Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy asztalon álló vasgolyót...

Egy asztalon álló vasgolyót megvilágítunk egy, a golyó középpontja fölött, az asztallaptól 24cm-re lévő pontszerű fényforrással. A golyó árnyéka egy 10cm sugarú kör. Határozd meg a golyó átmérőjét?

Figyelt kérdés

2012. dec. 1. 20:07
 1/8 anonim ***** válasza:
40/3
2012. dec. 2. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ez hogyan jött ki?
2012. dec. 2. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Mindegy hogy jött ki, hiszen biztosan hibás. Mivel a golyó van közelebb a fényforráshoz, nem lehet nagyobb az átmérője az árnyék átmérőjénél.
2012. dec. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

viszavonom, jó a megoldás.


A számítás pedig egyszerű. Aránypárt kell használni. Az árnyék kúp palástja könnyen kiszámítható Pitagorasz tétellel. P^2=10^2+24^2. ebből P=26cm


Így igaz lesz, hogy 10/26=X/(24-X). Ebből X könnyen kiszámolható. Értéke valóban 40/3

2012. dec. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én is az aránypárra gondoltam először, de ha nem csak gyors skiccet rajzoltam, akkor a következő vázlat jött ki:


[link]


azaz az arányítandó kisebb háromszöge vízszintes befogója nem párhuzamos az eredeti háromszög hasonló befogójával.


mert ugye a sugár az oldalra merőleges,


Én rajzoltam rosszul valamit, vagy ....?

2012. dec. 3. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Jól rajzoltad. És mi a gond? A nagy háromszög és a kicsi hasonlóak. Így igaz hogy a nagy háromszög kisebbik oldala (árnyék sugara) úgy aránylik a kis háromszög kisebbik befogójával (gömb sugara), mint a nagy háromszög átfogója (a kúp palástja, azaz a számított 26cm) a kis háromszög átfogójához (ami 24 cm mínusz a gömb sugara, azaz x).
2012. dec. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az a problémám, hogy az alappal (árnyék sugara) párhuzamos sugár az nem ér ki teljesen a háromszög befogójához, valamennyivel rövidebb. Viszont a befogóra merőleges sugár meg nem párhuzamos az alappal. Szerintem.
2012. dec. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

ÁÁÁÁ, leeset,, köszi


Jogos az egy pont :)

2012. dec. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!