Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy a növények...

Mi az oka, hogy a növények kedvező környezetben szaporodnak ivartalanul? Mi az összefüggés?

Figyelt kérdés
2012. nov. 16. 21:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem világos, hogy mit akarsz kérdezni.


A növények alapesetben ivarosan szaporodnak, kivéve, ha valamiért nem elönyös: pl. nincs elegendö lehetöség megporzásra, az idöjárás/klima nem kedvezö a magok kikeléséhez, stb.

Az ivartalan szaporodás arra van hivatva, hogy az ivaros szaporodási lehetöségek közti idötartamot áthidalja, és a növény addig is túléljen.

Az ivartalan szaporodáshoz is szükségesek e megfelelö körülmények, ahol ezek nem adottak, ott a növény igy sem tud szaporodni.


De a legtöbb növény az idök folyamán alkalmazkodott a környezethez, és azt a szaporodási módot használja, ami a legsikeresebb megoldás.

2012. nov. 16. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én azt írtam a füzetembe, hogy sok faj éppen a kedvező környezetben szaporodik ivartalanul, kedvezőtlen körülmények esetében ivarosan, és nem értettem az összefüggést. De ezt még most sem értem, de a választ köszönöm :D
2012. nov. 16. 21:43
 3/5 anonim ***** válasza:

"Én azt írtam a füzetembe, hogy sok faj éppen a kedvező környezetben szaporodik ivartalanul, kedvezőtlen körülmények esetében ivarosan, és nem értettem az összefüggést."


Szerintem kérdezz meg valakit az osztályból, mert valószinüleg felcserélödött a kedvez/kedvezötlen szó.

2012. nov. 17. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Elég pongyola megfogalmazás, hogy kedvező/kedvezőtlen körülmények. Tényleg kérdezd meg az osztálytársaidat ők mit írtak le.


A szaporodáshoz, és az életben maradáshoz is bizonyos körülmények szükségesek, amik megléte esetén lejátszódik az életfolyamat (pl. a szaporodás), ha pedig nem állnak fenn ezek a körülmények, akkor nem.

Az élővilágban az ivartalan szaporodás általában a hosszabb időtartamon át viszonylag állandó körülmények között előnyösebb (lehet) az ivartalan szaporodásnál. Mivel adott tulajdonságokat hordozó egyed alkalmazkodott a fennálló (szűk határok között) állandó körülményekhez, ha ezt a tulajdonságkompozíciót (a tulajdonságainak összességét) változatlanul hordozó utódokat hoz létre, akkor az utódok is a meglévő környezethez "illő" tulajdonságokkal rendelkeznek. Míg ivaros szaporodásnál előfordulhat, hogy nem megfelelő tulajdonságok jelentkeznek az utódokban.

Éppen ezért előnyös az ivaros szaporodás változó körülmények között, mert az utódok új tulajdonság kompozíciót kapnak, ami a körülmények változásakor előnyös lehet számukra (azaz túlélhetik a változást, míg az előnytelenebb tulajdonságokat hordozó szüleik esetleg nem életképesek az új körülmények között).

Remélem érthető voltam.

2012. nov. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ivaros szaporodásnál van géncsere, tehát ellenállóbb lesz a környezettel szemben, ha minden megfelelő akkor ivartalanul szaporodnak, mert gyorsabb.
2012. nov. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!