Ha sohasem volt valójában első ember, hogyan is értjük a fajfogalmat? (lennt kifejtve)
A "fajokat" az adott pillanatban (elmúlt 100 év :)) vizsgáljuk, és ha a két egyed ebben a pillanatban nem tud egymással szaporodni, viszont a környezetében élő egyedekkel igen, akkor külön faj.
Amúgy minden helyes, amit leírtál, valóban nagyon ritka a hirtelen átmenet két populáció között.
Leggyakrabban az élőhelyek tartós elszigetelődése okozza a populációk eltérő fejlődését, de szinte mindig van átmenet, amikor még a populációk egyedeinek egy része képes szaporodni a másik populáció egyedeinek egy részével.
Egy-két meghatározó mutációnak kell dominánsan elszaporodni a teljes populáción belül, hogy a szaporodás lehetetlenné váljon.
A nagyobb környezeti eltérések gyorsabb családfa szétválást eredményeznek.
Sőt! Új kutatások szerint a környezeti hatások megváltozásától (stressz), az anyaméhen belül bizonyos géneket kapcsolgatni hívatott fehérjéket kódoló gének :$ mutációja egészen gyors, így a fehérje készlet miatt bizonyos gének az egyedben alvó állapotba kerülnek, míg más alvó gének "felébrednek", és ezt az egyed innentől már tovább örökíti.
Érdekes példa erre a csirkékben a fogakat kódoló gének, amit egy fehérje befecskendezésével újra aktiválni lehet (csirke, fogakkal), de csak egy egyedben (fenotípus).
Az őshüllőkből kialakult csirke, számos komoly időjárásváltozás okozta stresszhelyzet miatt, a madárrá válás folyamán, kikapcsolta a fogakat kódoló géneket (is).
Ja, a gének kapcsolgatása még nem elég. A lényegi munkát a szelekciónak kell elvégezni (erősebb egyed, több utódot nemz). És az ilyen mutációk között van számos vakvágány is.
Szemléletes példa: az összes emlősben jelen van az albínó mutáció lehetősége, és időről időre véletlenül megjelenik.
Valószínűleg nem a pigmentet kódoló gén megy tönkre, csak az azt bekapcsoló fehérje nem működik.
A jégkorszak okozta komoly stressz, megnöveli ennek a mutációnak (is) a gyakoriságát.
A fehér medve jobb vadász, mint a barnamedve, mert nincs akkora kontrasztja a havas tájjal, ezért több utódot nemz. Kész is a jegesmedve :).
stb,stb...
Na akkor ezt magyarázza meg nekem a nagy biológus valaki : http://www.youtube.com/watch?v=peVSOGnUEok
A tudást milyen genomok adták a madárnak ha ez csak egy folyamat része ami a túlélésről szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!