Hogyan lehet megállapítani hogy egy adott vegyületben az atomok milyen kötéssel kapcsolódnak egymáshoz? És azt hogy milyen a kristályrácsa (ion-/ atom-/ fém-/ molekularács?
Szia!
Az ionos kötés azokra jellemző, melyeknek az elektron száma csak kicsit tér el a nemesgázszerkezettől (ami ugye 8 elektron), ilyenek például a halogének (klór, jód, fluor...stb), amiknek a vegyértékelektronjainak a száma 7, így egy elektronra van szükségük ahhoz, hogy elérjék a nyolcat.
Vagy megnézed az első oszlopot, ott a vegyértékelektron szám 1, tehát nekik egyet kell leadniuk ahhoz, hogy legyen egy zárt héjuk.
Ebből látszik is, hogy mi a megoldás, a halogéneknek egy elektronra van szükségük, az első oszlop elemeinek egy elektronja felesleges, tehát ha összeállnak, akkor elérik a 8 elektront. Ugyanígy pároztatható a 2. csoport a hatodik csoporttal.
A kovalens kötés jellemző pl a szénre. Vagy minden olyan molekula, ahol két azonos atom egyesül, pl két hidrogén... stb
ide tartoznak azok a molekulák, amiknek a tagjainak az elektronegativitása csak kicsit tér el egymástól (azt hiszem 1,7-tel max, ahol ennél nagyobb az eltérés, az ionos kötés többnyire), ezt megnézheted az elektronegativitás táblázatból. Kovalens kötésűek azok az anyagok is, ahol a közös elektronpárt csak az egyik atom adja! (pl a szén-monoxid, itt az oxigén adja mindkét elektront.)
A rácsok:
a fémes rács az elég egyszerű, nyilván a fémek tartoznak ide :)
Az ionrácsú anyagok azok, melyeknek ionos kötése van ( azok ahol a rácspontokon ionok vannak, amik ugye töltéssel rendelkező részek), és van több jellemzője is: pl nem vezeti az áramot( csak az olvadékai)...
az atomrácsos anyagoknak magas az olvadáspontja, nagyon kemények, tehát ha ezeket tudod róla, akkor valószínűleg ide tartozik, amúgy kovalens kötésű anyagok tartoznak ide.nem vezetik az áramot, és vízben nem oldódnak. tipikus példa a gyémánt( op 4000 fok kb, meg a keménységével is gondolom tisztában vagy), a szilícium dioxid...
a molekularácsos anyagokat másodrendű kötőerők tartják össze, tehát ha nem ionos, nem kovalens és nem fémes kötés van benne, akkor a molekula ide tartozik! alacsony az olvadáspontjuk, előfordul,, hogy könnyen szublimálnak...áramot nem vezetik..
Igazából ezeket meg kell tanulni, aztán az ember egy idő után úgyis belejön :) de ez a lényeg...
2-es! Köszönöm szépen én is :)
Sokat segített :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!