Miért sárga a sárgarépa?
Szia!
Ha jól értem arra szeretnél választ kapni,hogy miképpen lehetséges az,hogy egy színanyag fény hiányában is gerjesztett állapotban van!
A sárgarépatest a klorofill mellett eleve tartalmaz segédpigmentként xantofillt és karotint!Tulajdonképpen nem az itt jelentős karotin gerjesztődik,hanem a klorofill válik fény hiányában passzívvá!Megfigyelheted nyár végén magad is,hogy a talaj felszíne fölé kerülő répatest rész újra visszazöldül,tehát fény hatására újra aktiválódik a domináns plasztisz!
Szóval a klorofill passzívvá válik, és ezért a karotint és a xantofillt látjuk, amelyek az (aktív) karotinhoz képest többségben vannak. De azt még mindig nem értem, hogy a föld alatt lévő rész hogyan gerjesztődik :D Az, amit az első két válaszoló írt, a föld feletti részre vonatkozik. Tudom, hogy működik a fotoszintetizáció, de ez csak a tápanyag keletkezését magyarázza meg, illetve a föld feletti rész (a levelek, szár stb.) zöld színét.
Hiába gerjesztjük a föld fölötti részekben lévő kloroffilt, ettől a föld alatti rész gerjeszthető molekuláit külön meg kell világítani, hogy színt kapjanak, nem?
>De a föld alatt hogy gerjesztődik a karotin?
-Sehogy. De ott nem is narancssárga :) A színes anyagok attól színesek, hogy bizonyos hullámhosszakat elnyelnek, emiatt abból kevesebb van a visszavert fényben. Pl. a klorofill elnyeli a kéket és a vöröset, a visszavert fény ezért zöld. Ez az elnyelés a gerjesztődés miatt van, a legerjesztődéskor persze sugároz ismét, de gyakran alacsonyabb frekvencián. (A diszkóban erős láthatatlan UV-megvilágítás hatására világítanak már látható kék színnel egyes ruhák, főleg az optikai fehérítős mosóporral mosott fehérek) A klorofill pl. kék megvilágítás hatására vörösen világít, de normál üzemmódban ehelyett főleg a fotoszintézishez használódik fel a gerjesztett állapot energiája.
( [link] - ennek az eleje )
Ez a tulajdonság nem azt jelenti, hogy magának a molekulának a szintéziséhez kéne fény. A gitárhúr is létezik, sőt létrehozható pengetésmentes környezetben, csak olyankor nem szól. A karotin is létezik sötétben, csak nem látszik.
Ha nem világítjuk meg, akkor nem vernek vissza semmit.
Tudom, hogy a szintéziséhez nem kell fény, én csak a fényabszorbcióval kapcsolatos dologra kérdeztem:) amúgy köszi a választ:) Akkor jól tudtam. Szóval a föld alatt nem sárga? De ha a földből kihúzok egy répát, az mindig sárga :D
Bár nem tudom, hogy ültetik a répát. Magról, vagy palántáról? Mert ha palántáról, akkor lehet sárga, hiszen mielőtt elültetik, azelőtt éri napfény, amitől kialakulhat a karotin sárga színe. Ha magról, akkor viszont nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!