A fizikában vannak törvények?
Megfigyelnek valamit, aztán megismétlik, és ha mindig ugyanaz történik, akkor azt elfogadják törvényszerűségnek.
Lásd gravitáció. Senki nem tudja mi az, honnan jön, de van.
Termodinamika főtételei
Erőtörvények
Newton axiómái
Relativitás elmélet
Maxwell egyenletek
Mint látod, van választék bőven
Egyébként a fizika egzakt tudomány, azaz axiómákból indul ki, és ezekből vezet le mindent, épp úgy, ahogy a matematika. Tehát a fizikában nem nagyon vannak "tapasztalati törvények", legfeljebb egyes alkalmazott fizikai területeken.
Egyetlen tudomány létezik, ahol teljesen biztosak az állítások, ez a matematika. Itt az axiómákat maguk a matematikusok jelölik ki, és ezek fényében a levezetett állításokat következetesen tételeknek hívják (nem törvénynek). Természetesen az axiómákat úgy jelölik ki, hogy a kapott elmélet használható legyen.
A fizika is axiómákra épít, amelyek viszont nem önkényesek, hanem nagyon erős meggyőződésű tapasztalati tények, a természetből. Az axiómákból levezetett állítások (a matematikához hasonlóan) biztosan igazak, amennyiben az axiómák igazak. Viszont maguk az axiómák nem biztos, hogy tökéletesen jellemzik a természetet, ezért nincs teljes bizonyosság a fizika egyik állításában sem. Elméletileg. A gyakorlat viszont azt mitatja, hogy a földi mérnöki tudományok teljes mértékben megbízhatnak a fizika törvényeiben, mert ha ki is derül azok pontatlansága, az elhanyagolható mértékű lesz gyakorlati szempontból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!