Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igazából mi is az a fény,...

Athandir kérdése:

Igazából mi is az a fény, hogyan terjed, milyen anyagok alkotják?

Figyelt kérdés
2012. dec. 16. 21:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
2012. dec. 16. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
fotonok
2012. dec. 16. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%
A fény kettős természetű, részecske mint foton és elektromágneses hullámzás is egyben.
2012. dec. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Ne hallgass a wikipédia első mondatára ,a fény nem elektromágneses hullám.


Az egy olyan létező kvantumok halmaza ami a saját mozgási sebességének maximumával halad a térben ,ezért nincs tömege de mégis anyag mert ha becsapódik egy olyan létezők halmazába ami lassan mozog a térben pl egy üvegablak akkor egyrészt visszapattan másrészt elnyelődik ill megtörik az útja és továbbhalad ,eközben nyomó erőt fejt ki az ablakra tehát van mozgási energiája.

A legkissebb elemi részét a fénynek fotonnak nevezik ,ez elvileg már vagy átmegy az ablakon vagy visszaverődik bár a kettős rés foton kísérletek azt mutatják hogy nem ismert hogy mi alapján létezik egy foton ,de eben sincs semmi különös mivel a lassú mozgású "anyag" kvantumok létezése sem írható le ép ésszel matematikailag.Az egész világ leírásában láthatatlan feltételezett virtuális részecskéket definiálnak a vizsgálhatók mellé különben nem írható le semmi.

2012. dec. 16. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
A fénynek vannak elektromágneses hullámra vonatkozó tulajdonságai, ezt a Young-féle kettős réssel való kísérlet bizonyította.
2012. dec. 16. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
2012. dec. 16. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

petbojnak van igaza: A fény nem hullám, hanem a jelenleg ismert legpontosabb modell szerint részecske (kvantum-elektrodinamika).


Régen azt gondolták, hogy a két modell ekvivalens, de Feynmann már több évtizede kidolgozott egy olyan részecskemodellt, ami 2 nagyságrenddel pontosabb eredményeket ad, mint az addigi duális modell. E szerint a modell szerint pedig a fény egyértelműen részecske, és a hullámtulajdonságai is megmagyarázhatók.


Persze lehet, hogy majd lesz egy még pontosabb modell, ami szerint mégis csak hullám, de jelenleg nincs ilyen.

2012. dec. 16. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A részecskefizikusok magvas válaszai után annyit tennék hozzá, hogy a fény az ember számára az a fiziológiai érzékelés, amellyel az önmaga által alkotott térfogalomban a szeme segítségével képes eligazodni. Amikor az ember ezt a fogalmat az agyában feldolgozza, akkor a szeme, mint érzékelő, mérő egység jeleket fog, átalakítja és az agyba továbbítja, ahol a korábbi tapasztalatok, ismeret alapján valamilyen képzetet alkot.


A fény ebben az értelemben az információ egy megjelenési formája, az, amely az ember más érzékszervei által szerzett tapasztalattal összhangban új, vagy inkább másfajta ismereteket ad.


Ahhoz, hogy az emberi szem erre az érzékelésre képes legyen, úgy gondoljuk, ennek az információnak kell, hogy valamilyen hordozója legyen. Ezt a hordozót fotonnak hívjuk, és egy csomó más tulajdonságát is megállapíthatjuk. Persze ezek mindig attól függenek, mivel mérjük, érzékeljük ezeket a tulajdonságokat ahhoz, hogy a saját meglévő érzékszerveink is "fogni" tudják. Enélkül ugyanis az egész semmit se ér, hiszen nem szerzünk róla tudomást. Az érzékelésre használt eszköz kölcsönhatásba lép a fény hordozójával, innen szerzünk tudomást róla. A kölcsönhatás többféle lehet. Ha egy tükör elé állsz, és látod önmagad, akkor azt kell feltételezned, hogy a hordozó nekiment a testednek, arról lepattant, neki a tükörnek, annak valamelyik részecskéjéről újra lepattant, neki a szemed egy érzékelőjének, az feldolgozta, és továbbította az agyadba továbbfeldolgozásra. Amikor ezt értelmezni próbálod, rájössz, hogy pont olyan, mint egyes anyagok viselkedése. Ezzel egyrészt egy csomó további tulajdonságot ismertél meg, másrészt a "fényt" anyagnak tartod. Ha viszont a szivárványt nézed, egyfelől akkor is lezajlik az előbbi dolog, hordozó a pára részecskéknek ütközik, szem feldolgozza, stb. Másrészt feltűnik, hogy a sok hordozó eltérően viselkedik, amit anyagként nem tudsz megmagyarázni, hullámként viszont annál inkább. Ezért a szivárvány esetén a fényt hullámnak fogod képzelni, mert így az agyad harmóniában marad addigi ismereteivel. És neked ez egy kényelemérzést okoz.


Igazából tehát a fény egy olyan információ az agyad számára, amely attól függően, mire vagy kíváncsi, különféle arcát tárja eléd. Mert az akarod belőle érzékelni, hiszen arra vagy részletebben kíváncsi. Aztán ebben különféle teóriákat lehet gyártani, amelyek hasznosak mindaddig, míg alkalmasak új ismeretek megszerzésére, ha pedig már zavart okoznak, elvetjük őket, mint a tapasztalatokkal nem egyezőt, vagy annak ellentmondót.


Ezért élvezd a szivárványban a fényt, mint hullámot, mert ez okoz kellemes érzést neked. Viszont arcod szemrevételezésekor gondolj arra, hogy a fény anyagi mivolta nélkül ez nem lenne lehetséges.

2012. dec. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

8 as Te lényegében más szavakkal mondtad el a rádiózás műfaját.

Valóban a fény az információátviteli kvantum, kár hogy a vakok ebből semmit nem tapasztalhatnak csak a rádiózásról hallhattak.

De azért túl misztifikálni sem kell ,elég az hozzá hogy minden anyagnak nevezett létező ha gerjeszted pl megnyomod ,az a megnyomás hullámképével azonos fényt fog kisugározni .

Pl egy vezetékben zene megy egy hangszóróba ,ez olyan alacson frekvencia hogy a szem nem érzékeli de ha melléraksz egy másik vezetéket és rákötöd egy erősítőre megjelenik benne ugyan az a zene miközben nincs elektronáramlás a két vezeték közt.

Csak miközben vándorolnak az elektronok ,gerjesztik a vezeték protonjait és fényt bocsájtanak ki ami a tér minden irányába így a mellé rakott vezetékbe is belecsapódik és tölti miközben elektronáramlásra készteti a vezetőt.

Ez a fény információátviteli szerepe .

2012. dec. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Azt hiszem, nem azt értetted ki belőle, amiért íródott. Ha a rádiózásra asszociálsz, a te dolgod, de itt egy természeti jelenség emberi értelmezéséről volt szó, és arról, hogyan, milyen okok miatt jutott az ember erre a gondolatra. Az egy másik témakör, hogy az ember felismerte, ez a jelenség alkalmas a rádiónak nevezett eszköz megalkotására, és így emberi hang továbbítására is.
2012. dec. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!