Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor és miért áll le egy...

Mikor és miért áll le egy működő vulkán?

Figyelt kérdés
2012. dec. 5. 23:28
 1/2 kocsislev válasza:
100%
Vulkán ott keletkezik, ahol alatta mozgó kőzetlemezek találkoznak (ütköznek, súrlódnak, szétnyílnak, távolodnak, alábuknak). Ha ezek egymáshoz képest nem mozognak tovább-leáll a vulkán működése.
2012. dec. 6. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
A vulkán úgy keletkezik, hogy a kőzetlemezek mozgása és ebből következő más folyamatok hatására óriási nyomás keletkezik a föld alatt. Egyes pontokon a föld szerkezete gyengébb, ott a nyomás át tudja szakítani a fölötte lévő réteget és "kiengedi a gőzt". Tényleges és átvitt értelemben is. Innentől ez a pont egy gyenge pont, de a túlnyomás elmúlt. A folyamatok alul tovább zajlanak, a túlnyomás időnként másfelé is utat talál, továbbá nem mindig nő meg elég nagyra hirtelen. De ha elér egy bizonyos értéket, ismét kilöki a fölötte lévő föld, láva, kő és egyéb anyagtömeget. A nagy vulkánoknak sok "lyukuk" van, ezért békésebben füstölögnek, időnként kicsit köpnek, mert nem tud nagy nyomás összegyűlni. A 20. században a Mt. St. Helen Amerikában azért robbant akkorát, mert túlságosan bedugult a "lyuk" ezért nagyon nagy nyomás gyűlt össze alul. Amikor meglazította a fölötte lévő réteget, igen nagyot szólt. Mint a pezsgő, ha lassan lazítod, vagy csak jól felrázod.
2012. dec. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!