Számomra úgy tűnik, hogy az entrópia a nemtudásunknak egy speciális és talán szubjektív mérőszáma. Jól gondolom?
Ha pontosítjuk a mérésünk felbontását, azaz szűkítjük a lehetséges állapotterét a vizsgált rendszerünknek,
akkor az entrópia monoton módon változik, és ha egy adott mikrokanonikus állapotra szűkítjük a rendszert,
akkor eltűnik a bizonytalanság. Az entrópia tehát függ a mérési pontosságtól, de a definicióban erről nincsen szó.
Más mennyiségek, mint például az energia függ ugyan tőle, de a pontosítással csak pontosodik, és nem változik monoton.
Ebből a szempontból az entrópia igencsak speciális!
Az entrópia nem szubjektív mennyiség, nagyon is objektív mivel számolható. Mellesleg nem kell ilyen fellengzősen (és nem megfelelő szavak használatával) fogalmazni, senki sem tudja ki vagy. Bár meg kell hagyni, elég sok munkád lehetett abban, hogy ilyen módon fogalmazd meg az az egyszerű dolgot, hogy elegendően kis dx érték esetén dy=const. Azt végképp nem tudom mit értesz a "mikrokanonikus" alatt, számomra a "kanonikus" egészen más jelentéssel bír. Ahogy kivettem te sem beszélsz másról, mint a TDIII-ról ami kimondja, hogy lim(T->0)(dq/dT)=0.
Amúgy nagy tévhitben élsz, mivel az entrópia nem a bizonytalanság, hanem a rendezetlenség mértéke. Megmutatja, hogy az adott rendszer homogén/inhomogén eloszlásának mértékét.
Az entrópia nem függ a mérési pontosságtól. A mért érték függ a mérési pontosságtól, nem a mérendő paraméter. Természetesen most ne vegyük ide a Heisenberg-féle határozatlansági elvet.
Összességében: nem gondolod jól.
11:37-nek és a többiekenek:
Engem nem győztetek meg, hogy ne függne a mérési pontosságtól a "rendezettlenség mértéke".
Ha van egy adott kockában gáz, akkor annak hagyományosan meg lehet mondani az entrópiáját. Az azonban csak egy átlagos érték. Ha a kocka egyik felében van az összes gázrészecske, akkor annak tök más az entrópiája. Ennek kicsi ugyan a valószínűsége, de lehet. Ha jól értem a hagyományos értelmezést nem érdekli az, hogy pontosan milyen állapotban van a rendszer, pedig minden rendszer valamilyen adott állapotban van, csak lehet hogy nem ismerjük.
Ne keverjük a szezont a fazonnal, a hülyeség és az entrópia kapcsolata már eléggé filozófikus...
Az entrópia meg egész egyszerűen egy termodinamikai állapotfüggvény. Nem tudod elkülöníteni a kettőt, ezt nyigodtan el is fogadhatod. Mindennek amivel a fizikai valóban találkozol, elválaszthatatlan kapcsolata van az entrópiával és fordítva.
Az utolsó hozzászólásodnak nagyjából kétharmadát.
"én nem termodinamikáról beszélek, hanem általában fizikáról. Miért termodinamikán kívül eső rendszereknek nincsen entrópiájuk?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!