Hogy tud leégni egy kőépület?
Figyelt kérdés
A római Pantheon történeti leírásában az van hogy többször is leégett, újjá kellett építeni, tudtommal az egész kőből van (nincs benne fa tetőszerkezet, stb..), hogy ég le?2012. nov. 9. 12:11
1/8 anonim válasza:
De a berendezés lehet fából, és ha az ég, akkor a hatalmas hő károsíthatja a kőépületeket is.
2/8 anonim válasza:
Ha megnézed, olyan az egész mint egy nagy kemence. Ha bent a gyúlékony anyagok lángra kaptak, nem oltotta azt el senki, és a hőhatás a szerkezetet is teljesen lerombolta.
3/8 A kérdező kommentje:
A Pantheon egy templom, most nem tudom hogy használják-e mint templom de most nincsen benne semmi, csak turisták. De egy templomban is csak pár pad van. Nehéz elképzelni hogy az a hatalmas kőtömeg ennyi hővel nem bír el.
2012. nov. 9. 12:43
4/8 anonim válasza:
A második leégést villámcsapás okozta, tehát a szerkezetének egy része fa lehetett.
5/8 anonim válasza:
így jár az - mint te - aki el is gondolkodik azon, amit olvas ... építészként lila dunsztom nincs hogyan éghet le egy kőépület ... a villámcsapás - ha olyan jól sikerült - okozhat károkat, mivel a légnyomás kicsit megborogathatta a szerkezetet ... na de egy egyszerű tűz? ... vissza kellene nyúlni odáig, hogy ki és miből fordította először, hogy leégett
6/8 2xSü válasza:
Egy templomban több éghető anyag lehet:
- Padok, székek
- gyertyák, mécsesek, olajlámpák
- oltárok, szószék készülhet fából (pl. egy keresztény templomban)
- fa fal- és mennyezet borítás, belső „dekoráció”
- fa szobrok
- textíliák
- régebben pl. textil függönyök, tapéták is léteztek.
- lakk és festékanyagok. (Pl. a rómaiak gyakran ki is festették a szobrokat, vagy akár kaphattak textil ruházatot is.)
Szóval egy templomban is lehet elég sok éghető anyag, ami elég ahhoz, hogy nagy hőmérsékleten sokáig égjen ahhoz, hogy a nem éghető szerkezeti elemeket is károsítsa.
(Amúgy ma a Panteon keresztény templomként üzemel.)
7/8 2xSü válasza:
(Még annyi, hogy lehet, hogy ma egy keresztény templom jóval szegényesebben berendezett, mint régebben, vagy egy ókori templommal szemben is. Illetve pont olyan megoldások terjedtek el, amik a templom leégések tanulságaiból lettek leszűrve. Ma freskó van egy templomban, régen lehet, hogy vászon kép volt, fa kerettel.)
8/8 anonim válasza:
Nagyon ritka volt, hogy egy egész templom csak kőből épült. A fedélszék általában akkor is fából készült, max. a főfalak voltak kőből. De sokszor még azokban is fa-kő vegyes falazatot használtak. A pantheont nem ismerem, de volt időszak amikor habarcs helyett sárral tapasztottak és az magas hőmérséklet hatására meggyengült és kipergett és a fal stabilitását meggyengíti. Próbáld ki bátran. rakj egy kőfalat, és tapaszd meg sárral, egészen állékony lesz, majd az egyik oldalán rakj egy tábortüzet és le fog omlani. Itt a tapasztó anyag szerepe főleg a kiegyenlítés. És ha ez meggyengül, kipereg akkor a kövek egymáson el tudnak mozdulni. Az egyik oldalon lévő hőhatás eleve hőtágulást és termikus feszültséget fog okozni ami beindítja az elmozdulást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!