Miért D alakú a Hold, mikor a Föld kerek árnyékot vet?
A Hold akkor "D", amikor nő, és "C", amikor fogy el.
Ennek pedig az az oka, hogy a Föld és a Hold nem "egyenesek" (már, ha ez az űrben egyáltalán értelmezhető). Egymáshoz képest semmiképp. És ugyebár a Föld is ferdén áll, így az árnyéka sem egyenes, de, ha megnézed, akkor ez a hónap folyamán folyamatosan változik, ahogy minden égitest mozog a saját pályáján.
Egyszerűen lemodellezheted:
vágjál ki papírból két kőrt, és az egyikkel takard le a másik egy részér.
Azért, mert a Holdra nem a Föld vet árnyékot. Pontosabban: néha vet rá árnyékot, azt holdfogyatkozásnak hívjuk és másképp néz ki. Olyankor tényleg körív alakú a sötét-világos vonal.
A Hold a Napból közvetlenül érkező fénysugarakat veri vissza, ezt látjuk mi a Földről. Az, hogy mikor milyen alakú, attól függ, egymáshoz képest éppen hogyan áll a Föld, a Hold és a Nap. A Hold mindig ugyanazt az oldalát mutatja a Föld felé (na, jó, kicsit billeg, de akkor is szinkronkeringésben van), aztán mikor hogyan veri vissza a fényt. Bővebben, szemléletesebben itt nézheted meg:
Tehát a Hold egy egyszerű, gömb alakú objektum, ami párhuzamosan ráeső fénysugarakat ver vissza. Így az egyik fele mindig világos, a másik meg sötét. És ha a választóvonal épp felénk néz, akkor úgy látjuk, hogy ez a választóvonal egyenes, holott úgy kell elképzelni, mint a Föld hosszúsági köreit. Azok sem egyenesek, hanem körívek.
#3/4, #4/4 ment a zöld kezecske. :DDD Pontosan úgy van.
dellfil
először azt hittem beugratós kérdés...
pacsi ment.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!