Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan reagálna a gyík?

Hogyan reagálna a gyík?

Figyelt kérdés
Tételezzük fel ,hogy begyűjtök 100 gyíkot ugyanabból a fajból és minden másodiknak pirosra festem a lábát.(ha lekopna újra átmázolom) Amelyiknek meg nem festettem be ,annak levágom, utódaiknál ugyanígy teszek. Ha ezt rendszeresen ismételgettem , akkor egy idő után már természetesen piros lábú utódai fognak születni a fogva tartott gyíkoknak ,mert előnyösebb az adott körülmények között vagy ennek genetikailag alapból kódolva kéne lennie,hogy ez megtörténhessen?(gondolok itt arra ,hogy például a fehér nyúl jobban el tud szaporodni egy hóval telített vidéken ,mint az egyéb színű társai,de benne megtalálható az a gén ,amitől a szőre fehér, így tovább tudja örökíteni azt.)
2009. aug. 26. 17:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem születnének piros lábbal.A darwini spontán mutációt én inkább nevezném direkt mutációnak.De tény például az,hogy az olyan területeken,ahol az elefántokat az agyarukért vadásszák,a nőstény elefántok elkezdték a rövidebb agyarú/agyar nélküli hímeket preferálni,és egyre kevesebb hím elefántnak alakul ki termetes agyara...
2009. aug. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Lemaradt.

A nyúlnak természetes színváltozata a fehér,genetikailag kódolva van,viszont a piros festék egy külső hatás.

2009. aug. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem lesznek piros lábúak belátható idön belül. Annyira kicsi az esély erre, hogy várhatnál néhány százezer évet mire szerencséd lenne. De ha ki is alakul, akkor is teljesen véletlenül.


Erre szerintem a sikeres gyíkok inkább nagyobb számú utóddal fognak válaszolni, hiszen minden piros lábú gyík utódainak felét szintén befested, uh aki a legtöbb utódot termeli az fog elterjedni. Sokkal egyszerübb...

2009. aug. 26. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Légyszíves fejts ki, mit jelent, hogy "utódaiknál ugyanígy teszek"


Ha az utódok közül is minden másodiknak fested be a lábát:


A modellben az a sárkányosság, hogy a lábak befestése teljesen önkényesen történik, azaz attól, hogy egy gyíknak pirosra festetted a lábát, és megmaradt, lesz teszem azt tíz utódja, akikből ötnek pirosra fested, ötnek levágod. Az ő utódaiknak megint. Azaz az utódok túlélési esélye éppen ugyanannyi, nincs a rendszeren szelekciós nyomás, mivel véletlenszerű, hogy melyiküknek vágod le a lábát és melyiküknek nem. Az utódok túlélési esélye egy hajszálnyit sem nőne, akármilyen tulajdonságuk változik is meg, mert ugyanúgy te döntesz, hogy melyiknek marad meg a lába.


Ha a piros lábúak minden utódja piros lábú lesz, a levágott lábúak utódai pedig levágott lábúak.


Ebben az esetben nyilván a levágott lábúak utódai kiszorulnak a populációból, a piros lábúak előbb-utóbb túlnövik őket. Viszont ennek a dolognak semmi köze sincs a lábuk színéhez, egyszerűen kiválasztottál ötven gyíkot, akinek az utódait csonkolod, ötvennek pedig nem, a piros láb csak a neked szóló jelzés, hogy ez az egyed éppen melyik. Azaz a szelekciós nyomás csak arra irányul, hogy a nem-piros lábúak utódai hátrányba kerülnek. Mondjuk érdekes kérdés, hogy mi lesz a vegyesházasságok utódaival? Ettől viszont nem születnek majd piros lábú gyíkok, mert erre a jellegre semmilyen szelekciós nyomás sem nehezedik.

2009. aug. 26. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

19:05 vagyok.


Ha a modellt annyiban módosítod, hogy nem a festett láb alapján választod ki a csonkolni való jószágot, hanem annak bármilyen tulajdonsága alapján, akkor máris szelekciós nyomást is adsz a rendszerre, beindul az evolúció.


Ha teszem azt minden nemzedékben az ötven legnagyobb egyednek vágod le a lábát, nyilván előnybe kerülnek a kisebbek, jobban szaporodnak, előbb-utóbb elkezd csökkenni az egyedek átlagos mérete, mivel minél kisebb egy jószág, annál valószínűbb, hogy nem az ő lábát vágod le. Mivel mindig a legnagyobb ötvenet csonkolod, nyilván ennek a folyamatnak így nem lenne vége, viszont előbb-utóbb eljön egy olyan kis méret, amikor már maga az egyed aprósága akadályozza, teszem azt ha lisztkukaccal eteted őket, csak addig csökkenhet a méretük, amíg elbírnak a lisztkukaccal, ha az már túl nagy falat nekik, a kis testméret előnyeit (nem vágod le a lábát) bőven felülmúlja a hátránya (éhen hal) itt nyilván megáll a folyamat.

2009. aug. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha épp a piros láb a kérdés, arra nehéz pontos modellt adni. Vannak piros hüllők, tehát lehetetlennek nem lehetetlen, ha úgy rakod össze a rendszert, hogy mindnek levágod a lábát, amelyik nem piros, nyilván kellő számú egyedet megvizsgálva előbb-utóbb lesz egy piros egyed is. Az, hogy ennek mi az esélye, nem igazán lehet megmondani, de nekem a száz egyedes populáció kicsinek tűnik, lehet, hogy kellene hozzá tíz a hatodikon egyed, vagy több.


Ebben az esetben viszont ugye kezdetben minden gyíknak levágnád a lábát. No most időnként történnek mutációk, amiktől a végtagok rosszul fejlődnek, vagy éppen hiányoznak. Ezek a természetben hátrányosak, mert az egyednek nem lesz lába, a te rendszeredben viszont semmilyen hátrányt nem jelentene az egészséges végtaghoz képest, mert úgyis levágod mindkettőt. Így nyilván előbb-utóbb megjelennek majd különböző mutációk, amelyek mindenféle torz végtagokat okoznak, ám elterjedni nem tudnak, mert semmi előnyük sincs. Ha úgy döntesz, hogy amelyiknek eleve nincs lába, annak nem vágod le a csonkot, hanem hagyod ahogy van, ez akár még némi előnyt is jelenthet neki, hiszen nem kap négy súlyos sebet minden egyed, így ha egy ilyen jelleg kialakul, akár el is terjedhet.


Ebben a rendszerben tulajdonképpen csak az kérdéses, hogy hány nemzedék után jelenik meg a piros színt okozó mutáció, illetve a második esetben, hogy előbb alakul -e ki a piros szín, mint a lábatlanság, hiszen ez utóbbi kizárja az előbbit, mert ha nincs lába, az nem lehet piros sem.

2009. aug. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Gondolom egy lábukat vágnád le, hogy csak hátrányt okozz, és olyan körülmények között lennének, ahol a piros láb nem az (rejtőszín). Nem kötök bele abba sem hányszor hány generációval később valószinűbb az 'erdmény' mint ami a te életed alatt várható... a lényeg -úgy értettem- az, hogy meg kell lennie a képességnek már most is, vagy sem.

Nos, nem kell. Ha a nagy feltételrendszer (éghajlat, ragadozók, élelemforrás, betegségek...) nem változna, és a háromlábúság tényleg hátrány lenne akkor várhatnád a mutációt, amely így vagy úgy kiküszöbölné a problémát... Holnap, vagy 10 év, vagy 10000 múlva bekövetkezhet, de lehet, hogy soha. Vagy kialakulna egy 3 lábon is versenyképes változat, vagy a láb regenerálódása, vagy...egyik sem.

Szóval a természetben ilyesvalami lenne, azzal, hogy ha a faj nem talál 'gyorsan' megoldást a problémára akkor a helyén megjelenne egy versenytárs faj (az élettér hiányos kitöltöttsége (ökológiai vákuum) kedvezne az egyébb fajok már meglévő (ill. jövőbeni), idevágó, kedvező mutációinak elterjedésében.)

Majdnem belekeveredtem a végére, de asszem értelmes, ha nem is teljes, a válasz. :)

2009. szept. 9. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!