A Tejútrendszer csillagai egy fekete-lyuk körül keringenek, igaz? Akkor ezt a fekete-lyukat miért ábrázolják mindig, minden képen, egy nagy fényes "csillagnak"?
A fekete lyukat sosem ábrázolták fényes csillagnak.
Maximum a körülöttük lévő csillagok sokasága lehet fényes de nem a központi fekete lyuk,ami már eleve kis méretű objektum.
(1 kb Hold mérettel megegyező térrészű.. már gigászi szuper tömegű fekete lyuknak számít)
Valójában halványlila gőzünk sincs róla, hogy mekkora is egy fekete lyuk. Legfeljebb azt tudjuk megállapítani, hogy mekkora az adott fekete lyuk Swartzschild sugara (eseményhorizontjának sugara), és ebből tudunk következtetni arra, hogy mekkora a gravitációs vonzereje. Épp ezért, magát a fekete lyukat kölcsönös megegyezés alapján nulldimenziósnak tekintik (térbeli kiterjedés nélkülinek).
A gravitáció alapvető tulajdonsága, hogy a tömegközépponttól távolodva annak gravitáló hatása a távolság arányában négyzetesen csökken. A központi fekete lyuk pedig olyan iszonyatos gravitáló hatással bír, hogy a tőle többtíz-, esetleg többszázezer fényévre lévő objektumokra is mérhető és számottevő gravitációs vonzerőt fejt ki. Ezt a két dolgot összevetve ki lehet számolni (mert elképzelni igen nehéz) hogy mekkora vonzerőt fejthet ki a közvetlen közelében (néhány fényéven belül) keringő objektumokra. Akkorát, ahol már érvényesülnek a relativitáselmélet által megjósolt idő- és távolságváltozások. Pongyolán fogalmazva olyan mértékű gravitációs hatása van, hogy a külső szemlélő számára (vagyis nekünk, akik jó messze vagyunk a központi fekete lyuktól) az itt keringő csillagok elnyúltnak tűnnek, szinte körbeérik a fekete lyukat, és nem lehet megállapítani, hol kezdődik az egyik, ill. hol ér véget a másik. Látszólag "egybefolynak", így olyan hatást keltenek, mintha a sokszázezer különböző méretű csillag egy óriási csillag lenne ami körbeborítja az egész fekete lyukat. Ezért ábrázolják úgy a központi fekete lyukat, mintha egy nagy fényes objektum lenne a Tejutunk közepén.
"... itt keringő csillagok elnyúltnak tűnnek, szinte körbeérik a fekete lyukat, és nem lehet megállapítani, hol kezdődik az egyik..."
Nem tűnnek elnyúltnak, csak egyszerűen baromi sok csillag van ott. Arról van szó, hogy a feketelyuk a galaxis középpontjában relatíve kis méretű. Az eseményhorizont átmérője néhány fénynap (2-7 milliárd Km). A környező térrészben nagyon sok csillag zsúfolódik össze. Konkrétan a Tejútrendszer közepén kb. 2 köbfényéves térrészben van minimum 12 csillag, míg mondjuk egy 20 köbfényévnyi térrészben ennek durván az ezerszerese! Aztán nem szabad elfelejteni, hogy nem csak csillagok vannak egy egy galaxisban hanem bizony nagy mennyiségben por- gázfelhők is. Ezek bizony nagyon alaposan szórják a csillagok fényét, és teljesen elhomályosítják a látványt. A mi galaxisunk központi vidéke nem is látható optikai tartományban, elég komoly nehézséget okoz a közvetlen megfigyelése. De mint mondtam elsősorban a kis méret és a nulla fénykibocsájtás az, ami miatt nem látszanak a feketelyukak. A mi galaxisunk központi feketelyukjának látszó mérete a Nap távolságából kb. 0,03-0,09 " (ívmásodperc), a 20 fényévnyi térrész látszó mérete Napunktól pedig 165" körüli (ez a méret a Hold látszó átmérőjének kb tized része)
Összefoglalva: Adott egy Holdátmérőnél tízszer kisebb terület, ahol több, mint 1000 (!) csillag kering ködökbe burkolózva, poros környezetben, és ebben kellene meglátni egy olyan apró valamit,aminek az átmérője nem éri el az 1" méretet (kb. a Holdátmérő négyezrede) ... Könnyen belátható, hogy ez igen komoly probléma.
Tehát kérdező, soha nem a feketelyukat látod, hanem a közvetlen közelében keringő csillagok ezreinek összemosódott fényét.
"2 köbfényéves térrészben van minimum 12 csillag, míg mondjuk egy 20 köbfényévnyi térrészben ennek durván az ezerszerese!"
Rosszul írtam. Itt a fényévméret a térrész kockaalakját feltételezve a kocka élhosszúsága fényévben. Ha köbösen akarjuk, akkor 8 köbfényév, és 8000 köbfényév a helyes érték ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!