Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elvileg 16 gramm oxálsavval...

Moby1024 kérdése:

Elvileg 16 gramm oxálsavval tudok 100 liter vizet nullás gh ra lágyítani. Így leviszem a PH-t 5 re. Hány gramm NaOH kellene, hogy a PH 6,5 és 7 közé essen?

Figyelt kérdés
Akváriumba szeretnék lágy vizet előállítani.Oxálsavam már van.Nem tudom mennyi NaOH-t vegyek.Előre is köszi a segítséget!
2013. jan. 9. 23:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A fő kérdés az, hogy megmérted-e(legalább pH papírral, vagy bárhogy) hogy konkrétan mennyi a vized pH-ja? Vagy ez ilyen 'irodalmi' érték hogy nagyjából ennyinek kellene lennie? Csak mert ez nagyban függ attól hogy mennyire volt kemény a vized...

Az meg hogy az oxálsavas kezelés után mennyi a pH, azért fontos mert ha egy erős bázissal(NaOH) szeretnéd semlegesíteni, vagy eltolni a pH-t(amit nem tudsz pontosan) akkor elég könnyen átcsaphat erősen lúgosba a kémhatás, ami nem kívánt mellékhatásokat eredményezne.

2013. jan. 10. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Hát ezt így nem ajánlom!!!

Lehetne bűvészkedni, de csak olyan akváriumban, ahol csak növények vannak, de még az is necces. Te meg ha jól gondolom, éppen a halak miatt szeretnéd lágyítani a vizet.

A vegyszeres vízlágyításhoz pontosan kellene ismerni a víz kemyénységét - azaz meg kellene mérni. Ezen érték ismeretében sztöchiometriai egyenletet kellene felírni, és meghatározni a szükséges oxálsav mennyiséget. Az oxálsav a keménységet okozó Ca(2+) és Mg(2+) ionokkal csapadékot képez. Ezt szűréssel ki kellene venni a vízből. Ezután kellene a pH-t visszaállítani 6,5-re, de ehhez is komolyabb felszerelés kellene a pH papírnál - valami pontos, üvegelektródás jól kalibrálható kütyü.

Ha a vegyszerek (oxálsav, majd nátrium-hidroxid) adagolása, nem konkrét és pontos mérésen és számításokon alapul, akkor a következő hibák fordulhatnak elő:

- túladagolod az oxálsavat, ami a halak számára mérgező, kalcium és magnézium hiányuk lesz...

- túladagolod a lúgot. Ha a 100 literes rendszered friss akváriumvíz, akkor annak a puffer-kapacitása kicsi, egy-két pasztillányi NaOH is jelentősen befolyásolhatja a pH-t. A magas pH a halak nyálkahártyáin gyulladást okoz, és gyors elhulláshoz vezethet.

A NaOH beszerzése is nehéz, méregengedély szükséges a vásárláshoz (nem véletlenül- töményebb oldata egész a csontokig feloldhatja a szöveteket - a vörösiszap katasztrófánál sem a vörösiszap, hanem a zagy lúgossága okozta a sérüléseket)


Ha értékes halaid vannak, más módon lágyítsd a vizet, az "állatok -> halak, akvarisztika" topoikban kellene ehhez segítséget kérni.

2013. jan. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Én is azt hittem, hogy nehéz lesz beszerezni de meglepetésre annyi az egész, hogy bemegyek egy boltba azt mondom kérek egy kilogramm NaOH-t és a kezembe is nyomják kb. 1600 Ft ért.Természetesen külön hordókban kísérletezem ki a megfelelő mennyiségeket,nem a már működő akváriumban.Csak akkor öntöm bele vízcserénél,ha már belőttem a PH-t.Maradék oxálsav nem fog maradni,mert egy decinyihez az oldatból öntök egy deci csapvizet.Ha opálosodik akkor még öntök hozzá.Addig csinálom, amíg az oxálsav teljesen meg nem kötődik.Így olyan víz nem kerül be az aksiba,ami még opálosodhat és tartalmaz oxálsavat.Nem a halak miatt kell, hanem a növények miatt.Egyenlőre 50 litert vízhez adtam 8 gramm oxálsavat.Holnapra átöntöm ezt egy hordóba(az alján lévő 10 centit, amiben összegyűlt a kicsapott anyag kiöntöm.És a NaOH-val elkezdem belőni a PH-t.Nagyon minimális mennyiséggel kezdek(szerintem fél grammal és fél grammjával adagolom hozzá addig,míg 6,5-7 nem lesz)
2013. jan. 10. 20:07
 4/14 A kérdező kommentje:
Elnézést az "és" ért a mondat elején.
2013. jan. 10. 20:08
 5/14 A kérdező kommentje:
Még valami.A halaim nem annyira értékesek,de évek óta megvannak és nekem sokkal többet ér az eszmei értékük 1000-2000 Ft nál. Egy zebradánió most kisérleti "nyúl" lesz(Bár biológusnak tanulok és fontos az élet számomra,még ha csak egy kishalé is).Nem tenném bele,ha nem gondolnám úgy,hogy életben marad.
2013. jan. 10. 20:13
 6/14 anonim ***** válasza:

Azért ez nem egy kifejezetten megbízható eljárás amit csinálsz...(már ha jól értelmezem a leírtakat)

Az a baj, hogy nem mérsz, nem veszed figyelembe a sztöchiometriát, és nem számolsz. Most azzal hogy te a maradék oxálsav 'eltüntetése' céljából kemény (csap) vizet öntesz bele, addig amíg már nem(!) opálosodik, tulajdonképpen több mint valószínű, hogy visszakeményíted a fáradságos munkával lágyabbá tett vizedet. :]

A másik probléma, -bár nem értek a akváriumokhoz- de nem fog ártani a növényeknek a NaOH hozzáadása(a megfelelő pH-n persze) utána keletkező NaHSO4/NaHSO3/Na2SO4/NaCl stb. sók?

Egyébként én híg, század vagy ezred mólos NaOH oldatot készítenék, és óvatosan, folyamatos keverés mellett adagolnám be, minden részlet hozzáadása után ellenőrizném a pH-t, üvegelektróddal.

Véleményem szerint jobban járnál ha kiforralnál vizet, és hozzáadsz ugyanannyi boltban vásárolt ioncserélt vizet. A változókeménységet jelentősen csökkented, és az állandókeménység is a ~fele lesz.

2013. jan. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Második vagyok.

Mielőtt kiszámolnám neked, hogy az átcsapási pont közelében a fél gramm NaOH mekkora pH lökést ad 50 liter lágy víznek, lenne egy kérdésem.

Azt írod, nem a halak, hanem a növények miatt kell. Áruld már el légyszíves mi a neve annak az akváriumi növénynek, amelyről azt állítja valaki, hogy kimondottan lágy vízben kell tartani.

2013. jan. 11. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Platypus ***** válasza:

Sikeresen kiválasztottad az egyik legmacerásabb és legkockázatosabb eljárást.

A nátrium a vízben nem tesz jót a növényeknek, szépen belezavar a többi pozitív ion felvételébe és hiányt okozhat, megfelelő tápanyag-koncentráció mellett is. Mivel azt írtad, a növények miatt lágyítanál, ez eleve visszássá teszi a dolgot.


Javaslom a kevertágyas ioncserélő gyantát, nem vészes az ára, biztonságos és nem kell vizet cipelned, csak időnként elvinni a használt gyantát regeneráltatni.

2013. jan. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Az akvárium vizét kéthetente cserélni kell.(ha nagy az akvárium,ha kicsi hetente)Tehát nekem 50 liter elég lágy vízre van szükségem hetente.Nem fogok 50 liter vizet minden héten felforralni és nem veszek több ezer forintért desztillált vizet.Túl sok energia és pénz.Ez az eljárás jó lehet ha sikerül egy jó értéket eltalálnom. Nem emlékszek már ki kérdezte,"melyik növénynek kell lágy víz?".Minden trópusi vízinövénynek, amely folyókban,folyók holtágaiban stb. él ilyen víz kell.Az esővíz lágy víz ehhez vannak szokva.Persze vannak olyanok is amelyek nem igénylik,mert a folyó vize a folyás során olyan helyeken megy keresztül amik anyaga felkeményíti a vizet, de ez a ritkább.Szóval a növények többségének lágy víz kell,ha igazán jól akarod tartani őket.

Utolsó kommentelő: a gyanta nem megoldás.260 literes az akvárium.És 25 km-re található.Nagyon macerás lenne bejárni.Inkább enyhén savas víz kell mint semleges,szóval nagyon kevés NaHo-ra lenne szükségem.

Készítek egy híg oldatot és szépen lassan elkezdem betölteni az 50 lityibe(persze csak mikor már megérkezett a PH mérőm).

Most 50 liter 5PH-s vizet adtam a régi helyére,amiben még nincs NaOH. Tökéletesen megvannak a halak(szépen esznek),növények állapotfelméréséhez még kicsit több időre van szükségem.Majd írom ,hogy alakul a sorsuk.

Mindenkinek kössz az észrevételeket és a javaslatokat!;)

2013. jan. 15. 12:00
 10/14 A kérdező kommentje:
*25 km található a bolt,ahol kicserélik a gyantát(nem az akvárium van 25 km-re:D)
2013. jan. 15. 12:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!