Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért sárga a sárgarépa?

Miért sárga a sárgarépa?

Figyelt kérdés
Mármint tudom, hogy az alfa-karotintól. De a répa a föld alatt nő, és már onnan kihúzva is színes. De a föld alatt hogy gerjesztődik a karotin?

2012. dec. 30. 20:03
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván ahhoz energia kell. A répa levelei a föld felett vannak (ahogyan a szárak is) és fotoszintetizálnak. Ehhez is energia kell. Biológiai oxidáció során keletkezik akkora mennyiségű energia, hogy ezeket véghez vigyék. A színanyagok könnyen gerjeszthetőek, a fotoszintetizáció során kell a legtöbb energia. Mellesleg az alap dolog tudni, hogy a sárgarépa gyökere az, amit megeszünk:)
2012. dec. 30. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Biológiai oxidáció: Cukrok, keményítők -> Víz, energia. Éjszaka játszódik le főképp.
2012. dec. 30. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
A sárgarépa még fehérként érkezett európába meg lilaként. A Hollandok nemesítették ilyen színűvé, a királyi család tiszteletére. Szóval úgy gondolom, hogy a színe nem a karotinnak köszönhető.
2012. dec. 30. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Ha jól értem arra szeretnél választ kapni,hogy miképpen lehetséges az,hogy egy színanyag fény hiányában is gerjesztett állapotban van!


A sárgarépatest a klorofill mellett eleve tartalmaz segédpigmentként xantofillt és karotint!Tulajdonképpen nem az itt jelentős karotin gerjesztődik,hanem a klorofill válik fény hiányában passzívvá!Megfigyelheted nyár végén magad is,hogy a talaj felszíne fölé kerülő répatest rész újra visszazöldül,tehát fény hatására újra aktiválódik a domináns plasztisz!

2012. dec. 30. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Szóval a klorofill passzívvá válik, és ezért a karotint és a xantofillt látjuk, amelyek az (aktív) karotinhoz képest többségben vannak. De azt még mindig nem értem, hogy a föld alatt lévő rész hogyan gerjesztődik :D Az, amit az első két válaszoló írt, a föld feletti részre vonatkozik. Tudom, hogy működik a fotoszintetizáció, de ez csak a tápanyag keletkezését magyarázza meg, illetve a föld feletti rész (a levelek, szár stb.) zöld színét.

Hiába gerjesztjük a föld fölötti részekben lévő kloroffilt, ettől a föld alatti rész gerjeszthető molekuláit külön meg kell világítani, hogy színt kapjanak, nem?

2012. dec. 30. 21:40
 6/10 A kérdező kommentje:
Amúgy első válaszoló: ezeknek a molekuláknak a gerjesztéséhez FÉNY kell, vagyis fotonok. Attól, hogy a föld feletti rész gerjesztődik, beindul a fotoszintetizáció stb. A biológiai oxidáció során pedig valóban energia keletkezik, de ez az energia alkalmatlan a különböző molekulák gerjesztésére. Szerintem. Mivel csak fotonok képesek erre.
2012. dec. 30. 21:50
 7/10 Pietrosol ***** válasza:
Kizárólag a klorofill képes a fényenergiát kémiai energiává alakítani,a répatestben lévő karotin a fotoszintézis során begyűjtött fényenergiát,mint "raktár" tárolja!Tehát az energiát nem közvetlen veszi fel(nem kell fényenergia),hanem a klorofillmolekulák jóvoltából!
2012. dec. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Jajj, nagyon köszönöm! :) Csak mert mindig úgy tanultuk, és most a bioorganikus kémia könyvemben is úgy van írva, hogy a fotonok gerjesztik a delokalizált elektronokat, nem simán az energia. Már pedig ezek szerint nem közvetlenül a fotonok okozzák az elektronok magasabb nívóra lépését.
2012. dec. 30. 22:45
 9/10 anonim ***** válasza:

>De a föld alatt hogy gerjesztődik a karotin?

-Sehogy. De ott nem is narancssárga :) A színes anyagok attól színesek, hogy bizonyos hullámhosszakat elnyelnek, emiatt abból kevesebb van a visszavert fényben. Pl. a klorofill elnyeli a kéket és a vöröset, a visszavert fény ezért zöld. Ez az elnyelés a gerjesztődés miatt van, a legerjesztődéskor persze sugároz ismét, de gyakran alacsonyabb frekvencián. (A diszkóban erős láthatatlan UV-megvilágítás hatására világítanak már látható kék színnel egyes ruhák, főleg az optikai fehérítős mosóporral mosott fehérek) A klorofill pl. kék megvilágítás hatására vörösen világít, de normál üzemmódban ehelyett főleg a fotoszintézishez használódik fel a gerjesztett állapot energiája.

( [link] - ennek az eleje )

Ez a tulajdonság nem azt jelenti, hogy magának a molekulának a szintéziséhez kéne fény. A gitárhúr is létezik, sőt létrehozható pengetésmentes környezetben, csak olyankor nem szól. A karotin is létezik sötétben, csak nem látszik.


Ha nem világítjuk meg, akkor nem vernek vissza semmit.

2013. jan. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy a szintéziséhez nem kell fény, én csak a fényabszorbcióval kapcsolatos dologra kérdeztem:) amúgy köszi a választ:) Akkor jól tudtam. Szóval a föld alatt nem sárga? De ha a földből kihúzok egy répát, az mindig sárga :D

Bár nem tudom, hogy ültetik a répát. Magról, vagy palántáról? Mert ha palántáról, akkor lehet sárga, hiszen mielőtt elültetik, azelőtt éri napfény, amitől kialakulhat a karotin sárga színe. Ha magról, akkor viszont nem.

2013. jan. 1. 14:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!