Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az életnek szükségképpen el...

Az életnek szükségképpen el kell jutnia az értelmes, technikai civilizációig?

Figyelt kérdés

Ezen most gondolkodtam el, hogy ugye lényegében az élet legyen az sejtszinten vagy "állati" szinten azt csinálja, hogy túlél bizonyos helyzeteket. Túléli a ragadozókat, a hideget,meleget stb.. És ha lehet ezt mondani célja, hogy minél tovább örökítse magát (jó jó nem a legjobb megfogalmazás, de nézzétek el nekem,mert nem vagyok szakértő a témában).


Szóval ha ez igaz (szerintem igaz,mert eddig ezt lehet tapasztalni) akkor ki KELL alakulnia értelmes lényeknek,akik elhagyják egyszer a szülőbolygójukat. Mivel a bolygók nem örök életűek, élethosszuk függ a csillagtól meg sok egyéb kozmikus dologtól, ezért eljön az a pillanat amikor egy adott bolygón kipusztul az élet. De ez csak akkor kerülhető el, ha az élet elhagyja azt a bolygót, ez pedig nehezen képzelhető el fejlett technológia nélkül. Vagyis maga a tény, hogy egyszer lejár a Föld ideje és a másik, hogy az élet mindig a túlélésre törekszik,ebből nem következne az amit feljebb már leírtam?


2012. dec. 17. 11:51
 1/7 anonim ***** válasza:

Rossz felől közelíted meg a kérdést: az életnek nem kötelező fennmaradnia.

De ha van lehetőség, akkor azt megpróbálja kihasználni.

Szerintem is egy civilizáció - a katasztrófák kivételével - sose visszafelé megy, hanem előre. Ezért aztán, amit fel lehet fedezni - azt előbb-utóbb fel is fedezik.

2012. dec. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Szóval ha ez igaz (szerintem igaz,mert eddig ezt lehet tapasztalni) akkor ki KELL alakulnia értelmes lényeknek,akik elhagyják egyszer a szülőbolygójukat. "


Egyáltalán nem szükségszerű. A hangyák már százötven millió éve léteznek és nem igazán látszik, hogy elindultak volna az értelmessé válás irányába.



"Mivel a bolygók nem örök életűek, élethosszuk függ a csillagtól meg sok egyéb kozmikus dologtól, ezért eljön az a pillanat amikor egy adott bolygón kipusztul az élet. De ez csak akkor kerülhető el, ha az élet elhagyja azt a bolygót, ez pedig nehezen képzelhető el fejlett technológia nélkül. "


Mi biztosítja, hogy nem pusztul el az élet? Ha mondjuk a csillagjuk szupernóvává alakul egymilliárd évvel ezelőtt, hogy értelmes lények jöttek volna létre, hogyan menekülnek meg?

2012. dec. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 hollófernyiges ***** válasza:

"Szerintem is egy civilizáció - a katasztrófák kivételével - sose visszafelé megy, hanem előre."


Olvasd el Jared Diamondtól az Összeomlást és látsz majd példákat az ellenkezőjére. Már persze ha azt a helyzetet nem számoljuk katasztrófának amibe saját magát viszi bele egy kultúra.

2012. dec. 17. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Most a hangyákról jut eszembe, hogy nem azt mondom, hogy minden fajnak el kell jutni az értelemig, azt mondom, hogy legalább 1 fajnak el kell jutnia az értelemig,pontosabban addig,amíg rövidtávon el tudja hagyni a bolygólyát,hosszútávon meg a naprendszerét később meg a galaxist. Persze ez már olyan hosszú idő, hogy már nem biztos hogy ugyanaz a faj lesz mire elhagyja a galaxist.
2012. dec. 17. 13:07
 5/7 A kérdező kommentje:

Jó mondjuk tényleg nem szükségszerű, mert attól hogy az "élet" mondjuk be van programozva egy olyan célra, hogy éld túl a naprendszeret pusztulását(vagy a galaxisét) még nem biztos, hogy az konkrét élet a bolygón ezt meg is képes valósítani. Tehát inkább azt mondom hogy törekszik rá, mert eleve ilyen az élet, de nincs rá garancia, hogy kellően értelmes élet kialakul,mert a környezeti hatások olyanok.


szerintem az élet valamelyest törekszik az értelemre, először elkezdi kicsiben,amikor csak pislákol az értelem,mikor csak reagál valamit a környezetre,aztán többféle úton kezd menni(fajok). valamelyik zsákutcába fut mert olyan tulajdonságora tett szert,amiből már nem lehet magasfokú értelmet gyúrni, de vannak olyanok ahol igen és itt szükséges a környezeti hatások megfelősége. Ez mpedig véletlen alapon működik,ezért nem szükségszerű, hogy ki is alakul.

2012. dec. 17. 13:20
 6/7 anonim ***** válasza:

"legalább 1 fajnak el kell jutnia az értelemig"

Ilyen törvény sincs.

Egyetlen fajnak sem kötelező eljutnia az értelemig.

Ez nagyban függ a véletlentől is... persze csak addig, amíg nincs ezermillió lehetőség, mert akkor már a véletlen sem tehet semmi mást.

Idáig a földünkön olyan 8-10 faj jutott el az értelemig az emberen kívül, és emberből is volt már vagy 16 különböző faj.

Az értelmes állatok aztán nem fejlődtek tovább (pl. azért is, mert nem volt helyük: az ember minden helyet elfoglalt - és erős kényszer sem volt a fejlődésre) és az emberfajok közül is csak ez az egy maradt fenn máig (bár az utolsó talán 500 éve pusztult ki, vagyis gyakorlatilag ma).

2012. dec. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"azt mondom, hogy legalább 1 fajnak el kell jutnia az értelemig"


Miért kellene? Ez egy egyszerű vágy dogmává emelése.


"szerintem az élet valamelyest törekszik az értelemre,"


Ez egyáltalán nem így van, sőt éppen az ellenkezője látszik. A Földön élő jószágok túlnyomó többsége egyáltalán nem indult el az értelmessé válás irányába, akár fajszámra, akár testtömegre nézed.

2013. jan. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!