Miért kapcsolódnak az atomok molekulákká?
A kérdésedre én úgy válaszolnék, hogy kisebb energia szintre kerüljenek.
Az atom maga semleges, hiszen proton-pozitív töltés, neutron-semleges töltés, és elektronból-negatív töltés áll.
Az atommag protonból, és neutronból át, így az pozitív töltésű, és a körülötte kering elektron mint írtam negatív, tehát ők nem taszítják egymást, hanem vonzzák---> így alakul ki az atom.
Az atomok állnak össze molekulákká.
Ha belegondolsz akkor az atommag körül keringő elektronok elektron héjakba tömörülnek;több ilyen héj van (tudod kvantumszámok témakörnél van erről szó
Ezek az elekronok lesznek, vagy lehetnek a kötőelekronok, ha párosítatlanak, ezt pedig a kvantumszámoknál találod meg, hiszen mindennek a lényege ez(főkvantumszám, héj, mellékkvantumszám-alhéj stbstb spdf-KLMNOPQ ezekre keres, vagy olvasgass ezekről).
Én úgy képzelem, mint egy bolygórendszer, aminek a külső bolygói, amik jelen esetben az elektronok kapcsolódnak egy másik bolygórendszer napjával, ami pedig az atommag.
Ez akkor következik be ha közel kerül pl egymáshoz, vagy párosítatlan elektron van a külső héjak valamelyikén, és különböző fizikai-kémiai trv figyelembe vétele alapján kapcsolódnak egymáshoz.(több kémia kötés létezik, melyek mechanizmusára googlen, vagy wikipédián rátudsz keresni és jókat ír.)
Köszi szépen, igen próbáltam utána járni, és végül én így magamban abban maradtam, hogy amikor két atom közel kerül egymáshoz, akkor előnyösebb lesz, ha az atompályáikról molekulapályákra lépnek az elektronjaik. Hogy miért ez már gondolom sok számítást stb igényel, bár itt felvetődött, hogy akkor miért nincs olyan, hogy 3 atom kapcsolódik és közösen hozzák létre a molekulapályát amin keringenek az elektronok. Később olvastam a delokalizációrol ami sztem ehhez hasonló lehet, csak érdekes hogy egyes elemeknél ez kialakul, másoknál nem, gondolom úgy mehet ez is, hogy úgy kapcsolódnak, ami előnyösebb energetikailag.
Viszont amivel bevezetted, még arra is lenne egy kérdésem, hogy az atom semleges. Én úgy gondolom, ha lenne 1 gömböm ami bír vmekkora pozitív töltéssel, és kívülröl sok kisebb gömbbel venném körül, melyek össztöltése ugyanakkora, csak negatív, én akkor is tapasztalnék kifelé töltést, nem semlegesítenék egymást. Persze lehet tévedek, vagy az is lehet hogy rossz a modell, mivel az atom olyan kicsi, hogy ott működik, mindenesetre ha vki tud erre is válaszolni, megköszönném :)
Először is ha egy mód van rá akkor ezt a könyvet olvasd el:
Ebben tökéletesen meglehet érteni a dolgokat akkor mehetsz a következő könyvére, és ha ez is meg van akkor merészkedjél a kémia világába, mert így csak elvérzel, hiszen ezen elméleteid nem fednek komoly előzetes tudást, kutató munkát.
A példádat tekintve pedig:
Gondolhatod így, persze, hogy gondolhatod. Csak ez hit kérdése lesz, és a tudományban olyan nem kívánatos. Tények legyenek, melyeket előzetes kísérletek bizonyítanak, amelyeket függetlenül bárhol elvégezhetnek.
Amit Te itt mondtál, hogy érzékelnél töltést. Nos ez érdekes dolog, miért ne érzékelhetnél, csak a kérdés mekkora lenne az a töltés. Lehetséges, sőt van egy nagyon-nagyon minimális töltés eltérés, amelyet a molekula elbír anélkül, hogy komolyabban torzúlna, vagy torzítaná a saját, vagy a másik atom pályáit, vagy a kialakult molekula pályát. Egyszóval mérhetnél, de minimálisat, és szinte bizonyos, hogy jelenleg nem igazán állna erre megfelelő gép sem, csak modelleket állítanának a fizikusok, hiszen ez már az ő asztaluk lenne.
Viszont semlegesnek vesszük az atomot, hiszen ha töltéssel rendelkezik az már nem atom lesz, hanem ion.
tehát töltéssel rendelkező molekula, vagy atom.
Van, hogy több száz atom kapcsolódik, sőt van, hogy több ezer molekula kapcsolódik. Pl.: a humusz több ezer-tízezer ha nem több molekulából áll, amely több millió atomból áll, és ez egy a sok-sok mondjuk úgy "dolgokból", amelynek a szerkezete ilyen, ez pedig már valamilyen szinten, sőt szinte teljes egészében az anyagfizika területe lenne.
Keres rá az ELTE Anyagfizikai tanszékére, és olvasgasd a munkáikat.
Érdekes, és izgalmas világ a természettudomány, csak tanulni kell sokat, nagyon sokat!!
De megéri! :)
A Bhágavatam (egy ősi, szanszkrit nyelvű szentírás – történelmet, filozófiát, természettudományt, stb. tartalmaz) szerint alapvetően négyféle részecske létezik, a legkisebb neve paramánu. Ez gömb alakú, az átmérője d. A második és harmadik fajta részecske szintén gömb, átmérőjük 2d és 3d. A negyedik alakja tojáshoz hasonlít, egyik irányban d, másik irányban 1,2 d a mérete.
Az 1. és 3. részecskék párokba rendeződnek, és hosszú láncot alkotnak. A lánc egy hullám alakját veszi fel … összesen hétféle hullám alakul ki. A hullámvonulatot a Bhágavatam ’fénysugárnak’ nevezi, azaz a közepes „haladási sebessége” megegyezik a fény sebességével. Amikor ez a hullám kör alakban záródik, létrejön egy hullámokból álló alakzat, amely ’jobbra’ a fénysebességgel körbeforog. A Bhágavatamban megadott adatok alapján (frekvencia, sebesség, stb.) kiszámolható, hogy a körhullám sugara 2,8179402894x10 (-15-en), ami nagyon kis eltéréssel az elektron sugarának mérések során adódott értéke.
Az eredeti négy alaprészecske további kombinációiból jönnek létre (?) a ma protonnak, neutronnak, stb. nevezett részecskék, és összekapcsolódásukból a molekulák (hasonlóan felépítve, mint ahogy Mendelejev feltételezte).
Miért?
… Egyéb információkból arra a következtetésre (is) lehet jutni, hogy az egész világegyetemünk – benne az atomokkal, molekulákkal, az elektronokkal és a többi részecskével – egy „virtuális” világegyetem, hasonló módon jön létre, mint a számítógépünk képernyőjén a kép. Egy adott frekvenciával rezegve újra és újra „létrejön”, majd „kialszik”, parányi változásokkal, s így a létezés, a mozgás, a fény, stb. illúzióját alkotja meg. A kelet filozófusai ezek alapján a világot „máyá”-nak, az illlúzió világának tartják, míg eredetijét (ahonnan a „vetítés” történik), a való világnak, a brahman ragyogó világának tartják.
És mindez miért? Mert a virtuális világ kiváló tanulási lehetőséget teremt az élőlényeknek, a tudattal és vágyakkal rendelkező egyéneknek, hogy aztán "éretté" válva visszamenjenek eredeti otthonukba a valóban minden tekintetben "ÉLŐ" világba - mondja a Bhágavata Purána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!