Mi a matematika értelme? Miért fontos azonkívül, hogy a természettudományokban jól használható?
Hát merthogy a matek nem is természettudomány!
A matematika bizonyos eszközeit alkalmazzák a természettudományok, de maga nem az.
Azelőtt a matematika a Bölcsészettudományi Karon volt!
A természettudományok - a nevüknek megfelelően - a tapasztalati anyagi világot kutatják: földrajz, kémia, fizika, biológia...
A matematika egy absztrakció, így inkább a filozófiához áll közel.
Azért ez nem olyan egyértelmű. Van, aki szerint a matematika létezik, és ha találsz egy új tételt, akkor azt felfedezted. Mások szerint új tételt feltalálni lehet. Van egy kis filozófiai különbség a kettő között.
Én arról sem vagyok meggyőződve, hogy a matematika egyes részei ne természettudományok lennének. Például a geometria simán lehet az. Ha a csillagászok belátják, hogy a Föld gömbölyű, akkor a gömbi geometria kutatása nem természettudomány? Hiszen az a Föld modellje. Ha a csillagászok belátják, hogy a világegyetem meg mondjuk hiperbolikus tér topológiájú, akkor ennek a kutatása megint csak természettudomány.
Az nem ellenérv, hogy ezek csak modellek, mert a fizikusok is modellekkel dolgoznak.
Mint azt magam is írtam, a matematika bizonyos ("földhözragadt") ágait alkalmazzák a természettudományok is. Ettől még a matematika túlnyomó része nem természettudomány.
Ha "létezik" valami, akkor az már anyagi természetű????
Ez nyilvánvalóan nem igaz.
Figyelj a matematika kutatása rendkívüli fontos dolog. Nem csak azért mert a társtudományok használhatatlanokká vállnának nélküle. De számos gyakorlati eszköz sem létezhetne nélküle.
De a számítógép, mely a Boole algebrát használja, vagy a GPS ami a Riemann-geometriát használja, bár több száz éves, mégis érdemes kutatni a differenciálgeometriákat, hátha talál valaki valami jobbat, amivel még pontosabbakká válnak az eszközök. A elméleti fizika fejlődése egyre magasabb szintű matematikát igényel. Most, hogy a Higgs-bozont megtalálták egy fokozotabban igaz. Hiszen bár a standard modell utolsó részecskéjét is megvan, de mégse tudjuk hogy működik kvantumszinten a gravitációs. Ehhez egy oyan matematikai modell kell majd amit a Riemann-geometriát, és a Hilbert teret képes lesz egyesíteni.
Közgazdadásgtan: pl. a Nash egyensúly ami viszonylag új tétel szintén nagyon alkalmazható a játékelméletre, amit pedig kivállóan lehet alkalmazni erre a területre. Nagyobb nyereség érhető el stb.
Tehát ahogy látszik a matematika kutatása csupán más tudományterületetek alkalmazására "jó". Viszont a magas szintű matematika nélkül még azt se tudnád, hogyan világít a fény. Vagy hogy mi az elektron. Vagy hogy miért bomlanak az atommagok.
másrészt: ha vásároltál már kedves kérdező, akkor nyilván tudod, hogy a pénzt számolni is kell és az már matek. De ha valaki tervezni akar valamit megint csak erre van szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!