávcső felé is. Másrészt olyan sok jön, hogy némelyik közülük több milliárd fényévre is eljut. Tehát a világűrben nincs semmi, ami határt szab a látótávolságnak. (Na jó, ez így kicsit túlzás, de a lényeg az, hogy tetszőlegesen messziről érkezhet foton, és már egy-egy fotont is tudunk regisztrálni.)
Amúgy szép tiszta időben te is, akár szabad szemmel is, elláthatsz 2 millió fényévre, ha jó irányba nézel éjszaka.
Egyszerű: Mit látsz a szemeddel? A beérkező fényből szerzett információk alakulnak az agyadban képpé. Tehát ebből adódóan a teleszkóppal látott dolgok is csak a fény információt rögzítik.
Vannak egyéb eljárások, amik egyéb információkat képesek rögzíteni, amit az emberi agy nem képes érzékelni. Ilyenek a rádióteleszkópok, a röntgensugárzást és egyéb fényspektrumokat mérő eszközök. Azonban ezek is azt az állapotot érzékelik, ami nekünk a jelen. Mivel a fény a leggyorsabb, ezért jelenlegi tudásunk szerint ennél gyorsabban semmi nem haladhat. Tehát egy 10 milliárd fényév távolságban megfigyelt csillag 10 milliárd fényévvel ezelőtti állapotát láthatod.
Ennél már csak az az izgalmasabb kérdés, hogy tudják megállapítani, hogy milyen messze is van az a csillag :D, ha csak a fényét látják :D Ehhez más - már ismert csillagok adatait hasonlítják össze, így határozzák meg, hogy milyen messze is van.
De a saját távcsöveddel nagy valószínűséggel ilyen távolságra nem fogsz ellátni és amit Te csillagnak látsz, az lehet, hogy egy komplett galaxis fénye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!